روش کاشت پیاز گل سنبل در گلدان

کاشت پیاز گل سنبل در گلدان

مقدمه:

گل سنبل عطر فوق العاده‌ای دارد و این عطر آن باعث شده که همه به این گل زیبا علاقه‌مند بشوند. سنبل گیاه گلدار، پیازی و چند ساله است که منشا آن نواحی مدیترانه می‌باشد . برگ‌های این گیاه سبز روشن و ساده، کشیده و نوک تیز است و گلچه‌های زنگوله‌ای شکل کنار هم گل آذین خوشه‌ای را تشکیل می‌دهند.

گل‌های سنبل به رنگ سفید و بنفش ، صورتی، زرد، نارنجی و آبی دیده می‌شود. ارتفاع این گل خوشبو و زینتی به ۲۰سانتی‌متر نیز می‌رسد و این گل از اواخر اسفند تا خرداد ماه گل می‌دهد .

75,000 تومان650,000 تومان
75,000 تومان620,000 تومان
50,000 تومان465,000 تومان
90,000 تومان320,000 تومان

مشخصات گل سنبل :

 • نام علمی: Hyacinthus orientalis
 • خانواده: Liliaceae

نحوه کاشت پیاز سنبل در منزل

۱) انتخاب پیاز مناسب

 • چند روز مانده به عید به گلخانه‌ها و گل فروشی‌ها بروید پیاز سنبل را تهیه کنید.
 • این گیاه را می‌توانید در آب، خاک گلدان و خاک باغچه پرورش دهید.
 • پیاز گل سنبل نباید معیوب و مریض باشد.
 • برای شناسایی پیاز سالم، پیاز سفت و سنگین را انتخاب کنید .
 • اگر تازه کارید از طریق دیدن پیاز نمی‌‌توانید رنگ گیاه را تشخیص دهید پس از فروشنده بخواهید رنگ گل مورد علاقه تان را به شما بدهد.
 • به فروشنده بگویید پیاز مخصوص باغچه و یا گلدان می‌خواهید. زیرا این پیاز‌ها متفاوت‌اند.
کاشت پیاز گل سنبل در منزل

۲) انتخاب رقم مناسب:

الف) سنبل هلندی:  H. Orientalis

سنبل هلندی دارای دو نوع پُرپَر و کم پَر است که خوشه گل سنبل هلندی پُرپَر کوچک‌تر و دانه‌های گل ریزتری دارد و از آن برای تهیه گل پیش رس استفاده می‌کنند ولی خوشه گل کَم پَر قوی‌تر است . تفاوت سنبل هلندی با انواع دیگر در پهنا و حجم خوشه گل آن است و دانه‌های کاملا چسبیده و نزدیک به یکدیگر آن‌ها می‌باشند .

گل سنبل هلندی

ب)  سنبل ولایتی یا پاریسی:  H. O. Pronncialis

سنبل ولایتی همان سنبل‌های ایرانی است که برای ایام نوروز در ایران کاشته می‌شود و پیازهای آن را از مازندران می‌آورند .خوشه گل‌های آن تنبل و تنک است و مثل سنبل هلندی زیبا نیست و بین دانه‌های گل فاصله زیاد وجود دارد اما چون پیازهای این گل سالیان متمادی در زمین باقی مانده بوته‌های قوی و پر پشتی در بهار از آن بیرون آمده و گل ریزان می‌کند، سنبل گل مناسبی برای باغ‌های روستائی، کنار چمن‌زارها است .رنگ گل‌های این گل قفائی روشن یا سیر می‌باشد .

سنبل ولایتی یا پاریسی

ج) سنبل رومی:  H. O. Olbulus

گل سنبل رومی خیلی کوچک و تنک ولی معطر و خوشبو و به رنگ‌های سفید است و گل‌های آن زودتر از سنبل هلندی باز می‌شود. بوته سنبل رومی کوچک‌تر و از هر بوته بیشتر از یکی خوشه گلش بیرون نمی‌آید .

۳) زمان و محیط کشت:

کاشت پیاز گل سنبل همانند سایر پیازها در اواخر پاییز صورت می‌گیرد و نیاز به طی کردن دوره سرمایی دارد. برای کاشت پیاز گل در محیط باز ، مکانی را انتخاب کنید که در دوره نیاز گرمایی روزانه حدود ۵ ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت نماید. گل سنبل در سایه نیز امکان رشد دارد، ولی از کیفیت شکوفه‌های آن کاسته می‌شود.

زمان و محیط کشت پساز سنبل در منزل

۴) مراحل کشت پیاز سنبل در گلدان:

 • پس از خرید پیاز سنبل ، یک گلدان با دهانه ۱۲-۱۰ سانتی‌متر و ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر با سوراخ‌های مناسب انتخاب کنید. دقت کنید گلدان زه‌کشی مناسبی داشته باشد.
 • گلدان را با خاک سبک و زهکشی مناسب مخلوطی از خاک برگ پوسیده و ماسه (قسمت بیشتر خاک مورد نیاز این گل باید ماسه باشد. حدود ۷۰% ماسه و مابقی خاک برگ ،کوکوپیت و یا پیت ماس).
 • در صورتی که پیاز سنبل دوره سرما را طی نکرده باشد، پیاز را طوری در گلدان می‌کاریم تا نوک پیاز در سطح گلدان باشد و اطراف آن را با خاک سبک می‌پوشانیم.
 • گلدان را یکبار آبیاری می‌نماییم و سپس گلدان را در مکانی سرد و تاریک همانند انبار و گاراژ (زیر ۹ درجه سانتی‌گراد) به مدت ۱۰ هفته نگهداری می‌کنیم. برای در امان ماندن از نور می‌توان روی گلدان‌ها را با مالچ پوشاند تا در برابر تغییرات روشنایی و سرما مقاومت داشته باشد. سپس گلدان را آبیاری می‌نماییم و در دفعات بعد با خشک شدن سطح خاک اقدام به آبیاری به صورت کم (غرقاب کردن گلدان اشتباه است و باعث پوسیدگی پیاز گل می‌شود) تا حدی که خاک مرطوب شود آبیاری می‌کنیم .

  پلاستیکی

  زیر گلدان گرد

  1,500 تومان38,000 تومان
  10,000 تومان650,000 تومان
  65,000 تومان320,000 تومان
  90,000 تومان320,000 تومان
 • هنگامی که سنبل‌ها شروع به سبز شدن کردند و ارتفاع آن‌ها به ۵-۳ سانتی‌متر رسید می‌توان آن‌ها را به فضای داخل خانه در فضای روشن و به دور از تابش مستقیم و در دمایی حدود ۱۵ درجه سانتی‌گراد می‌توان نگهداری کرد. زمانی که ارتفاع ساقه گل سنبل به ۱۰ سانتی‌متر رسید می‌توان گیاه را در معرض تابش نور خورشید قرار داد. سنبل معمولا بعد از ۳ هفته شروع به گلدهی می‌کند. در این مدت آبیاری منظم باید صورت گیرد. دقت شود آب در پای گلدان ریخته شود و از پاشیدن آب بر روی برگ‌ها خودداری شود که این امر موجب پوسیدگی گل‌ها می‌شود.
 • برای تنظیم دوره گلدهی سنبل می‌توان شرایط دمایی را تغییر داد تا گیاه دیرتر و یا زودتر به گل بنشیند. البته این امر پس از سبز شدن و سپری شدن دوره سرمادهی گیاه صورت می‌گیرد.
 • اگر می‌خواهید برای ایام عید نوروز پیازی سنبل گل بدهد، اواخر بهمن گلدان را به مکان گرم‌تر ببرید. با افزایش دما گلدهی زودتر انجام می‌شود.
مراحل کاشت سنبل در منزل

۵) نکات مهم کشت :

 • پیازها در خاکی مناسب و سبک که مخلوطی از خاک برگ و خاک شن‌داراست، باید کاشته شوند.
 • دو سوم پیازها باید در خاک و یک سوم پیاز باید از خاک بیرون باشد.
 • پیاز را به محل معتدل ببرید.
 • خاک را قبل از کاشت گیاه آب یاری و خیس کنید.
 • در روزهای ابتدایی کاشت دمای هوای محیط نباید کمتر از ۱۳ درجه سانتی‌گراد باشد.
 • ۱۰ روز گلدان را در تاریکی و دمای محیط ۲۴ درجه سانتی‌گراد نگه دارید .
 • بعد از گذشت این ۱۰ روز، گلدان را به محل دارای نورگیری متوسط انتقال دهید.
گل سنبل در گلدان

۶) شرایط محیطی مناسب برای نگهداری سنبل در منزل:

نور

سنبل به نور زیادی نیاز دارد مخصوصا در زمان گلدهی پس اگر درون منزل نگهداری می‌کنید پرنورترین مکان را برای این گل زیبا انتخاب کنید مثلا کنار پنجره جنوبی.

آبیاری

سنبل به آبیاری زیادی احتیاج ندارد هر وقت که سطح خاک خشک شد آبیاری کنید مواظب باشید آبیاری زیاد باعث پوسیده شدن پیاز می‌شود.

نگهداری

سنبل یک گل دائمی نیست پس نباید انتظار داشته باشید این گل همیشه بماند دوام گل نهایتا یک ماه می‌باشد اما بعداز از بین رفتن گل پیاز آن را از خاک در بیارید و ساقه آن را قطع کنید در محلی خشک و تاریک بگذارید تا سال دیگه هم می‌توانید بکارید و سبز می‌شود.

50,000 تومان465,000 تومان
ناموجود
15,000 تومان80,000 تومان
45,000 تومان255,000 تومان
15,000 تومان100,000 تومان
15,000 تومان420,000 تومان

کوددهی

 نیازی ندارد اما در صورت امکان مقداری ( ۱۰ %) کود دامی یا ورمی به خاک آن در زمان کاشت اضافه گردد.

خاک

خاک مناسب برای سنبل کوکوپیت و پیت ماس می باشد یا اینکه مخلوطی از کود و خاک برگ و ماسه و خاک باغچه. البته پیاز سنبل را درون باغچه هم می‌توانید بکارید و با شرایط آب و هوای بیرون خودش سبز شده و به گل می‌نشیند.

One thought on “روش کاشت پیاز گل سنبل در گلدان

 1. Azee,ghiasi میگوید:

  توضیحات کامل بودند.
  پیاز سنبل سال قبل رو توی باغچه کاشتن، امسال سبز شده و میخام منتقل کنم ب گلدون.
  یک پیاز سال قبل بوده و الان حدود شش جوانه ۵ سانتی از خاک بیرون زده.

  • محمد تاجیک میگوید:

   سلام
   وقت بخیر
   برای انتقال بیلچه رو زیر گیاه در خاک فرو کنید طوری که ریشه ها آسیب نبینند و به آرامی به بیرون هدایت کنید، تا جایی که ممکنه خاک از دور پیاز نریزه و بعد داخل گلدان بگذارید و با آمینو اسید محلول شده در آب آبیاری کنید
   در رابطه با تعداد جوانه ها هم ممکنه پیاز تکثیر و پیازچه های کوچک تولید کرده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
گفتگو را شروع کنید

ما معمولا در کوتاه‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم.