روش کاشت پیاز زعفران در گلدان

روش کاشت پیاز زعفران در گلدان

مقدمه:

زعفران نام اطلاق شده به کلاله سه شاخه و خشک زعفران همراه با بخشی از خامه و یا بدون خامه است که از گیاه کروکوس ساتیوس حاصل می‏شود و به طلای سرخ شهرت پیدا کرده است.

زعفران گرانبهاترین ادویه جهان محسوب می‏شود. با توجه به ویژگی‏های منحصر بفرد این گیاه ارزشمند در درجه اول بعنوان ماده رنگ دهنده و ادویه خاص و در مرحله بعد در رنگسازی و تولید مواد معطر مورد استفاده قرار می‏گیرد. قرن‏هاست به سبب ویژگی‏های آرام بخشی و دارویی زعفران، در درمان و معالجه امراض مختلف بکار می‏رود.

شاید‌ فکر کنید‌ برای کاشت گیاه پر سود‌ و گران قیمتی مثل زعفران باید‌ حتما زمین زراعی د‌اشته باشید‌، اما سخت د‌ر اشتباهید‌ چون می‌توانید‌ د‌ر خانه و آپارتمان خود‌تان هم زعفران بکارید‌ و هم نیاز روزانه خانواد‌ه خود‌ را تامین کنید‌ و هم کم کم به فروش آنها فکر کنید‌.

زعفران گیاهی کم توقع بوده و می‏توان آن را در محیط و شرایط خانه مانند باغچه، پشت بام و یا در گلدان کشت داد. بعد از کاشت زعفران در گلدان تا پنج الی شش سال نیاز به تعویض گلدان وجود ندارد، همچنین طریقه کاشت این گیاه در گلدان با شرایط کاشت گیاه در محیط باز و مزرعه متفاوت بوده، توجه به زمان کاشت، قرار دادن گلدان‏ها در محل مناسب و نحوه آبیاری ضروری است.

مشخصات زعفران :

 • نام انگلیسی: Crocus sativus
 • جنس: Crocus.
 • خانواده: Iridaceae
 • گیاهی پیاز‌دار

کشت پیاز زعفران در منزل

کاشت پیاز زعفران در منزل

۱- زمان کشت

فصل کاشت پیاز زعفران از خرد‌اد‌ تا اوایل مهر است. بهترین زمان کاشت پیاز زعفران اواخر خرداد تا اوایل مهرماه میباشد. البته توصیه میشود اواخر تیر و اوایل مرداد از کاشت زعفران خوداری کنید. لازم به ذکر است، اگر در خرداد پیاز زعفران خود را کاشتید از آبیاری آن تا مهرماه خودداری کنید چرا که به علت عدم فعالیت گیاه پیازها فاسد می شوند. گل‌های پیاز اوایل آبان و آذر می‌روید‌ و زمان رشد‌ گیاه هم پاییز و زمستان و اوایل بهار است. د‌ر بهار هم پیاز به خواب می‌رود‌.

پلاستیکی

زیر گلدان گرد

1,500 تومان38,000 تومان
10,000 تومان690,000 تومان
85,000 تومان550,000 تومان
90,000 تومان300,000 تومان

۲- نحوه کشت:

مراحل کاشت پیاز زعفران در گلدان به شرح زیر می‏باشد:

 • گلدان مناسب برای کاشت پیاز زعفران را انتخاب کنید. سعی کنید گلدان از جنس سفالی و نسبتا بزرگ باشد. همچنین دارای سوراخ‏های بزرگی در ته گلدان برای زهکش باشد تا آب اضافی به راحتی خارج شده و زهکشی به خوبی صورت گیرد.
 • درون گلدان را با خاک مناسب شامل مخلوطی از خاک باغچه به همراه مقداری کود پوسیده دامی یا ورمی کمپوست پر نمایید.
 • گلد‌ان خود را به پنج قسمت، تقسیم نموده و د‌ر هر قسمت، حد‌ود‌ پنج پیاز با عمق ۱۵سانتی‌متر بکارید.
 • ‌ پیازهای زعفران را رو به بالا با فاصله ۳ سانتیمتر از هر طرف بچینید.
 • بهتر است پیازهای زعفران را به فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر در گلدان گذاشته و حداقل ۱۰ سانتی متر روی آن خاک بریزید.
نحوه کاشت پیاز زعفران در منزل

۳- شرایط محیطی مناسب برای نگهداری زعفران در منزل

خاک

خاکی با pH خنثی یا اندکی رو به اسیدی و با زهکشی خوب. گیاه زعفران در تمامی خاک‏ها اعم از سبک و شنی و یا رسی و سنگین قابل کشت می‏باشد ولی بهترین رشد و عملکرد را در خاک‏های هوموس‏دار با بافت متوسط لومی دارد.

50,000 تومان465,000 تومان
20,000 تومان320,000 تومان
90,000 تومان300,000 تومان
10,000 تومان100,000 تومان

خاک

پوکه

20,000 تومان400,000 تومان

آبیاری

زعفران در فصل بهار و پاییز آبیاری منظم را دوست دارد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در زمستان پوشش برف روی باغچه‌تان را نمی‌گیرد، پس می‌توانید زعفران را در زمستان هم اندکی آبیاری کنید. این گیاه در فصل تابستان به خواب می‌رود پس در این فصل خاک خشک را ترجیح می‌دهد.گیاه زعفران به آب زیاد احتیاج ندارد. توجه داشته باشید، در فاصله دو آبیاری خاک را خشک نگهدارید. همچنین بعد از پایان عمر برگهایش، آبیاری گیاه را قطع کنید.

کوددهی

این گیاه کود‏دهی زیاد را دوست ندارد. زعفران انرژی مورد نیازش را در ریشه‌های گوشتالودش ذخیره می‏کند. به همین علت است که شما، تا وقتی که برگ‌ها خودشان زرد نشده‌‏اند، نباید برگ‌های گیاه را از طوقه ببرید. در هر صورت اگر زعفران‌تان را در خاک ضعیفی کاشته‏‌اید می‏توانید در فصل پاییز کود‏دهی را با مقداری کود مخصوص پیاز زعفران انجام دهید.

نور

گیاه زعفران آفتابدوست است و دوستدار نور کامل می‏باشد.

دما

زعفران برای رشد، نیاز به گرمای متوسط داشته، گرما به باز شدن شکوفه‏های زعفران کمک می‏کند. به طور کلی هر چه نور و گرما بیشتر باشد سرعت رشد جوانه‏ها بیشتر خواهد بود.

10,000 تومان620,000 تومان
25,000 تومان690,000 تومان
10,000 تومان420,000 تومان
55,000 تومان650,000 تومان
45,000 تومان255,000 تومان

۴- نکات مهم:

 • توجه داشته باشید، از زمان کاشت پیازها تا قبل از اولین آبیاری بهتر است گلدان ها در مکان خنک و کم نوری قرار دهید. ولی بعد از آبیاری، گلدانها را در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. قرار دادن گلدان‏ها در پشت‏بام یا بالکن‏ها می‌تواند برای رفع احتیاجات گیاه مفید باشد.
 • گلدان‌‏ها را می‏توانید تا آخر بهار آینده در همین محل قرار دهید. تنها تابستان گلدان‌ها را به مکان خنک تر و کم نور منتقل کرده و دوباره با آبیاری مهرماه به مکانی با تابش مستقیم خورشید برمی‏گردانیم.
 • پیاز زعفران گل‏هایش دراوایل آبانماه می‌روید.

گل‏های زعفران ماندگاری زیادی ندارند، بنابراین توجه داشته باشید، گلهای روییده شده را در یکی دو روز اولیه رشد، برداشت کنید زیرا بعد از ۳ الی ۴ روز پژمرده می‏شوند.

 

پیشنهاد اطلسی ها : بذر سبزیجات

58 دیدگاه برای “روش کاشت پیاز زعفران در گلدان

 1. فرخ گفته:

  باسلام چنروزپیش رفته بودیم زیارت اقا علی ابن موسی الرضابرگشتنی چندبسته پیاز زعفران گرفتم که همه حوانه های بزرگی دلرند تابه کرمان رسیدیم
  چندتای هم گل کردن اگر لطف کنید ومرا راهنمای کنید ممنون مبشم

  • تاجیک گفته:

   سلام و عرض ادب،وقت بخیر،زیارتتون قبول،خواهش میکنم در خدمتم.
   بله چون محل نگداری پیازها گرم بوده جوانه پیاز رشد کرده و داخل جوانه گل تشکیل شده و بیرون
   امده ،اون تعداد از پیازهایی که گلهایشان کامل بیرون آمده قبل از کاشت گلها رو جدا کنید چون ممکنه با کاشتن و رفتن زیر خاک و آبیاری پرچم گل خیس بشه و زعفران خراب بشه ، این پیازها رو همراه با سایر پیاز ها در عمق حدود 10 تا 15 سانتی بکارید و در فضای باز و محل آفتابگیر بگذارید (چون به آفتاب مستقیم نیاز داره ) و آبیاری کنید . فصل رشد زعفران پاییز و زمستان است،بین دو آبیاری اجازه بدید خاک خشک بشه،دقت کنید تا حد امکان سر جوانه ها به سمت بالا باشد.سایر جوانه ها هم بعد از رشد و بیرون زدن از خاک ممکنه گل دهند.البته در سال اول کاشت نباید توقع باردهی داشت اما از سال آینده رفته رفته بهتر و بیشتر میشوند.اگر قصد کاشت پیاز در باغچه یا زمین دارید دقت کنید چیز دیگه در کنارش نکارید چرا که زعفران کم آب است و با آبیاری زیاد ممکنه پیازها بپوسند بنابراین سایر گیاهان که آب بیشتری نیاز دارند و حتی ممکنه روی این زعفران ها سایه بیاندازند ،نباید در کنار اونها کاشته بشه.

 2. محمد قاضي گفته:

  با سلام من شخصي كاملا مبتدي در اين زمينه هستم و از اونجايي كه علاقه مند با پرورش زعفران در منزل خود بودم در سفر اخيرم به ايران حدود يكماه پيش چندتا پياز دوساله زعفران را باخودم به كانادا اوردم و اين پيازها را از باغچه يكي از دوستان كشيدم و سرهاي سبزش را قطع كردم و حدود ١٥ روز نيز از خاك بيرون بود و نسبتا خشك شده بود و بعضي هايش هم اون پوست پوشالي رويش كنده شده بود و نهايتا در گلداني كاشتم و در تراس اپارتمان گذاشتم و از ان تاريخ تا كنون دوبارهم باران اومده و خاك گلدان كاملا خيس شده است
  در اينترنت خواندم كه نبايد ظاهرا پيازها ابياري مي شده است
  ايا الان بهتر است پيازها را از خاك در بياورم و زير خاك خشك كنم؟ يا مشكلي نيست و دوما ايا گلدانها را به داخل اپارتمان بياورم يا همان بيرون باشد چون اينجا هم بارندگي زياد است و دماي هوا هم الان بين صفر درجه تا مثبت ده درجه متغير است و ضمنا زمستانهاي اينجا سرد و در حدود منفي بيست است ايا در ان دما بهتر است گلدانها بيرون باشد يا داخل اپارتمان؟ ممنونم

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم در خدمتم
   بسیار عالیه که به کاشت زعفران علاقه مندید.
   نیاز نیست حالا که کاشته شده از خاک بیرون بیارید و اجازه بدید خودش به مرور در خاک خشک بشه.پیاز زعفران به طور کلی گیاه بیرونی و فضای باز است و بهتره بیرون نگهداری بشه(0 تا 10 درجه اشکالی نداره) اما اگر زمستانها پایین تر از 7- و یا -8 درجه زیر صفر هست پیشنهاد میدم در اون زمان به راهرو یا هرجای خنک دیگه که میزان درجه حرارت در حد صفر یا چند درجه بیشتر یا کمتر باشه منتقل کنید تا پیازها دچار یخ زدگی نشوند البته زعفران کاشته شده در زمین نسبت به سرما مقاومت خوبی دارد اما در گلدان آسیب پذیر تر می شود.
   بعد از بیشتر شدن دما و نزدیک شدن به بهار دوبار به بیرون منتقل کنید و بگذارید تا به گل بیاد فقط اگر غنچه ظاهر شد و در حال باز شدن بود قبل از بارش باران و خیس شدن پرچم زعفران که همان محصول است گل را برداشت و یا گلدان را از خیس شدن محافظت کنید .اگر باران زیاد میبارد آب باران کافیست اما در محیطهای گرم هر وقت خاک کاملا خشک شده خود فرد هم میتواند آبیاری انجام دهد.
   زعفران به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد و این مورد رو هم حتما در نظر بگیرید.

 3. شمس گفته:

  سلام
  ن مقداری پیاز تهیه کردم ولی هنوز جوانه ای ندارند .همینطوری می تونم بکارم یا باید بگذارم اول جوانه بزند

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   اگر پیازها سالم باشن و پوک نشده باشن ، نیازی نیست منتظر باشید تا جوانه بزنند و میتونید همین الان هم بکارید در خاک و مشکلی نداره ،اگر میخواید در آذر ماه بهتون گل بده بهتره الان دیگه و یا تا اواخر شهریور ماه بکارید کم کم

 4. مقداد گفته:

  سلام وقت بخیر
  من تعدادی پیاز زعفران گرفتم می خواستم بدونم اگر الآن داخل گلدان بکارم باید چندوقت یکبار آبیاری را انجام بدهم؟

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   زعفران کم آب هست بعد از کاشت یکبار سیر آبیاری کنید و بعد از اون برای وعده های بعد اجازه بدید 60،70 درصد خاک رطوبت کم کنه و مقداری خشک بشه و بعد آبیاری کنید.

   • درنیکا گفته:

    سلام،من پیاز زعفران رو آذر ماه در سبدجامیوه کاشتم و20 دی ماه ساقه پیاز از خاک بیرون زده بنظرتون اولین گلدهی چه زمانیه وچطور آبیاری بشه واینکه پیاز زعفران بعدازگلدهی باید دوباره تو همین خاک بمونه یابه خاکی با کوددهی مجدد منتقل بشه وچه زمتنی منتقل بشه خوبه؟

    • محمد تاجیک گفته:

     سلام وقت بخیر
     زمان کاشت زعفران از خرداد تا اواخر تابستان هستش تا در آذر ماه گلدهی داشته باشه. شما دیر پیاز رو کاشتید بنابراین احتمال گلدهی الان بسیار کمه چون زمان گلدهی سپری شده. اما اینکه سبز کرده نشانه خوبی هستش و با نگهداری در پاییز سال آینده گل و محصول خواهید داشت. زعفران در محل کشت تا چند سال نگهداری میشه و بعد میتونید پیازها رو در بیارید و زیاد کنید و جاهای دیگر هم بکارید اما بهتر این هست که پیازها در باغچه یا زمین کشت بشه. زعفرانهای کاشته شده در محلی آفتابگیر و در فضای باز میبایست نگهداری بشن تا عملکرد مناسب داشته باشند. آبیاری زیادی نیاز نیست در طول پاییز تا زمستان حدود 3 وعده کافیست و از آب باران و برف نیز خود گیاه در این مدت استفاده میکنه. در فصلهای گرم نیز آبیاری کم انجام میشه و در حد چند وعده تا پاییز و میبایست خاک اغلب خشک باشه. میتونید در سال دو بار ورمی کمپوست به خاک اضافه کنید تا خاک غنی تر بشه.

 5. Zahra گفته:

  سلام وقت بخير يكي از اشناها ب ما ي سري پياز زعفران داده ولي ما هنوز نكاشتيم وقتي كاشتيم اب بديم بهشون يا نه؟ ايا چند روز بعد بايد بهش اب بديم؟

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله بکارید زود تر و آبیاری کامل هم بعد کاشت انجام بدهبد و در فضای باز و نور کامل قرار دهید و آفتاب به آن می خورد قرار بدهید و هر وقت خاک کامل خشک شد مجدد کامل آبیاری کنید

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله میشه کاشت و مشکلی نداره البته اگر زودتر میکاشتید بهتر بود

 6. رحمتی گفته:

  سلام وقت بخیر یکی از همکارها چندتا پیاز زعفران امروز بهم داد می خوام بکارم ولی هیچ اطلاعی از نحوه کاشت ندارم می تونم بعداز کاشت تو حیاط خلوت یا تراس بذارم الان براش سرد نیست؟ ضمناً چه خاکی براش مناسبه؟ خاک باغچه خوبه؟ معمولا چند روز یک بار بهش آب بدم ؟لطفا راهنمایی کنید.

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله میتونید الان هم بکارید البته اگر زودتر میکاشتید بهتر بود و الان سبز شده بود اما الان هم میشه کاشت
   هم داخل گلدان و هم داخل باغچه میتونید بکارید ،خاک باغچه میشه استفاده کرد به شرط اینکه خاک باغچتون سفت و چسبنده نباشه و زیادی شن و دانه های درشت هم نداشته باشه و با یکم ورمی کمپوست یا کود دامی پوسیده میتونید مخلوط کنید تا غنی تر هم بشه(نهایتا 15 تا 20 درصد از حجم خاک) و بعد حفره هایی به عمق حدود 8 تا 10 سانت در گلدان و اگر در زمین یا باغچه بود میتونید عمیق تر تا حتی 15 سانت هم بکارید .
   این گیاه بهتره در فضای بیرون باشه و در تراس هم میشه گذاشت به شرط اینکه نور مستقیم آفتاب داشته باشید چند ساعت در غیر اینصورت باید حتما در محلی با نور مستقیم آفتاب قرار بدید.بعد از کاشت آبیاری کنید کامل و بعد هر موقع خاکش خشک شد مجدد میتونید آبیاری کنید .زعفران گیاه کم آبی هست و آبیاری زیاد منجر به خرابی پیاز ممکنه بشه.
   زعفران در زمستان خراب نمیشه در فضای باز و زمین یا باغچه اما با این حال در تراس و گلدان با توجه به این که سرما بهتر از بدنه گلدان ممکنه به ریشه برسه بهتره وقتی دما چند درجه زیر صفر رفت در کنجی از تراس قرار بدید که کمتر سرما بهش بخوره ولی در فضای باز و سرما در کل مقاوم هست و مشکلی نداره.

 7. ناهید گفته:

  سلام.من میخواهم در اپارتمانم زعفران بکارم.ولی ترانس ندارم.اما پنجره طوری هستند که از اول صبح تا غروب آفتاب نور و آفتاب عالی دارند.میتونم پشت پنجره ها از گیاه مراقبت کنم؟بیرون نباشه رشد میکنه؟الان که وسط آبان هستیم هم میتونم بکارم؟ پیاز رو خریدم بکارم یا بزارم تو آب جوانه بزنه بعد بکارم؟
  لطفاً جواب رو به جی‌میل بفرستید. تشکر.

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله اگر آفتاب کامل و مستقیم داشته باشید میشه در منزل هم کاشت اما یک نکته وجود داره و اینکه زعفران باید در پاییز و زمستان سرمای بیرون رو حس کنه تا رشد و سلامت خوبی داشته باشه. بنابراین اگر پنجره ی شما از بیرون لبه ای داره که بشه اونجا قرارش داد بهتره بیرون از پنجره قرار داد .کاشتش بهتره در خاک انجام بگیره در آب هم ریشه میزنه و حتی گل هم شاید بده اما بیشتر این حالت برای جنبه های زینتی استفاده می شه اما اصولش کاشت در خاک هستش.
   بله بیرون نباشه هم رشد میکنه در معرض آفتاب اما کیفیت گل و بوته پایین تر میاد چون اصولا این گیاه در زمینهای زراعی در فضای باز پرورش میابد.
   در مورد زمان کاشت بهتر بود اواخر تابستان کاشته می شد اما الان هم بکارید درمیاد و خراب نمیشه اما خب گلدهی در آذرماه انجام میشه و ممکنه امسال به گلدهی خوب نرسید اما سبز میکنه و ممکنه حتی تعداد کمی گل هم بده البته ضعیف.

 8. هرمزان گفته:

  سلام خوبید
  سوالی در رابطه با ابیاری پیاز زعفران در گلدان داشتم؛ ابیاری در گلدان مانند ابیاری در زمین فقط در طول دوره رویش پیاز 5 بار باید انجام شود یا به تعداد بیشتر باید ابیاری کنیم؟
  سوال دیگری هم داشتم، اگر بخواهیم با کاشت پیاز در منزل درامد کسب کنیم با توجه به فضای محدود اپارتمان حداقل چند کیلو پیاز باید بکاریم ؟
  با تشکر

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   در مورد کاشت پیاز زعفران در گلدان نسبت به کاشت در زمین ممکنه آبیاریش بیشتر باشه چون فضای گلدان محدوده و آب باران شاید روی اونها نریزه اما در زمین اصلی به غیر از آبیاری آب باران یا گاها برف هم به اونها میرسه میشه گفت هر وقت خاک گلدانها کاملا خشک شد و چند روز گذشت میتونید آبیاری کنید.اما حتما با یک کارشناس کشاورزی در این مورد مشورت کنید.چون تخصص ما بیشتر در مورد گیاهان آپارتمانی هستش.
   با توجه به تخصصی بودن این مبحث و لزوم انجام اصول درست کاشت و آبیاری زعفران، شماره یکی از دوستان گیاهپزشک رو میدم خدمتتون شاید ایشون هم در مورد آبیاری و هم در مورد مقدار بتونند بهتر و اصولی تر راهنمایی کنند.
   مهندس جدیدی
   09191754123

   • زهرا فلاحی گفته:

    سلام من پیاز اضافی دارم بعد از کاشت.چجوری میتونم اونا رو نگه داری کنم برای سال آینده .

    • تاجیک گفته:

     سلام وقت بخیر
     میتونید درون یک گونی کنفی یا پارچه ای بریزید و در باغچه یا گلدانی که آب اصلا بهش نرسه چال کنید یا پیازها رو در روزنامه بپیچید و در جایی خنک و تاریک نگهداری کنید. در هر صورت محل باید خشک و خنک باشه.

 9. مریم گفته:

  سلام من در اواسط مهر ماه تقریبا 30 عدد پیاز زعفران رو توی گلدان توی آپارتمانم کاشتم رشد خیلی خوبی داشت و بلند شد و آخر آبان هم 3-4 تا گل داد اما الان حدود یکماه هست که فقط قسمت سبز رنگ رشد میکنه و خبری از گل نیست
  البته هوا هم ابری بوده همش و آفتاب نداشتم
  برای گلدهی باید چی کار کنم

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   زعفران فقط یکبار در سال گل میده و طبیعیه که بعد از گلدهی استراحت کنه و فقط برگها رشد بکنند و بعد برای سال آینده مجدد گل بدهند
   این گیاه نیاز به آفتاب مستقیم داره و همینطور برای زمستان گذرانی بهتره درجایی خنک تر مثل راه پله یا تراس یا .. بگذارید تا سرما رو حس کنه چون این گیاه در زمینهای اصلی در فضای باز کشت میشه و سرما گذرانی میکنه اما اگر جای خنکی گذاشتید چون داخل گلدان کاشته شده جایی قرار بدید که یخ نزنه البته اگر در زمین یا باغچه بود اصلا مشکلی نبود حتی اگر برف روش میبارید.و بعد با نزدیک شدن به بهار مجددا به جای گرم منتقل کنید یا در فضای باز هم میتونید نگهداری کنید .در بهار مقداری ورمی کمپوست به خاکش اضافه کنید تا تقویت بشه البته اگر بخواید تغذیه مصنوعی هم انجام بدید میتونید در فصل رشد یعنی بهار و تابستان ماهی یکبار هم کود 36-12-12بدید

 10. نیلوفر حیدری گفته:

  سلام من تعدادی پیاز زعفرون رو حدودا ۱۵ روز پیش خریداری کردم و با توجه به نداشتن گلدان بزرگ و نور در منزل در گلدانی متوسط به تعداد حدودی ۱۰ عدد پیاز را کاشتم و صرفا بعضی از ساقه هایشان بیرون زده شده بود
  با توجه ب بارندگی اخیر در خانه زیر نور چراغ نگهداری میکنم و هر روز بیش از ۸ ساعت با نور چراغ مطالعه سفید نو رسانی میشود
  اما ی روز ۲ عدد پیاز رو اتفاقی از خاک بیرون آمد و شاهد یک سری جوانه و یا ریشه های گشالویی بودم ک از پیاز بیرون اومده و پیاز رو در حال پوک کردن و بی آب و پوک شدن بود
  همچنین یکی از اون ها که پوشال هایش کنده شده بود کمی علائم کپک داشت (شبیه کپک ابی رنگ بود)
  از زمان کاشت تا الان صرفا یک بار موقع کاشت آبیاری کردم و بعد از ۱۰ روز مجددا آب دادم

  الان هم صرفا بعصی از ساقه ها شواهدی از برگ سبز ک هنوز پوسته خودش را پاره نکرده و بیرون نزده نمایان شده دمای اتاق هم حدودا۱۸ تا ۲۵ درجه می باشد تقریبا
  لطفا راهنماییم کنید

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   در ابتدا باید بگم امکان داشته بعضی از پیازها از قبل دچار کپک یا بیماری قارچی بودند و با قرار گرفتن در خاک و شرایط نامساعد به این شکل دراومدند،پیازی که کپک داره و یا کاملا پوک شده رو دربیارید و دور بندازید چون کارایی لازم رو نداره البته ممکنه سبز بکنه
   نور چراغ مناسب نیست حتما باید نور آفتاب مستقیم باشه و این گیاه در کل گیاه فضای باز هستش و اگر در خانه نگهداری میشه در زمستان باید جایی بگذارید که سرما رو حس بکنه و در تابستان جایی باشه که آفتاب مستقیم داشته باشه در روز
   دمایی که فرمودید برای رشد کردنش خوبه اما الان دیگه گلدهی کامل نداره و فقط ممکنه بصورت پاکنده و ضعیف چند تا گل بده چون دیرکاشته شده و باید صبر کنید برای سال بعد گلدهی کامل داشته باشه
   برای آبیاری حتما خاک کاملا خشک بشه

 11. مهدی گفته:

  سلام
  من ابتدای مهر یک دونه پیاز زعفران هدیه گرفتم و اونو تو گلدون کاشتم. اما مثل پیاز سنبل تقریبا روی خاک کاشتم نه عمق ۱۰ سانتی. الان که آذر ماهه پیاز اصلی برگ داده حدود ۶ سانت قد کشیده و ۴ تا هم پاجوش زده.سایز گلدونم دهانه ۱۰ سانته. ایرادات کارم و راهنمایی هاتون رو بفرمایید لطفاً.ممنون

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم در خدمتم
   در درجه اول میتونم بگم در کل پیاز زعفران باید عمیق تر کشت بشه حدود 7،8 سانت حداقل پایین تر از سطح خاک در زمین های اصلی این عمق حتی ممکنه تا 15 یا 20 سانت هم برسه اما خب در گلدان کمتر .
   سایز گلدان برای یک پیاز مناسب هستش و خوبه آبیاری طوری بشه که خاک کاملا خشک بشه و بعد آبیاری کنید مثل اینکه مثلا میخواید به یک کاکتوس آب بدید. حتما باید در جایی نگهداری بشه که آفتاب مستقیم روی گیاه رو بگیره و الان که هوا سرد شده بهتر انتقال بدید به یک جای خنک و سرد تا سرما گذرانی بکنه البته نه جایی که یخ بزنه.
   البته این گیاه فضای باز هستش و اگر در زمین کاشته شده بود در زمستان و برف هم یخ نمیزد و حفظ می شد ولی در گلدان ممکنه زیر صفر بره دچار یخ زدگی بشه. در خانه هم باشه خراب نمیشه اما این سرمادهی موجب تولید بهتر گل در سال آینده میشه و البته رشد سالم تر گیاه. در بهار مقدار ورمی کمپوست یا کود دامی پوسیده البته به مقدار کم و متناسب با گلدان به خاکش اضافه کنید و بعد هم میتونید اصلا یک گلدان بزرگتر و عمیق تر انتخاب و با عمق ذکر شده بکارید که دیگه تا مدت ها نیاز به تعویض نباشه البته در زمین اصلی کشت ها 7 ساله است یعنی 7 سال پیاز در زمین میمونه

 12. آزیتا گفته:

  سلام اوایل مهر ماه حدود ۴۰ تا پیاز کاشتم داخل گلدان با همین روشی که شما میفرمایید آبدهی هم ۱۵ مهر یک بار و یک بار هم ۲۰ آبان ولی اصلا گل نداده و هنوز هم جوانه های تازه میزنه داخل تراس نگهداری میکنم میخواستم ببینم ایراد کارم کجاست و اینکه بیارمش تو خونه

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   اینکه جوانه زده خوبه اما چون سال اول کاشتش بوده و یا اینکه پیازها ریز بودن ممکنه گل نداده باشه اما برای سال بعد قطعا گل تولید خواهد کرد این گل در واقع گیاه فضای باز هستش و نیاز نیست داخل برده بشه و البته حتما باید جایی نگهداری بشه که آفتاب مستقیم باشه،البته این گیاه اگر در زمین کاشته شده بود در زمستان و برف هم یخ نمیزد و حفظ می شد ولی در گلدان ممکنه چند درجه زیر صفر بره دچار یخ زدگی بشه میتونید داخل همون تراس بگذارید باشه و فقط یکم در پناه یا کنار دیوار بگذارید تا یخ نزنه.سرمادهی موجب تولید بهتر گل در سال آینده میشه و البته رشد سالم تر گیاه. در بهار مقدار ورمی کمپوست یا کود دامی پوسیده البته به مقدار کم و متناسب با گلدان به خاکش اضافه کنید.

 13. شمعدونی گفته:

  سلام وقت بخیر
  در باغچه خانه پیاز زعفران داشتیم اما هرسال فقط برگ میداد ولی گل نمی‌داد
  چند روز پیش برگ های سبز از خاک جونه زده بود
  کلا با پیازش از خاک ب گلدان منتقل کردم نور آفتاب مستقیم داره تو خونه
  ممکنه گل بده؟

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   در باغچه و فضای باز باشه در کل بهتره چون زعفران برای رشد باکیفیت بوته و گلها به سرمای زمستانه هم نیازمنده.به شرط اینکه نور مستقیم داشته باشه محل کاشتش ،زعفران در حالت عادی و طبیعی خود سالی یکبار در آبان و آذرماه گل میده و بعد فقط برگ درمیاره تا سال بعد.در گلدان هم بعضی از دوستان میکارنند و در فصل خودش امکان گلدهی هست اما الان چون خارج از فصله و تازه جابجا شده بعیده گل بده و اگر هم گلی تولید کنه کیفیت ازم رو نداره ولی احتمالا از سال بعد گل خواهد داد

 14. سنا گفته:

  درود از توضیحاتتون ممنونم واینگه من الان دوازدهم اردیبهشت پیازهای زعفرونو تو گلدون کاشتم و اب هم دادم و تو حیاط و افتاب گذاشتم . با توجه ب اینکه فرمودید از خرداد یا شهریور و مهر باید کاشت من چکار کنم پیازهارو از تو خاک در بیارم . یا نه . ممنون از شما

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم
   خیر نیازی نیست ازخاک دربیارید همینطور به نگهداری ادامه بدید تا فصل پاییز کم کم بهتر هم میشه و انشاالله گل خواهد داد

 15. الهه گفته:

  سلام. وقتتون بخیر. علاقه مند به کاشت زعفران بودم سرچ کردم و با سایتتون آشنا شدم. دیدم چقدر خوب به مانناها جواب دادین. صرفا جهت تشکر پیام دادم. بخاطر زمان و انرژی مثبتی که گذاشتین ممنونم. بنده ساکن یزدم اگه تونستم جایی پیاز زعفران گیر بیارم مزاحمتون میشم راهنماییم کنید. شاد شاد شاد باشید

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم،نظر لطف شماست،خوشحالیم مطالب براتون مفید بوده
   ما هم از همراهی و توجه و لطف شما کمال تشکر رو داریم
   در خدمت هستیم و امیدوارم موفق و سلامت باشید

 16. Neda گفته:

  خاک مناسب برای کاشتن بذر یا پیاز زعفران در سبد یا در کشت گلخانه‌ای (نه در زمین)، و اینکه برای هر کیلوگرم پیاز زعفران، چند کیلوگرم خاک، لازم است.

  • تاجیک گفته:

   سلام و درود وقت بخیر
   در مورد کشت گلخانه ای زعفران اطلاع دقیقی ندارم و باید حتما از کسانی که اقدام به این نوع کشت کردن پرسیده بشه چون نسبتا روش جدیدی هست ضمن اینکه در این روش خاک زیادی نیاز نیست و معمولا بیشتر حجم بستر از الیاف و مواد سبک استفاده میشه.
   اگر در زمین بود مخلوط خاک لومی و کود دامی پوسیده یا ورمی کمپوست خیلی خوب میتونه باشه.

 17. عباس گفته:

  با سلام
  من الان حدود ۷۰ روز است که چند عددپیاز زعفران در گلدان کاشته ام ودر حیاط زیر نور مستقیم نگهداری میکنم ودر منطقه معتدل آب هوائی هستیم ودر این مدت دو مرتبه آبیاری کردم ولی هنوز نه جوانه زده ونه چیزی ،مشکل کجاست

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   پیازها در زمان کاشت سفت و سالم بودند؟
   اگر پیازها پوک یا نرم شده باشند و یا کپک زده باشند ممکنه در خاک خراب شده باشند.
   اما اگر پیازهای سالمی کاشتید باید عمق کاشت رو هم چک کنید نهایتا 15 الی 20 سانت عمق باشه خوبه اما بیشتر نشه چون ممکنه جوانه ها خفه بشن. البته بهتر بود پیاز ها رو زودتر میکاشتید امکان داره با وارد شدن به فصل سرد کمی رشدشون کند شده باشه. بنابراین میتونید یه مقدار دیگه هم صبر کنید.

 18. افسانه گفته:

  سلام. ممنون از راهنماییهایی که ارائه دادین. سوالها رو خوندم اما سوال من فرق داره. من هیچی از کاشت زعفران نمیدونستم. در بهمن ماه 10 پیاز توی گلدون کاشتم و الان کاملا همه سبز شدن. باتوجه به اینکه فصل گلدهی گذشته الان با این پیازهای چه کار کنم؟ آب ندم تا خشک بشن و پیازشون رو بردارم یا آب بدم و بذار همینطور سبز و بزرگ بشن؟ ممنونم.

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم
   کار خاصی نیاز نیست انجام بدید گلدان رو در فضای باز قرار بدید در محلی که ساعاتی آفتاب بخوره و بگذارید سبز بمونه در خاک. در طی فصل بهار و تابستان هم اگر بارندگی بود همون میزان آب کافیه و اگر هم منطقه خشکی هستید در این مدت 4 یا 5 بار در کل آب بدید تا به پاییز برسیم و انشاالله برای آذرماه آینده گل خواهد داد. فقط کاشت پیاز زعفران باید کمی عمیق باشه یعنی در عمق 15 الی 20 سانتی کاشته بشه تا استقامت و رشد کافی داشته باشه.

 19. فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشید من دوتا پیاز زعفران جوانه زده شده از کسی گرفتم یعنی اندازه دو سانت جوانه سبز زده.میشه راهنماییم کنید چجوری بکارمش؟ چون جوانه زده نمیدونم باید جوانشو بزارم بیرون خاک بمونه یا نه کل پیاز با جوانشو تو عمق ده سانتی بکارم؟ یا اصلا جوانشو باید بکنم بعد بکارم؟ بعد از کاشت باید حتما ابیاریش کنم؟یا بزارم یک ماه بعد؟ چون از کسی شنیدم یک ماه بعد کاشت باید آبیاری بشه؟

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   سلامت باشید
   نیازی نیست جوانه را جدا کنید. کل پیاز رو به همراه جوانه در عمق 15 تا 20 سانتی بکارید و در فضای باز تراس یا حیاط قرار بدید.
   معمولا وقتی پیاز در تابستان کاشته میشه تا اوایل مهرماه و زمانی که هوا خنک بشده آبیاری نمیشه اما چون الان فصل کاشت گذشته اشکالی نداره بعد از کاشت آبیاری کنید و بعد از اون در فضای باز باشه و همون آب بارون براش کافیه تا زمانی که بارون داشته باشه منطقه و اگر هم بارون در منطقه شما کم بارید یا نبود، بصورت کلی میتونید تا پاییز چند وعده آبیاری کنید اما آب زیاد نباید داده بشه. محل نگهداری آفتابگیر باشه و بهتره از گلدان سفالی بدون لعاب برای کاشتش استفاده کنید.

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بکارید اما فعلا آب ندید
   اواخر تابستان یا اوایل مهر ماه اولین آبیاری رو انجام بدید

 20. مصطفی گفته:

  سلام ،میشه زعفران را در مخلوطی از خاک گلدان،کوکوپیت وپیت ماوس درگلدان کاشت۔

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام
   بله میشه کاشت اما خاک گلدان مقدارش خیلی بیشتر باشه چون پیت ماس و کوکوپیت بسیار سبکه و آب رو زیاد به خود جذب میکنه و اگر خاک به این واسطه زیاد خیس بمونه ممکنه پیاز زعفران آسیب ببینه

 21. طاها گفته:

  باسلام و عرض ادب
  من پیاز زعفران را در شهر بندرعباس میخواهم بکارم بنظرتون گل میده؟

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   در اقلیم اونجا زعفران مناسب کاشت در زمین زراعی نیست اما در صورت کاشت امکان رشد و گلدهی باز هم وجود داره البته در روشهای جدید کشت بصورت گلخانه ای یا هیدروپونیک میشه عمل آورد و جواب میده.
   باز بهتره با یک کارشناس زراعی هم مشورت کنید.

 22. طاها گفته:

  سپاسگزارم از پاسختون آیا اگه در گلدان بکارم باز هم مشکلی هست و اگر امکان داره شماره کارشناسی که بتونم باهاش مشورت کنم را برام بفرستید با سپاس فراوان

  • محمد تاجیک گفته:

   خواهش میکنم
   در گلدان هم میشه کاشت به شرط اینکه شرایط محیطی مثل نور و دما و … تا حدی به حالت ایده آل نزدیک بشه
   شماره کارشناس زراعی و باغی ندارم متاسفانه اما در اینترنت سرچ کنید سایتهایی که خدمات کشاورزی و باغی کار میکنند قطعا کارشناس دارن و میتونید کمک بگیرید.

 23. غزال گفته:

  سلام وقتتون بخیر من یه مقداری پیاز زعفران داشتم که توی گلدون کاشتم تو شهر تهران و یه مقداریش باقی مونده میشه کاری کرد که اونا از بین نره و یا سال بعد ازشون استفاده کرد؟؟؟

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله میتونید در جای خشک و خنک و تاریک نگهداری کنید اما احتمال داره بعضی هاش هم پوک بشه اگر کاشته میشدن بهتر بود.
   راه دیگه اینه اونها رو هم در گلدانی یا ظرفی خاک بریزید و پیازهای اضافه رو خاک کنید و در جایی تاریک و خنک و خشک نگهداری کنید.

 24. احمد گفته:

  سلام،حدود دوهفته پیش یک دانه پیاز زعفران بصورت ازمایشی درگلدان کاشتم وامروز گل داده،لطفابفرمایید،بعدازگل دادن چه کاری بایدانجام دهم،البته ساکن ابادانم،باسپاس،احمد ملائی

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بعد از باز شدن گل چیده میشه و پرچم گل که همان زعفران هستش خارج میکنید و میگذارید تا خشک بشه و بعد میتونید مصرف کنید.
   خود گیاه هم میمونه در گلدان تا سال بعد دوباره گل بده میتونید گاهی بهش آب بدید اما دیر به دیر. بهتره در فضای باز نگهداری بشه جایی که آفتابگیر باشه اما در تابستان گرم اونجا سایه آفتاب باشه محل نگهداری. میتونید ورمی کمپوست به خاک اضافه کنید تا خاک هم غنی تر بشه.

 25. بهنام گفته:

  سلام. 21 آذرماه 5 عدد پیاز زعفران کاشتم و دو ماه قبل 4 عدد خوب رشد کردند و پنجمی هم یک هفته پیش از خاک بیرون آمد ولی اصلا 4 تا قبلی گل نمی دهند و در بالکن در گلدان می باشند. نمی دونم مشکل چیست

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   اگر منظورتون امسال هست که کاشتید تا حدی طبیعیه چون سال اول کاشت هست و در سالهای بعد گلدهی بهتری خواهد داشت. انشاالله در سالهای آینده گلدهی بیشتر خواهد شد. دقت کنید برای کاشت رس خاک زیاد نباشه و خاک چسبندگی زیاد نداشته باشه. میتونید برای تقویت هم کمی ورمی کمپوست به خاک اضافه کنید و گلدان رو در محلی آفتابگیر قرار دهید. البته سایز پیاز هم بی تاثیر نیست پیازهای درشت تر گلدهی بهتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
گفتگو را شروع کنید

ما معمولا در کوتاه‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم.