گلدهی ارکیده

گلدهی ارکیده

سؤالی که خیلی از افراد در رابطه با گلدهی ارکیده می‌پرسند این است که چگونه ارکیده خود را تشویق به گلدهی مجدد کنیم. برای پاسخ به این سؤال بد نیست ابتدا با شرایط بهینه نگهداری این گیاه زیبا بیشتر آشنا شویم. اغلب ما تصور می‌کنیم نگهداری ارکیده سخت است و این گل عمر کوتاهی دارد اما این تصور اشتباه است. ارکیده فالانوپسیس جز گیاهان آپارتمانی محبوب است و در خانه مانند سایر گیاهان آپارتمانی قابل نگهداری می‌باشد. گل‌های ارکیده بادوام هستند و تا ماه‌ها ماندگاری دارند؛ اما بعد از گلدهی چطور گیاه را به گلدهی مجدد تشویق کنیم؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

رطوبت و آبیاری

در همه مواقع هم در زمان گلدهی ارکیده و هم در فواصل بین گلدهی ریشه‌ها باید رطوبت کافی داشته باشند. معمولاً آبیاری ارکیده باید طوری باشد که شرایط محیط طبیعی آن را فراهم آورد یعنی ریشه‌ها مرطوب شده و بعد اجازه بدید تا خاک و ریشه‌ها تا حدی خشک شوند. در هر صورت باید از تجمع زیاد آب به مدت طولانی در گلدان جلوگیری کنید تا ریشه‌ها دچار پوسیدگی نشوند. بعد از آبیاری نهایتاً می‌توانید 5 دقیقه گیاه را در آب نگه دارید و بعد آب جمع شده در ته ظرف را خالی کنید. بهتر است برای گیاه در زیر گلدان جزیره درست کنید تا اطراف گیاه رطوبت غیرمستقیمی وجود داشته باشد و بدین ترتیب از تماس آب جمع شده در زیر گلدان با انتهای گلدان هم جلوگیری می‌شود.

 زمان آبدهی در فصول مختلف متفاوت است و در زمستان کاهش میابد. یکی از روش‌های آبیاری که بسیار متداول است قرار دادن گیاه در کاسه آب به مدت 5 دقیقه است و بعد آب اضافی باید تخلیه شود. آبیاری ارکیده می‌بایست در صبح انجام شود. معمولاً در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هفته‌ای یکبار کافی به نظر می‌رسد اما این یک قانون نیست و بر اساس شرایط محیط نگهداری گیاه قابل تغییر است. آبیاری ارکیده همیشه با آب هم دمای محیط انجام شود چراکه آبیاری با آب سرد منجر به آسیب‌های فیزیولوژیکی در گیاه می‌شود و به آن آسیب میزند.

90,000 تومان130,000 تومان
75,000 تومان650,000 تومان
65,000 تومان320,000 تومان
90,000 تومان320,000 تومان

کود دهی ارکیده

کود دهی به اندازه آبیاری درست و منظم در گلدهی این گیاه مهم است. معمولاً هر دو یا چهار هفته یکبار کود دهی برای رشد و گلدهی ارکیده مناسب است. هم می‌توانید از کودهای مخصوص ارکیده بهره بگیرید و هم می‌توانید از کود ان پی کا با درصد متعادل نیتروژن، فسفر و پتاسیم مثل کود 20-20-20 با دوز کمتر از مقدار تعیین شده و رقیق‌تر برای کود دهی آن استفاده کنید. بهتر است به منظور تأمین ریزمغذی‌ها در کنار کود 20-20-20 از کود میکرو نیز هر دو ماه یکبار استفاده کنید یا از کودهایی استفاده کنید که حاوی عناصر میکرو نیز باشند؛ بنابراین عامل مهم دیگر در گلدهی ارکیده کود دهی منظم است.

روشنایی و دمای مناسب

روشنایی و دمای مناسب

ارکیده به نور غیرمستقیم و فضای بسیار روشن نیاز دارد. خیلی از ارکیده‌ها به دلیل نداشتن نور کافی با کاهش گلدهی روبرو می‌شوند. توجه داشته باشید که ارکیده‌ها نور طبیعی و روشنایی را دوست دارند اما اگر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند آسیب می‌بینند. دامنه دمایی نگهداری ارکیده بین 15.5 تا 29.5 می‌باشد که می‌توانید میانگین این محدوده را در نظر بگیرید. دقت کنید اگر دما از 15.5 پایین‌تر بیاید و ادامه پیدا کند گیاه آسیب خواهد دید. اگر تفاوت دمایی بین روز و شب 5 تا 10 درجه باشد معمولاً تا حدی باعث تحریک مجدد برای گلدهی ارکیده می‌شود. اگر در منزل چنین شرایطی را ندارید می‌توانید گاهی گیاه را به بخشی از منزل که دما و نور کمتری دارد انتقال دهید و بعد از چند روز به جای اول برگردانید و به اینصورت گیاه را تشویق به گلدهی کنید.

15,000 تومان220,000 تومان
10,000 تومان650,000 تومان
15,000 تومان320,000 تومان
50,000 تومان75,000 تومان

نکات تکمیلی نگهداری

این گیاه ریشه‌های هوایی دارد بنابراین علاوه بر آبیاری باید به تهویه ریشه‌ها هم اهمیت دهید و از گلدان‌هایی شفاف با سوراخ‌هایی در کف و بدنه استفاده کنید. همیشه مرکز بوته گل را خشک نگه دارید. جمع شدن آب در وسط بوته گیاه ارکیده می‌تواند منجر به پوسیدگی مرکز و طوقه گیاه و در نتیجه نابودی آن شود. تا حد امکان هنگام آبیاری آب را روی برگ‌ها نریزید و در اینصورت با یک دستمال آب را پاک کنید. آبیاری بیش از حد منجر به زرد شدن برگ‌ها و پوسیدگی ریشه‌ها می‌شود و یکی از عوامل از بین رفتن این گیاه در منازل است با دیدن چنین شرایطی بهتر است آبیاری را کاهش دهید. تشخیص زمان آبیاری لزوماً با خشک شدن سطح بستر کاشت مشخص نمی‌شود چون عمق خاک ممکن است هنوز بیش از حد مرطوب یا خیس باشد.

جهت احتیاط می‌توانید یک مداد چوبی یا چوب بستنی در خاک گلدان قرار دهید و اگر بعد از درآوردن آن چوب مرطوب شده بود می‌توانید آبیاری را کمی به تعویض بیندازید. اگر از آب لوله کشی استفاده می‌بیند و آب شما کمی شور است یا املاح دارد این ممکن است در دراز مدت تأثیر منفی بر گیاه بگذارد بنابراین در این مواقع می‌توانید از آب جوشیده هم دمای محیط شده برای آبیاری آن استفاده کنید.

4 دیدگاه برای “گلدهی ارکیده

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   نظر لطف شماست
   خوشحالم براتون مفید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *