3 گام جهت انتخاب صحیح گیاهان برای فضای باز

گیاهان برای فضای باز

این روزها تعداد افرادی که می‌خواهند در خانه و حیاط خود گل و گیاه داشته باشند بسیار زیاد است. این افراد به دنبال فاکتورهایی جهت انتخاب صحیح گیاهان برای حیاط منزل خود هستند تا بتوانند بهترین و مناسب‌ترین گیاه را انتخاب کنند. البته وسواس این افراد بی دلیل نیست، چون هر گیاهی را نمی‌توان در هر محیطی کشت و رشد داد و افراد می‌بایست متناسب با محیط خانه خود اقدام به انتخاب و تهیه گیاه برای حیاط خود نمایند.

اگر شما هم به دنبال این فاکتورها هستید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، زیرا ما سه فاکتور حیاتی برای انتخاب گیاهان را در اختیار شما قرار می‌دهیم که می‌تواند به شما در انتخاب بهترین گیاه برای حیاط‌تان کمک کند.

3 گام جهت انتخاب صحیح گیاهان برای فضای باز

انتخاب صحیح گیاهان مهم‌ترین فاکتور قبل از کشت یک گیاه می‌باشد. شما باید قبل از اینکه اقدام به کشت یک گیاه کنید از این نکته اطمینان حاصل نمائید که گیاه درستی را انتخاب نموده‌اید و این مقوله مربوط به حیاط و باغچه نمی‌شود، بلکه فضای شهر و باغات بزرگ نیز به همین صورت هستند. برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید باید همواره سه فاکتور زیر را در نظر بگیرید.

۱- انتخاب صحیح گیاهان از نظر شرایط محیطی و اقلیمی:

بطور کلی باید در نظر داشته باشید که فضای باغچه‌ها و باغ‌های موجود در حیاط همواره محدودیت دارند و نمی‌توان تنوع زیادی در آن‌ها به کار برد. این محدودیت‌ها ممکن است از لحاظ اندازه و یا از لحاظ نوع خاک و شرایط آن باشد، لذا باید قبل از هر چیزی شرایط خاک مورد نظر خود را ارزیابی کنید و بر اساس آن اقدام به انتخاب گیاه مورد نظر نمائید.

قبل از هر چیز بهتر است خاک حیاط خود را از لحاظ اسیدی و یا قلیایی بودن و نیز از لحاظ خشک یا مرطوب بودن بررسی نمائید، چرا که بسیاری از گیاهان نسبت به این دو فاکتور خاک حساس هستند و گیاهانی که نتوانند با شرایط خاک باغچه شما همخوانی داشته باشند مسلماً رشد و بازدهی خوبی نخواهند داشت.

10,000 تومان650,000 تومان
75,000 تومان620,000 تومان
15,000 تومان420,000 تومان
90,000 تومان320,000 تومان

البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که میزان مواد آلی، حتی کمیاب موجود در خاک را می‌توان با کودهای تخصصی و برند معتبری مثل Pokon جبران کرد. برخی از این کودها که مناسب فضای باز هستند را می‌توان با عنوان‌های کود گیاهان باغچه، کود درختان میوه، کود درختان مخروطی و سوزنی برگ و کود شمشاد نام برد.

مورد دیگری که باید در نظر بگیرید انتخاب گیاه بر اساس مقاومت آن نسبت به میزان نور و دما است. باغچه‌های کوچک موجود در حیاط عموماً به دلیل تراکمی که در گیاهان موجود دارند از دمای بالاتری برخوردارند علاوه بر این قرار گیری آن‌ها در حیاط ممکن است سبب شود تا در طول روز در سایه قرار بگیرند به همین سبب باید گیاهانی را انتخاب کرد که نسبت به دمای نسبتاً بالا و نیز نور کم مقاوم باشند.

۲-انتخاب صحیح گیاهان از لحاظ اندازه:

تنها در نظر گرفتن شرایط باغچه برای انتخاب صحیح یک گیاه کافی نمی‌باشد، بلکه شما می‌بایست ابعاد و اندازه‌ی گیاه را نیز بررسی نمائید تا از لحاظ اندازه متناسب با فضا و شرایط شما باشد. به همین منظور باید گیاهانی را انتخاب کنید که بتوانید در صورت رشد کافی به وسیله‌ی هرس و یا پیرایش ابعاد آن را کنترل نمائید.

در این پیش بینی شما باید ابعاد گیاهان درختچه‌ای و بوته‌ای را برای پنج سال بعد و برای درختان کامل هم ابعاد ده سال آینده را در نظر داشته باشید تا بتوانید گیاهی صحیح انتخاب نمائید که در فاصله‌ی زمانی مذکور در باغ و یا باغچه‌ی شما جای گیرد. گیاهانی که ابعاد بزرگتر از حیاط و باغچه‌ی شما دارند ممکن است در آینده مشکلاتی اعم از ترک دادن دیوار و موزاییک حیاط (به وسیله‌ی ریشه‌هایشان) را برایتان بوجود آورند که عملاً به ساختار خانه صدمه می‌زند لذا اندازه را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب صحیح گیاه در نظر داشته باشید.

انتخاب گیاهان مناسب برای فضای باز

۳-انتخاب صحیح گیاه از لحاظ ظاهر و زیبایی:

گیاهانی که انتخاب می‌کنید برای مدت زمان طولانی در حیاط و یا باغچه‌ی شما می‌مانند و مدام در جلوی چشم شما و یا میهمانان شما خواهند بود، لذا انتخاب یک گیاه زیبا امری حیاتی به شمار می‌آید.

برخی از افراد فقط گیاهان همیشه سبز را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر گیاهان خزان کننده را دوست دارند که در بهار و تابستان سبز و در پاییز با رنگ‌های زرد و نارنجی خود جلوه‌ی دیگر به خانه و فضای شما می‌دهند، البته انتخاب این موضوع مربوط به علاقه و انتخاب شما می‌باشد و نمی‌توان همه‌ی سلایق را با یک یا چند نوع گیاه راضی کرد.

50,000 تومان465,000 تومان
20,000 تومان320,000 تومان
75,000 تومان650,000 تومان
65,000 تومان320,000 تومان

اگر شما فضای کافی دارید، می‌توانید گیاهانی را انتخاب کنید که در بهار و تابستان سبز و زیبا هستند و در فصل پاییز علاوه بر برگ‌های زرد و نارنجی، میوه‌های خوش طعم نیز دارند. این گیاهان در فصل بهار با شکوفه‌های زیبایشان فضای خانه شما را دگرگون می‌کنند و برگ‌های سبزشان در ۶ ماه از سال می‌توانند روحیه‌ی شما را عوض نمایند. این گیاهان در پاییز مازاد بر رنگ زیبای برگ‌هایشان میوه‌های پاییزه هم می‌دهند که می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

البته در انتخاب گیاهان همواره به مقوله‌ی زمان نیز توجه بفرمایید چرا که برخی از گیاهان به بازه‌ها طولانی برای رشد و نمو نیاز دارند این در حالی است که بسیار از افراد نمی‌خواهند تا این اندازه صبر نمایند و سریع‌تر به دنبال نتیجه هستند که در این حالت گیاهان علفی و یا درختچه‌ها و بوته‌ها بهترین گزینه است.

انتخاب صحیح گیاهان برای فضای باز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
گفتگو را شروع کنید

ما معمولا در کوتاه‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم.