گیاهان اسید دوست

گیاهان اسید دوست

گیاهان اسید دوست : گیاهانی هستند که بستر اسیدی برای رشدشان مناسب است.

گیاهان دوستدار اسید خاک، pH حدود ۵/۵ را ترجیح می‌دهند. 

میزان pH : یک مقیاس لگاریتمی بین ۰ تا ۱۴ است. عدد ۰ یعنی خاک اسیدی‌ ، ۷ خاک خنثی و ۱۴ هم یعنی خاک در قلیایی‌ترین حالت ممکن قرار دارد.

pH پایین (یعنی اسیدی) گیاهان را برای جذب مواد غذایی مورد نیاز و شکوفایی توانا می‏سازد.

نیمه شرقی ایالات متحده و شمال غربی اقیانوس آرام بهترین مکان برای گیاهان اسید دوست می‏باشد.

گیاهان اسید دوست شامل:

1) آزالیا‌های ژاپنی(Japanese Azaleas)

بستر اولیه آزالیا‌ها، ژاپن بود اما هر آزالیایی که شما پرورش دهید، سال به سال نمایی زیبا از شکوفه‌ها را به شما هدیه می‌دهد. بوته‌های برگ‌ریز زیاد به چشم نمی‌آیند، تا زمانی که در فصل بهار/ تابستان شکوفه می‌دهند. وقتی زمان شکوفه دادن به پایان می‌رسد، آن‌ها شروع به ایجاد برگ‌هایی می‌کنند که به تقویت گیاه تا فصل بهار/ تابستان پیش رو کمک می‌کنند؛ زمانی که یکبار دیگر دچار دگرگونی در رنگ می‌شوند.

داشتن این گیاهان در هر باغی ارزش خوبی دارد، ولی چون از نوع اسید دوست هستند، واقعاً به چنین خاک خلنگی نیاز دارند تا رشد کنند.

2) رهددندرن‌ها (Rhododendrons)

رهددندرن‌ها در خاک‌های اسیدی نیاز به کنترل و مراقبت دارند، آن‌ها علاقه‌مند به این نوع خاک‌اند.

شما می‌توانید با آن‌ها پرچین بسازید یا این‌که فقط اجازه دهید تا به یک بوته بزرگ تبدیل شوند که هر تابستان، مناظری با شکوه از رنگ را به شما هدیه می‌دهند.

رهددندرن‌ها از نوع همیشه بهارند، آن‌ها گیاهان ایده آل باغ را پرورش می‌دهند که نمای سرسبز و پر از گل و شکوفه باغتان را حفظ می‌کنند.

زنبور‌های عسل نیز به رهددندرن‌ها علاقه‌مندند که این خود یک امتیاز اضافی است.

هر باغداری به زنبور‌ها جهت گرده‌افشانی گل‌ها، میوه‌ها و سبزیجات خاص، نیاز دارد. با تنوع رنگی گسترده، شما نمی‌توانید این گیاه با شکوه را در خاک اسیدی باغتان نادیده بگیرید.

3) کاملیاها (Camellias)

شکوفه‌های گیاه کاملیا، شما را به یاد گل‌های رز می‌اندازد.

کاملیا‌ها از خانواده هر دو گونه آزالیا‌ها و رهددندرن‌ها هستند و بخاطر ایجاد نمایی چشم نواز از گل و شکوفه در فصل بهار، ارزش تلاش جهت پیگیری و خریدشان را دارند.

برخی از مردم فکر می‌کنند که این گیاهان، به سختی رشد می‌کنند؛ احتمالاً به دلیل حسّاسیتشان به سرما است، اما اگر باغتان خاک اسیدی دارد، کاملیا‌ها بسیار احساس آرامش و راحتی می‌کنند چرا که اکثر این گونه از گیاهان اسید دوست هستند.

4) خَلَنگ ژاپنی (Pieris Japonica)

گیاه باشکوهی جهت پرورش دادن است. گونه‌های بسیار متنوع و متفاوتی از آن‌ها وجود دارد که شما در خاک اسیدی خود، پرورش دهید. برخی از آن‌ها انبوهی از گل و شکوفه‌های زیبایی را ایجاد می‌کنند، اما همه آن‌ها بیشتر بخاطر رنگ برگ‌هایشان پرورش می‌یابند که در فصل بهار واقعاً جلوه گرند. 

10,000 تومان620,000 تومان
تخفیف!
10,000 تومان75,000 تومان
20,000 تومان320,000 تومان
45,000 تومان255,000 تومان

5) ادریسی‌های آبی (Blue Hydrangeas)

تمامی گل‌های ادریسی بنظر می‌رسند که یک خاک اسیدی را ترجیح می‌دهند، اما آن‌ها می توانند در خاک خنثی نیز رشد کنند. حتی می‌توانند خاک کمی قلیایی را نیز به عنوان بستر رشد بپذیرند، اما بهترین رشد آن‌ها در خاک اسیدی است.

بیشتر ادریسی‌ها به رنگ های صورتی، آبی و یا سفید هستند. اگر شما ادریسی صورتی را در خاک اسیدی پرورش دهید، آن‌ها به رنگ آبی تغییر می‌کنند. شما در نهایت شاهد منظره‌ای خیره کننده از سنبله‌هایی به رنگ‌های صورتی، نیلک (سایه‌ای از رنگ بنفش) و آبی خواهید داشت.

6) نرگس‌ها (Daffodils)

Daffodils  و Nurcissus (گل‌های نرگس) با سنبله‌های با طراوت زرد رنگشان که با وزش نسیم تکان می‌خورند، مایه شادی و سرزندگی باغ در فصل بهارند. این گل‌ها بسیار خوش بو هستند. این گل‌ها که از پیاز خود رشد می‌کنند، در راس گل‌های اسید دوست جای دارند.

7) کالونا‌ها (Heathers)

کالونای پر گل و جذاب، مستحق یک بستر در هر خاک اسیدی است. اگر کالوناها کنار گذرگاه‌ها کاشته شوند و گسترش یابند، برای مرزبندی بسیار مناسبند. گیاهان اسید دوستی مثل کالوناها باید در هر باغی، بستری از خاک اسیدی داشته باشند.

سایر گیاهان اسید دوست :

گل‌های جعفری (Marigolds)

گاردنیا (Cape jasmine)

زنبق ژاپنی (Iris japonica)

تریلیوم (Birthroots)

بگونیا (Begonia)

راج (Holly)

ماگنولیا (Magnolia)

50,000 تومان465,000 تومان
85,000 تومان300,000 تومان
85,000 تومان550,000 تومان
25,000 تومان65,000 تومان

راه‌های ساده جهت اندازه‌گیری pH :

برای انجام دادن تست pH، دو راه پیش پای شما هست. راه اول دقیق‏تر است اما نیاز به لوازم دارد، اما راه دوم ساده و با لوازم دم دستی انجام می‏شود اما دقت روش اول را ندارد.

راه اول: استفاده از کاغذ‏های شناساگر pH

استفاده از کاغذ لیتموس‏، کاغذ تورنسل یا شناساگر pH یکی از راه‏های تشخیص اسیدی یا بازی بودن خاک است. نحوه‏ استفاده از این کاغذ‏ها بسیار راحت است. این کاغذ‏ها در هر محیطی رنگ مخصوصی به خود می‏گیرند و با استفاده از راهنمای روی کاغذ می‏توان به میزان اسیدی یا بازی بودن محیط پی برد.

اندازه‌گیری ph خاک برای گیاهان اسید دوست

راه دوم : استفاده از لوازم خانگی

در این روش به شما توضیح می‏دهیم که چگونه در 5 مرحله و خیلی راحت، میزان pH خاک را با استفاده از لوازم دم دستی که در هر خانه‏‌ای پیدا می‏شوند، مشخص کنید. هر چند این روش دقت روش‌‏های دیگر را ندارد اما اطلاعات خوبی در رابطه pH خاک به شما می‏دهد.

شروع آزمایش

قدم اول : یک فنجان از خاک مورد نظرتان بردارید، سعی کنید چند نمونه از نقاط مختلف زمین برداشت کنید و این آزمایش را برای هر کدام از نمونه‌‏ها انجام دهید. این کار باعث می‏شود نتیجه نهایی شما دقیق‏‌تر بشود.

قدم دوم : به خاک آب اضافه کنید تا جایی که خاک کاملا تبدیل به گل شود. نمونه را هم بزنید تا همه جای آن رقیق شود. وقتی که خاک به اندازه کافی روان شد می‏توانید مرحله بعدی را انجام بدهید.

قدم سوم : به نمونه، به اندازه‏ نصف فنجان سرکه اضافه کنید. اگر مشاهده کردید که با اضافه کردن سرکه داخل نمونه، حباب ایجاد شد و حالتی شبیه به جوشش به وجود آمد، نمونه شما قلیایی است. هر چقدر که میزان این جوشش‏‌ها و واکنش‏‌ها بیشتر باشد، میزان قلیایی بودن نمونه هم بیشتر است. اگر اتفاقی نیفتاد و چیزی مشاهده نکردید، قدم بعدی را انجام دهید.

قدم چهارم : نمونه قبلی که به آن سرکه اضافه کرده بودید را کنار بگذارید و یک نمونه دیگر درست کنید. اینبار به اندازه نصف فنجان نوشابه به آن اضافه کنید. قبل از اضافه کردن نوشابه سعی کنید گاز نوشابه را با تکان دادن کاملا از بین ببرید تا در آزمایش‏تان اشتباه نکنید. اگر دیدید نمونه با نوشابه در حال واکنش دادن است (حالتی شبیه جوشیدن) بدانید خاک شما اسیدی است. هر چقدر این جوشش بیشتر باشد، میزان اسیدی بودن خاک هم بیشتر است.

قدم پنجم : اگر شاهد هیچ اتفاقی نبودید و در هیچکدام از مراحل بالا واکنشی رخ نداد، خاک شما خنثی است.

لوازم جانبی باغبانی

چسب حشرات

10,000 تومان

لوازم جانبی باغبانی

قیچی

270,000 تومان500,000 تومان
10,000 تومان690,000 تومان
ناموجود
15,000 تومان80,000 تومان
55,000 تومان650,000 تومان
10,000 تومان420,000 تومان
ناموجود

لوازم جانبی باغبانی

اسپری

65,000 تومان100,000 تومان
10,000 تومان300,000 تومان
20,000 تومان300,000 تومان
4,000 تومان85,000 تومان
85,000 تومان300,000 تومان
50,000 تومان465,000 تومان
85,000 تومان550,000 تومان
40,000 تومان85,000 تومان

راه سوم: روش های دیگر

غیر از دو روش بالا، روش‌های دیگری هم برای تشخیص pH خاک هستند. امروزه دیگر برای آزمایش‌های حساس از pH سنج‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند. من هم به شما توصیه می‌کنم، اگر برای تشخیص pH خاک خیلی اهمیت قائل هستید، از pH سنج الکترونیکی استفاده کنید یا نمونه‏‌ای از خاک‏تان را به آزمایشگاه ببرید. آزمایشگاه علاوه بر تعیین میزان pH، میزان مواد مغزی را هم می‏تواند به شما گزارش دهد.

راه چهارم: گُلی که با تغییر pH خاک، رنگش عوض می‏شود: گل هورتانسیا

گل هورتانسیا

اگر حال و حوصله‌ی دردسر های تعیین pH را ندارید و می‌‏خواهید همیشه یک شناساگر pH در باغچه‏‌تان داشته باشید، شما می‌توانید گل هورتانسیا بکارید.

هورتانسیا علاوه بر این که ظاهر بسیار زیبایی دارد، می‏‌تواند با رنگ شکوفه‏‌هایش، pH خاک را نیز به شما نشان دهد. رنگ گلبرگ‏های هورتانسیا بسته به میزان اسیدی یا بازی بودن خاک تغییر می‌کند. اگر pH خاک بین 4 تا 5 باشد رنگ شکوفه به آبی تبدیل می‏‌شوند، همچنین اگر رنگ شکوفه‌‏ها صورتی و گلبهی شد به این معنی است که pH خاک شما بین 6 تا 7 است.

24 دیدگاه برای “گیاهان اسید دوست

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خیلی محبت دارید
   ممنون از لطفتون
   امری بود در خدمت هستیم

 1. ع گفته:

  سلام
  بخش‌هایی از خاک باغچه بوی تعفن گرفته و حالت گندیدگی پیدا کرده
  آیا علتش اسیدی شدن هست؟ یا چی؟
  باید چکار باید کرد؟

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خیر دلیلش اسیدی شدن خاک نیست
   دلایل زیادی میتونه داشته باشه از جمله چال کردن زباله ها یا مواد فسادپذیر در خاک و در عمق کم خاک
   دفن کردن حجم زیاد برگهای خیس شده در زیر خاک بدون هوادهی درست اونها
   محدود بودن و عدم باز بودن کف باغچه و در نتیجه جمع شدن حجم زیاد آب در زیر باغچه و گندیدگی در باغچه
   راه پیشنهادی کندن بخشی از قسمت متعفن در خاک و اول تشخیص مشکل و بعد برداشتن حجمی از اون قسمتها و دور ریختنشون

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   اگر خاک قلیایی بود با اضافه کردن نوشابه تا حدی خنثی می شد و در نتیجه جوشش زیادی اتفاق نمیفتاد
   اما در واقع نوشابه و خاک با هم واکنش خاصی نمیدند و فقط همدیگر رو تایید و اثر هم را زیاد میکنند و بنابراین جوشش بیشتر نشان می دهد هر دو اسیدی بودند و با ترکیب با هم اثر اونها بیشتر شده

 2. Hosein گفته:

  سلام وقت بخیر.گیاه سرخس و حسن یوسف خاک اسیدی میپسندن؟و تفاله چای تاثیری بر اسیدی شدن خاک داره یا نه
  ممنون

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم
   بله این گیاهان خصوصا سرخس اسید دوست هستن. بله تفاله چای خاک رو تا حدی میتونه اسیدی کنه.

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   کروتون آکوبا و آگلونما ها هم جز گیاهان اسید دوست هستند و بستر مناسب برای این گیاهان بسترهایی هستند که حجم قابل توجهی از خاکشون خاک برگ غنی شده و تمیز باشه و در صورت نیاز میتوان در کنار کودهای اصلی هر دو ماه یکبار با کوددهی بوسیله اسید هیومیک به تعادل اسیدیته خاکشون کمک کرد

 3. اطلسی باش گفته:

  سلام ممنون ازشما .گلهای شمعدانی آلوئه ورا .کالانکوئه.پتوس.گندمی.برگ بیدی.سانسوریا.حسن یوسف.کاکتوس.چه نوع خاکی دوس دارند باتشکر

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم
   تمامی این گیاهان تا حدی خاک اسیدی رو میپسندند اما بعضی خیلی بیشتر اسیدی هستن
   کاکتوسها، آلوئه ورا بسیار اسید دوست هستند و به همین دلیل توصیه میشه ماهی یکبار به کاکتوسها کود هیومیک اسید هم داده شود. مابقی این گیاهان هم نسبتا اسید دوست هستن اما با شدت کمتر
   در این بین سانسوریا و گندمی علاوه بر رنج اسیدی تا حدی به خاکهای خنثی و کمی قلیایی هم مقاومت خوبی دارند اما ترجیح است خاکشون تا حدی اسیدی باشه

 4. زیبا گفته:

  سلام وقت بخیر ببخشید گیاه کالیسیا چه نوع خاکی رو میپسنده؟باتشکر

 5. فربد گفته:

  سلام دراسینا پرچمی و کامپکت برگ انجیری پاندانوس دیفن باخیا و لیندا چه نوع خاکی رو ترجیح میدن ممنون

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   اغلب گیاهان آپارتمانی تا حدی اسید دوست هستند البته برخی بیشتر و برخی کمتر.
   این گیاهانی که نام بردید همگی خاک کمی اسیدی براشون مناسبه بنابراین خوبه بطور منظم هر سه ماه یکبار کود هیومیک اسید رو بصورت آبیاری براشون استفاده کنید.

 6. الهام گفته:

  ممنون بابت اطلاعاتمفیدتون.ببخشید پتوس اشک تمساح موسی درگهواره گل کاغذی گل ناز خاک اسیدی رومیپسندن یا قلیایی؟واگربه گلهای قلیایی دوست هیومیک اسید بدیم براشون مضره؟

  • تاجیک گفته:

   سلام خواهش میکنم
   تمامی این گیاهان اسیدی یا نیمه اسیدی هستند
   گیاهان قلیایی دوست هم اگر هیومیک اسید بدید مشکل خاصی پیش نمیاد به شرط اینکه زیاده روی نشه در مصرف چون گاهی رنج قلیایی بودن خاک برای این گیاهان نیز بیش از حد بالا میره و برای کاهش میشه از اسید هیومیک استفاده کرد تا در همان بازه قلیایی میزان کمی پایین تر بیاد و به تعادل برسه.
   البته درصد بیشتر گیاهان خاک نسبتا اسیدی را دوست دارند و کم پیش میاد گیاهی بصورت مطلق قلیایی دوست باشه.

 7. آتنا دهقان گفته:

  سلام.وقت بخیر.با تشکر از اطلاعات خوبتون میخواستم بدونم فیکوس به خاک اسیدی احتیاج داره یا خاک قلیایی؟ هم چنین آیا میشه از تفاله قهوه برای کوددهی فیکوس استفاده کرد؟اگر میشه به چه اندازه استفاده بشه؟

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر، ممنون از لطف شما
   فیکوس خاک نسبتا اسیدی رو دوست داره
   از تفاله قهوه یا هر چیز دیگه به مقدار محدود و کم میتونید استقاده کنید اما این جای تغذیه با کود رو قطعا نمیگیره و نمیتونه نیاز کاملی از گیاه رو بر طرف کنه البته خاصیت اسیدی داره
   در صورت استفاده هم ماهی یکبار میتونید تفاله قهوه رو روی سطح خاک دور گیاه بریزید. اما دقت کنید فقط تفاله باشه و مخلوط اون چیزهای دیگر مثل شیرین کننده ها یا لبنیات یا چیز دیگه نباشه.

 8. رسول گفته:

  درود قتتون بخیر
  اطلاعاتتون بسیار مفید است و سپاسگذارم که وقت میذارید و پاسخ سوالات و میدید
  گیاه ادنیوم یا زامفولیا که غده دار هستند خاک خنثی نیاز دارند؟

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   زنده باشید
   در خاک خنثی هم زندگی میکنند اما بهتر هست که کمی خاک اسیدی باشه مثلا حدود پی اچ 6 مخصوصا آدنیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
گفتگو را شروع کنید

ما معمولا در کوتاه‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم.