نکاتی در هنگام خرید گیاهان

نکاتی در مورد خرید گیاهان آپارتمانی

گیاه آپارتمانی گیاهی است که قابلیت رشد در مکان‌های سرپوشیده مانند داخل منازل، ادارات و غیره را داشته باشد و معمولا برای اهداف تزئینی، اثرات مثبت روانی و یا دلایل بهداشتی از جمله به عنوان تصفیه هوای داخل ساختمان پرورش داده می‌شوند. این گیاهان اغلب بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی هستند. در زیر به ذکر نکاتی در زمان و پس از خرید گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم.

نکات خرید گیاهان آپارتمانی

نکاتی قبل از خرید گیاه مورد نظر

۱- هماهنگی بین گیاه خریداری شده و محل مورد نظر

 • گیاهی که برای خرید و نگهداری در ساختمان انتخاب می‌کنید باید از لحاظ میزان نور مورد نیاز با نور موجود در محل مورد نظر هماهنگی داشته باشد.
 • در هنگام خرید هماهنگی گلدان با وضع، فرم و فضای اطاق را در ذهن خود مسجم نمایید. بعضی از گیاهان با شکل خاصی و تعداد برگ‌ها مانند آگلونما اطاق کوچک شما را بزرگ‌تر جلوه می‌دهند.
هماهنگی گیاه آپارتمانی با محیط

۲- دقت به شرایط محیطی مکان مورد نظر

 • کلیه شرایط محیطی اعم از نور، حرارت و رطوبت محیط خود را به کارشناس گوشزد نمایید تا گلدان مناسب را به شما معرفی نماید.
 • گیاهان خانگی بیش از آنکه آن‌ها را بخرید در گلخانه پرورش یافته‌اند که هوای آن گرم و مرطوب است. محیط خارج از گلخانه با محیط گلخانه فرق دارد؛ بنابراین، همواره گیاهان مورد نظر خود را از فروشنده‌ای معتبر تهیه کنید که آن گیاه را برای مقاوم شدن در برابر شرایط نامساعد آماده کرده باشد.
شرایط محیطی گیاهان آپارتمانی

۳- داشتن اطلاعات کافی راجع به گیاه مورد نظر

 • نام گیاه را از فروشنده سئوال کنید و در صورت امکان نام علمی آن را به خاطر بسپارید تا بتوانید اطلاعات جامع‌تری درباره آن در منابع و مأخذ کسب نمایید.
 • در صورتی که مبتدی هستید بهتر است گیاهان کم توقع، ارزان، سریع الرشد و قابل تکثیر را انتخاب نمایید.
معرفی انواع بذر سبزیجات گلدانی
حتما بخوانید
40,000 تومان255,000 تومان
25,000 تومان350,000 تومان
10,000 تومان400,000 تومان

۴- بررسی دقیق گیاه در زمان خرید

 • حاشیه و نوک برگ‌های گیاه را بررسی کرده که نباید قهوه‌ای و سوخته باشد.
 • برگ‌ها، ساقه، گل‌ها و خاک گیاه را به دقت بازدید نمایید تا به وجود آثار و بقایای آفات، امراض و علف هرز پی برده و از خرید این گونه گیاهان خودداری نمایید. فصل زمستان دقت زیادتری را طلب می‌نماید.

۵- توجه به تعویض گلدان در زمان خرید

 • از فروشنده، گیاه “ریشه پر” تقاضا نمایید، این بدان معنی است که مدت زیادی است که گیاه به این گلدان منتقل شده و ریشه توسعه مطلوب خود را انجام داده و تعویض گلدان اشکالی بوجود نمی‌آورد، در غیر این صورت باید چند ماه پس از خرید اقدام به تعویض گلدان گردد.
تعویض گلدان گیاه آپارتمانی

۶- توجه به نوع گیاه در زمان خرید

 • اگر گیاه گلدار مانند آزالیا مورد نظر شماست، گیاهی را انتخاب نمایید که پر غنچه باشد، غنچه‌های آن هنوز باز نشده یا تعداد کمی از آن‌ها شکفته شده باشند.
 • در صورتی که مایل به خریداری گلدان‌های با کاشت گروهی و گیاهان مختلف هستید دقت نمایید که گیاهان مجموعه از نظر قد و رنگ و نیازهای محیط کاملاً هماهنگ باشند.
توجه به نوع گیاه آپارتمانی

۷- پرسش درباره دستورالعمل‌های مراقبت و تغذیه گیاه مورد نظر

 • دستور العمل نگهداری گیاه خریداری شده را از فروشنده طلب نمایید.
 • در هنگام خرید گیاه، مواد غذایی مصنوعی مایع یا جامد، محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی را خریداری نموده و نحوه استفاده از آن را خواستار شوید.
پنج گیاه با تکثیر آسان برای مبتدیان
حتما بخوانید

۸- زمان مناسب خرید گیاهان

گیاهان خانگی را در هر موقع سال می‌توان خرید، اما بهتر است واریته‌های گیاهان حساس و آسیب پذیر را بین آخر بهار و میانه پاییز خریداری کرد.

۹- نکاتی درباره خرید بذر و پیاز گیاهان

 • اگر به دنبال بذر گیاهان گل‌دار هستید، در این صورت امکان بذر نسل اول را بخرید.
 • اگر پیاز می‌خرید آن را امتحان کنید که سفت باشد، پوسیدگی نداشته باشد، سوراخ نداشته باشد و برگ از آن بیرون نیامده باشد (سبز نکرده باشد).
خرید بذر و پیاز گیاهان آپارتمانی

نکاتی پس از خرید گیاه مورد نظر:

۱- نحوه صحیح انتقال گیاه خریداری شده

 • در صورت خرید گیاه در فصل زمستان باید آن را در حین انتقال از محل خرید به داخل ساختمان از سرما مصون نگه داشت. در فصل تابستان نیز از تابش آفتاب سوزان به گیاه جلوگیری کرد.
 • برای بردن گیاه خریداری شده به خانه باید توجه داشته باشید که گیاه به شکل مناسب پیچیده شده باشد.
 • وقتی با ماشین گیاه خریده شده را به خانه می برید، بهترین شیوه آن است که آن را در جعبه‌ای بگذارید و روی صندلی اتوموبیل قرار دهید. دقت کنید که به برگ‌ها و ساقه‌های گیاه خش وارد نشود.
روش نگهداری گیاه فیتونیا
حتما بخوانید

لوازم جانبی باغبانی

چسب حشرات

8,000 تومان

لوازم جانبی باغبانی

قیچی

270,000 تومان500,000 تومان
10,000 تومان350,000 تومان
10,000 تومان400,000 تومان

لوازم جانبی باغبانی

اسپری

65,000 تومان100,000 تومان
20,000 تومان300,000 تومان

۲-مراقبت و نگهداری از گیاه تازه خریداری شده

 • وقتی گیاه تازه خریده شده به خانه رسید، نیاز دارد که با وضعیت جدید خود سازگار شود. چند هفته اول آن را از تابش نور مستقیم خورشید دور نگه دارید و نگذارید خاک گلدان و هوای اتاق خشک شود. دقت کنید که آب اضافی هم به آن داده نشود. در این موقعیت، از دست رفتن یکی دو برگ گیاه امری عادی است و بدترین کار ممکن آن است که برای انتخاب جای مناسب، جای گلدان هر بار عوض شود. بهتر است آن را در جای معتدل و دور از نور خورشید نگه دارید. بوته‌های گل دهنده گلدانی (مثل آزاله، مینا، سیکلامن) که هنگام داشتن گل در زمستان خریداری می‌شوند، به تیمارهای متفاوتی نیاز دارند. باید آن‌ها را فورا در جای دائمی خورد قرار داد و تا آن جا که مقدور است به آن‌ها نور بتابد.
 • گیاه خریداری شده را تا حد امکان تمیز نگه دارید.
مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

×
گفتگو را شروع کنید

ما معمولا در کوتاه‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم.