معرفی انواع سموم ارگانیک

معرفی انواع سموم ارگانیک

با افزایش بیماری‌ها و آفات گیاهی ناچار به استفاده از سموم مختلفی هستیم. اکثر سم‌های موجود در بازار شیمیایی هستند و طبیعتاً برای سلامتی ما مضر می‌باشند. در این مقاله قصد داریم به معرفی سموم ارگانیک بپردازیم که می‌توان برای گیاهان خانگی و حتی گیاهان خوراکی و درختان میوه در باغات از آن‌ها بهره گرفت تا ضرر کمتری متوجه ما شود.

مواد اولیه موجود در این سموم اغلب پایه ارگانیک دارند و از طبیعت، گیاهان و گاها مواد معدنی تولید شده‌اند تا علاوه بر جلوگیری و تأثیر بر آفت موجب شادابی و رشد بهتر گیاهان و درختان هم شوند. دقت کنید قبل از اینکه نیاز به سم پیدا کنیم باید تغذیه گیاهان رو انجام دهیم تا مقاوم شوند و نیاز به آفتکش‌ها پایین بیاید. بعد از گرفتار شدن نیز ابتدا از راه‌های طبیعی جلوی آفات را بگیریم و یا از سموم ارگانیک استفاده کنیم و درنهایت اگر چاره‌ای نبود سراغ سموم شیمیایی برویم.

ناموجود

لوازم جانبی باغبانی

اسپری

65,000 تومان100,000 تومان
25,000 تومان690,000 تومان
10,000 تومان620,000 تومان
85,000 تومان550,000 تومان

سم تنداکسیر

تند اکسیر یک کنه کش و حشره‌کش تماسی است به این مفهوم که باید روی آفات اسپری شود تا آفات توسط آن خیس شده و سم به آن‌ها آغشته شود. پایه این سم عصاره روغنی فلفل قرمز است که یک محلول تند و غیرقابل تحمل را برای حشرات موذی است. اسپری کردن آن باعث مشکل تنفسی آفت و خفگی آن می‌شود و تأثیر آن بعد از مرگ آفت بر روی گیاه و محصولات از بین خواهد رفت و اثر سوئی بر محصول و گیاه باقی نمی‌گذارد. در معرفی سموم ارگانیک مثل تنداکسیر اضافه می‌کنیم که برای طیف وسیعی از آفات مثل شپشک‌ها، تریپس‌ها، لارو شب پره‌ها، کنه‌ها، مینوزها و … کاربرد دارد. با توجه به ارگانیک بودن برای گیاهان خوراکی نظیر صیفی جات، سبزیجات، گیاهان دارویی بسیار مناسب است و برای پستانداران و سایر حیوانات نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند.

سم پالیزین

سم پالیزین

پالیزین جز سموم ارگانیکی است که طی چند سال گذشته جای خود را در بازار باز کرده و طرفداران بسیاری دارد خصوصاً افرادی که به کشت سبزیجات علاقه دارند و به سلامت محصول نهایی اهمیت می‌دهند. با اینکه پالیزین بیشتر به عنوان کنه کش معرفی می‌شود اما برای کنترل و دفع سایر حشرات نظیر شپشک، شته، پسیل، مگس سفید، زنجرک نیز مفید می‌باشد و بطور گسترده استفاده می‌شود.

معرفی سموم ارگانیک نظیر پالیزین که از عصاره روغن نارگیل و عصاره‌های گیاهی طبیعی تهیه شده است کمک می‌کند تا محصولات ارگانیک و سالمی تولید کنیم. پالیزین یک حشره‌کش تماسی می‌باشد که سیستم تنفسی آفت را مختل کرده و به فیزیک حشره آسیب وارد می‌کند. این سم اگر طبق میزان توصیه شده مصرف شود برای انسان و پستانداران بی‌خطر است و حتی می‌توان از آن به منظور شستشو و تمیز کردن دوده و گرد و خاک و چربی روی درختان و گیاهان نیز بهره گرفت.

لوازم جانبی باغبانی

چسب حشرات

10,000 تومان
90,000 تومان300,000 تومان
50,000 تومان75,000 تومان
55,000 تومان650,000 تومان

سم دایابون

یکی دیگر از آفت‌کش‌هایی که هنگام معرفی سموم ارگانیک می‌توان به آن اشاره کرد سم دایابون است. ماده اصلی تشکیل دهنده این محصول از روغن کرچک است. این کنه کش و حشره‌کش گیاهی باعث از دست رفتن آب بدن آفت شده و بدین ترتیب آن را نابود می‌کند. این سم بیشتر کنه‌ها را از بین خواهد برد و برای تأثیر بهتر روی تخم‌ها نیز بهتر است دو تا سه وعده بسته به نیاز به فاصله یک هفته تجدید شود. از این سم برای کنترل تریپس و سفید بالک هم می‌توان استفاده کرد و به این ترتیب باعث کمک به کاهش جمعیت آن‌ها و جلوگیری از طغیان آفات می‌گردد. این آفت‌کش تماسی مناسب جهت محلول‌پاشی بوده و برای آبزیان ممکن است مضر باشد و نباید بصورت آبیاری در خاک نیز مصرف شود.

صابون محلول‌پاشی

صابون‌های محلول‌پاشی در واقع سم نیستند اما شرایط را برای آفت غیرقابل تحمل کرده و با بالا بردن رطوبت و لیز شدن سطح گیاه از نفوذ آفات تا حد زیادی جلوگیری می‌کنند و نقش دورکنندگی حشرات را نیز دارند. اغلب کودهای مایع نیز قابلیت اختلاط با این صابون‌ها را دارند چراکه این صابون‌ها باعث می‌شوند کودها مدت زمان بیشتری روی گیاه باقی بمانند و بهتر جذب شوند. برخی از خود این صابون‌ها نیز حاوی مقادیری از فسفر و پتاسیم هستند و شرکت‌های مختلف ممکن است مواد مغذی هم به آن اضافه کرده باشند؛ بنابراین می‌توان گفت که برخی از این‌گونه صابون‌ها تا حدی کود هم محسوب می‌شوند و در رشد و شادابی گیاهان و درختان مؤثرند. دقت کنید که این صابون‌ها فقط برای محلول‌پاشی هستند و نباید آن‌ها را در خاک ریخت چون می‌توانند سبب آلودگی در خاک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
گفتگو را شروع کنید

ما معمولا در کوتاه‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم.