6 دلیل ریزش برگ‌های بنجامین

گیاه بنجامین بسیار زیبا و پُر فروش می‌باشد، این گیاه شامل دو گونه بنجامین و آمستل است.

گونه بنجامین در رنگ‌های مختفلی از قبیل بنجامین سبز (بلک)، بنجامین ابلق ، طلایی و سیلور در بازار موجود بوده و گونه آمستل هم دارای رنگ‌های سبز و طلایی می‌باشد، البته آمستل کینگ هم در بازار وجود داشته که همانند گونه آمستل برگ‌های کشیده‌ای دارد؛ ولی با این تفاوت که عرض برگ‌های آن بیشتر می‌باشد.

گیاه بنجامین آمستل کینگ از نظر مقاومت، استقامت خوبی داشته و از سایر گونه‌های بنجامین مقاوم‌تر می‌باشد؛ در صورتی که قصد خریدن این گونه از بنجامین را دارید، بهای بیشتری باید پرداخت کنید.

بنجامین پیوندی

هنگام تهیه بنجامین ابلق حتماً به یاد داشته باشید بنجامین ابلقی که بر روی پایه سبز (بلک) پیوند خورده باشد را تهیه کنید زیرا این بنجامین نسبت به بنجامین ابلق غیر پیوندی، مقاومت به نسبت بالاتری دارد.

ریشه‌های بنجامین ابلق نسبت به بنجامین سبز کمتر در خاک رشد کرده و به اصطلاح خاک را کمتر تسخیر می‌کند؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در صورت امکان بنجامین ابلق پیوندی تهیه شود.

با رعایت این نکته مهم در هنگام خرید، انتظار می‌رود با مشکل کمتری مثل خزان کردن برگ‌های آن مواجه شوید.

اکثر بنجامین ابلق‌هایی که ارتفاع کم و سن پایینی را دارند غیر پیوندی هستند، پس هنگام خرید گیاهی با ارتفاع بالاتر از فروشنده درخواست نمائید؛ در این حالت حتماً نوع پیوندی وجود داشته و می‌توانید آن را به راحتی تهیه کنید.

بنجامین پیوندی
گیاه بنجامین

اکثر خریداران گیاه بنجامین، پس از تهیه این گیاه با مشکلِ خزان کردن (ریزش) برگ‌های آن مواجه خواهند شد.

در این مقاله سعی شده به صورت تخصصی تمامی موارد، بیان شده و به صورت جامع توضیحاتی پیرامون آن بیان گردد.

بهتر است قبل از تهیه بنجامین، این مقاله را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاعات کامل نسبت به خرید آن اقدام نمائید.

45,000 تومان255,000 تومان
50,000 تومان465,000 تومان
4,000 تومان85,000 تومان
85,000 تومان300,000 تومان

دلایل ریزش برگ‌های بنجامین

1-جابجایی :

گیاه زیبای بنجامین نسبت به جابجایی بسیار حساس است، در صورت امکان پیشنهاد می‌شود گیاه به صورت مستقیم از گلخانه تهیه نشود.

بیان این نکته احتمالاً برای شما بسیار عجیب باشد! تعجب نکنید، مادامی که گیاه از گلخانه به صورت مستقیم تهیه می‌شود، بنجامین در بهترین شرایط نگهداری از قبیل نور، دما و رطوبت قرار دارد.

سه فاکتور نور، دما و رطوبت در سرحال بودن بنجامین بسیار مهم است، با تهیه این گیاه و انتقال به منزل و یا محیط کار، گیاه از شرایط مطلوب و مورد علاقه خود فاصله خواهد گرفت.

همین جابجایی دلیل محکمی خواهد بود تا حجم قابل توجهی از برگ‌های بنجامین ریزش کرده و شما را ناراحت و نگران کند اما جای نگرانی نیست، این اتفاق به دلیل فراهم نکردن شرایط مطلوب همانند گلخانه رُخ داده است.

با فراهم کردن شرایط ایده‌آلِ گیاه، باید منتظر بود مجدداً برگ‌های جدید رشد کنند؛ در صورتی که بنجامین از محیط دیگری تهیه شود، به دلیل مقاومتی که با محیط خارج از گلخانه پیدا کرده است، برگ‌های بسیار کمتری پس از خرید خزان خواهد داشت.

همیشه به یاد داشته باشید در محیط منزل و محل کار، خیلی گلدان گیاه را جابجا نکنید. گیاه بنجامین از جابجایی خیلی استقبال نکرده و واکنش آن به صورت خزان کردن برگ‌هایش خواهد بود.

ریزش برگهای بنجامین به دلیل جابجایی
خزان کردن برگ‌های گیاه پس از خرید
ریزش برگ‌های بنجامین
ریزش برگ‌های بنجامین

برگ‌های بنجامین خزان کرده، اما با فراهم کردن شرایط مطلوب مجدداً برگ‌های جدید جوانه زدند.

2-آبیاری :

گیاه بنجامین، خاک همواره مرطوب را دوست داشته و تحمل خشکی شدید را ندارد؛ پس آبیاری به موقع و منظم جهت داشتن گیاهی شاداب و سرحال بسیار اثر گذار خواهد بود.

آبیاری کم و یا آبیاری زیاد، هر دو می‌تواند برای از دست دادن برگ‌های بنجامین کافی باشد.

جهت تشخیص زمان دقیق آبیاری، می‌توانید از چوب خلال دندان استفاده کرده و داخل خاک فرو نمائید؛ در صورتی که خاک مرطوب باشد، بخش‌هایی از خاک به چوب خلال دندان چسبیده و رطوبت خاک مشخص خواهد شد، در غیر این صورت، زمان آبیاری گیاه فرا رسیده است.

10,000 تومان690,000 تومان
10,000 تومان620,000 تومان
10,000 تومان420,000 تومان
55,000 تومان650,000 تومان

دو نکته مهم در آبیاری بنجامین :

نکته اول این که از آب بیات جهت آبیاری استفاده کنید، آب بیات به این معنی است که آب باید هم دمای محیط باشد، بنجامین نباید با آب سرد آبیاری شو؛ آبیاری با آب سرد ممکن است باعث ریختن برگ‌های گیاه شود.

همیشه سعی کنید آب را از یک یا دو روز قبل داخل ظرف دهن گشاد بریزید؛ در این حالت فلوراید و کُلُر آب از بین رفته و از همه مهم‌تر آب همواره هم دمای محیط خواهد بود.

نکته دوم این که هنگام آبیاری گیاه بنجامین همیشه آب را به آرامی بر روی خاک بریزید. برخی از عزیزان کل حجم آب را به یک‌باره پای گیاه ریخته و فکر می‌کنند گیاه سیر آب شده است، غافل از این که به دلیل وجود فاصله بین مولکول‌های خاک (مخصوصاً در گلدانی که تازه تعویض خاک صورت گرفته) ریشه گیاه فرصت کافی جهت جذب آب مورد نیاز را نخواهد داشت و حجم قابل توجهی از آب درون زیرگلدانی جمع خواهد شد.

اطمینان داشته باشید که زهکش خاک و گلدان خوب باشد زیرا اگر زهکش گلدان مسدود شده باشد و آبیاری زیاد صورت گیرد، این عمل موجب پوسیدن ریشه گیاه خواهد شد؛ در صورتی که به گیاه تشنگی وارد شود، احتمال دارد برگ‌های گیاه در حالی که سبز هستند، ریزش کنند.

آبیاری بیش از حد هم سبب زرد شدن برگ‌های بنجامین شده و در نتیجه برگ‌ها خواهند ریخت.

3-نور :

گیاه بنجامین به نور زیاد احتیاج دارد و در صورتی که گیاه را در مکان کم نور قرار دهید، برگ‌های گیاه ریخته و رشد گیاه کم و یا متوقف خواهد شد؛ به گونه‌ای که برگ‌های جدید رنگ پریده و کوچک رشد خواهند کرد. پس نور برای داشتن بنجامینی شاداب، گزینه بسیار مهم و حیاتی است.

محل اسقرار گلدان را در مکانی قرار دهید که از تابش مستقیم نور آفتاب برای مدت طولانی در امان باشد. پنجره‌های جنوبی (رو به قبله) یکی از بهترین مکان‌های قرار دادن بنجامین است.

نور برای گیاه بنجامین
نور یکی از نیازهای اصلی گیاه بنجامین است

4-دما :

بنجامین به دمای بالا نیاز دارد، بازه دمایی 15 الی 25 درجه سانتی‌گراد جهت نگهداری آن پیشنهاد می‌شود و در صورت فراهم نکردن این نیازِ گیاه، قطعاً برگ‌های آن ریزش خواهد داشت.

از قرار دادن گیاه کنار در و پنجره خودداری کنید زیرا در صورتی که در فصل سرما گیاه به شیشه سرد برخورد کند، برگ‌های گیاه خواهند ریخت؛ این نکته را هم در نظر بگیرید که هرگز بنجامین را در کنار بخاری، شوفاژ و سایر وسایل گرمایشی قرار ندهید، سعی کنید گرمای طبیعی محیط برای گیاه فراهم شود.

5-رطوبت :

رطوبت هم یکی از مهم‌ترین نیاز‌های این گیاه می‌باشد. در صورت فراهم نمودن رطوبت حدود 80 درصد، می‌توان انتظار بنجامین همیشه شاداب و سر حال را داشت.

برای فراهم نمودن رطوبت مورد نیاز گیاه روش‌های مختلفی بیان می‌شود که در این مقاله به چهار مورد آن اشاره خواهیم کرد:

روش اول: اسپری کردن آب روی گیاه

آب را بر روی برگ‌های گیاه اسپری کنید. به دلیل داشتن ریشه هوایی اسپری کردن آب در شادابی و سر زندگی گیاه بسیار موثر خواهد بود، فقط به این نکته توجه داشته باشید که هرگز از آب سرد برای این کار استفاده نکنید و یا در مقابل وسایل سرمایشی انجام نشود. همان گونه که قبلاً هم اشاره شد بنجامین سرما را دوست ندارد.

اگر آب حاوی کُلُر و املاح باشد پس از خشک شدن، لکه‌های سفید رنگی بر روی برگ‌های گیاه نمایان خواهد شد، پس در صورت امکان از آب بیات و مانده استفاده نمائید.

این نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید که استفاده هر روز و یا چند بار در روز از این روش، احتمال بروز بیماری‌های قارچی را افزایش خواهد داد.

ریشه‌های بنجامین

با بالا رفتن سنِ گیاه بنجامین، ریشه‌های هوایی نمایان‌تر خواهند شد. رساندن رطوبت به این ریشه‌ها در داشتن گیاه شاداب بسیار کمک کننده خواهد بود.

روش دوم: ریختن آب درون زیرگلدانی

برای تأمین رطوبت بنجامین می‌توانید درون زیرگلدانی لیکاپون و یا سنگ‌ریزه بریزید، سپس درون زیرگلدانی را از آب پُر کنید به نحوی که انتهای گلدان با آب تماس نداشته باشد.

در این حالت همیشه رطوبت با تبخیر شدن در دسترس گیاه قرار خواهد گرفت. این روش در فصل سرما که رطوبت هوا کاهش پیدا خواهد کرد، بسیار کارآمد خواهد بود.

لوازم جانبی باغبانی

چسب حشرات

10,000 تومان

لوازم جانبی باغبانی

قیچی

270,000 تومان500,000 تومان
10,000 تومان690,000 تومان
ناموجود
15,000 تومان80,000 تومان
55,000 تومان650,000 تومان
10,000 تومان420,000 تومان
ناموجود

لوازم جانبی باغبانی

اسپری

65,000 تومان100,000 تومان
10,000 تومان300,000 تومان
20,000 تومان300,000 تومان
4,000 تومان85,000 تومان
85,000 تومان300,000 تومان
50,000 تومان465,000 تومان
85,000 تومان550,000 تومان
40,000 تومان85,000 تومان

روش سوم: دستگاه بخور سرد

استفاده از دستگاه بخور سرد هم یکی از پیشنهادات جهت پیشگیری از ریزش برگ‌های گیاه می‌باشد.

روش چهارم: قرار دادن ظرف آب کنار گیاه

قرار دادن ظرف دهن گشادِ آب در کنار گیاه بنجامین یکی از دیگر روش‌ها می‌باشد؛ انجام این روش به همراه روش دوم برای ایام عید که در محیط منزل و یا محل کار تشریف ندارید، می‌تواند کمک بسیار شایانی داشته باشد.

این نکته را در نظر بگیرید که گیاه بنجامین رطوبت بالا را بسیار دوست دارد.

حفظ رطوبت گیاه بنجامین
فراهم نمودن رطوبت مطلوب، در شادابی گیاه بنجامین بسیار موثر است


6-آفات :

کنه قرمز تارعنکبوتی و شپشک آردآلود آفت‌هایی هستند که در صورت مبتلا شدن گیاه خود، باید با آفت کش جهت از بین بردن آن‌ها اقدام نمائید؛ در غیر این صورت رشد گیاه کند و یا متوقف خواهد شد.

با ادامه پیدا کردن این روند برگ‌های گیاه خزان کرده و حتی احتمال از بین رفتن گیاه وجود خواهد داشت. آفت کش ارگانیک پوکون یکی از محصولات 100 درصد طبیعی و با کیفیت بسیار بالا می‌باشد که می‌توان جهت از بین بردن آفات از آن استفاده کرد.

تغذیه بنجامین به وسیله کود با کیفیت و استاندارد هم می‌تواند بسیار موثر باشد، به همین جهت به شما کود مخصوص فیکوس پیشنهاد می‌گردد.

 

پیشنهاد اطلسی ها : بذر سبزیجات

92 دیدگاه برای “6 دلیل ریزش برگ‌های بنجامین

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   ممنون از لطف و محبتتون
   خوشحالم براتون مفید و کاربردی بوده

 1. محمد گفته:

  با سلام و احترام ممنون از مطالب خوبتون
  برگ هاي بنجامين بنده طرف مدت كوتاهي خشك شده بدون هيچ تغيير رنگي كاملا سبز اما خشك
  علت اين حالت چي ميتونه باشه؟

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   ممنون از لطفتون
   معمولا سبز خشک شدن برمیگرده به عدم کارکرد درست ریشه و عدم توانایی در جذب مواد غذایی و آب
   احتمال داره ریشه ها قارچ گرفته باشن و حتی دچار پوسیدگی باشن و حتی ممکنه آفتی به ریشه حمله کرده باشه که همه این موارد محتمل هستش

   • میترا گفته:

    سلام بنجامین من هم دقیقن همین مشکل رو پیدا کرده چاره کار رو بفرماییدلطفن

    • تاجیک گفته:

     سلام وقت بخیر
     برگریزی بنجامین دلایل مختلفی داره که باید یک به یک بررسی بشه
     اول از همه نور باید زیاد باشه کم نوری اولین عامل هستش
     جابجایی گلدان یا محیط نگهداری عامل دیگه ای هستش که باعث ریزش میشه اما در اینصورت بعد از یک تا یک ماه و نیم که به محیط جدید عادت کرد کم کم برگریزی قطع میشه
     گاهی شیوع بیماری قارچی یا پوسیدگی ریشه دلیل هست که اگر مشکل در ریشه باشه معمولا برگها سبز تر میریزند و ساقه ها اغلب از نوک خشک میشن و در نهایت تنه و شاخه ها چروک میشن که قبل از از بین رفتن گیاه باید با قارچ کش کاربندازیم دو وعده از وعده های آبیاری گیاه آبیاری کرد و بعد از اینکار اگر خیسی خاک بیش از حده باید کمی اجازه بدیم خاک خشک تر بشه البته نه کامل فقط خیس نباشه و کمی رطوبت برای خاکش خوبه همیشه باشه
     اگر قارچ روی برگها باشه معمولا لکه های قهوه ای با هاله زرد داره که باز باید 3 وعده با فاصله 3 روز اسپری قارچ کش ترکیبی انجام بشه
     آفت عامل دیگه است که باید بررسی بشه هر گونه ترشحات براق، زخم ،خوردگی ،تار و ….. میتونه نشان از وجود آفت داشته باشه
     کمبود رطوبت هم میتونه باشه پس رطوبت گیاه را باید بالا ببرید با درست کردن جزیره در زیرگلدان یا بخور سرد

 2. علی گفته:

  با سلام خدمت شما بنجامین من که خریدم آفتی بود از آفت کش استفاده کردم بهتر شده ولی از پایین برگ میریزه از بالا داره برگ میزنه تقریبا روزی سه برگ میریزه حتی برگ تازشم میریزه خونه من اصلا نور افتاب نداره منو راهنمایی کنید چون دوست ندارم گلم بمیره عاشق بنجامین هستم دوست دارم زنده بمونه

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.البته بنجامین نور مستقیم آفتاب نمیخواد اما به فضای بسیار پر نور و نزدیک پنجره احتیاج داره.
   بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید .اگر تا به حال بعد از خرید گدان رو تعویض نکردید، میتونید گلدان رو با احتیاط بدون اینکه ریشه تکان بخوره و خاکش بریزه در گلدان جدید بکارید و دورش رو با خاک خوب و با کیفیت پر کنید.
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر دو ماه یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری خیلی زیاد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   اگر لکه های قهوه ای با هاله ای زرد روی خود برگها بود ممکنه بیماری قارچی باشه و باز به اسپری قارچ کش نیاز داره.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   البته این توصیحات کلی هست و باید خودتون بررسی کنید و با این موارد مطابقت بدید.

   • مهشيد گفته:

    خيلي ممنون از توضيحات خوبتون خيلي مفيد بود من گياهم شروع به برگ ريزي كرد شديدا و الان كه باكمك شما دقيق بررسيش كردم حجم هاي قهوه اي رو روي شاخه اش ديدم😔

    • تاجیک گفته:

     سلام وقت بخیر
     نظر لطف شماست،ممنونم
     اگر حجم های قهوه ای به شاخه ها و برگها چسبیده احتمالا شپشک سپردار هستش که شیره گیاه رو میمکه و ابتدا تا حد امکان و تا جایی که میبینید اونها رو از گیاه جدا و پاک کنید و در مرحله بعد با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله ی 3 روز سمپاشی رو انجام دهید.

 3. کمیا گفته:

  سلام بسیار عالی بود سوالی دارم در گلدان بنجامین من ریشه ها زده بود بیرون. احساس کردم خاکش کم است که ریشه ها نمایان شده با خاک پوشاندم حالا که متن را خواندم به شک افتادم که نکند ریشه هوایی باشد راهنمایی کنید باید مثل قبل باشد و ریشه ها معلوم است همان هوایی است؟ یا خاک اضافی که ریختم بماند ؟؟ مرسی

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   ممنون از لطفتون
   ببینید بله ریشه هوایی هم داره اما ریشه هایی که هم سطح با خاکه و یا فقط چند سانت از خاک بالاتر هست اشکال نداره با خاک بپوشونید اما ریشه های بالاتر از این رو نیاز نیست خاک بریزید حتی اگر کمی از این ریشه های سطح خاک بیرون بماند هم اشکالی نداره و زیبایی هم داره و پیشنهاد میشه ریشه های هوایی یا بیرون از خاک رو هرزگاهی با آب مرطوب و اسپری کنید چون بنجامین رطوبت بالا رو دوست داره و میپسنده.

 4. رضا گفته:

  خوب بود توضیحاتتون
  من واسه مغازم خریدم
  نمیدونستم گیاه حساسیه

  نور خورشید اصلا تو مغازم ندارم ولی شبا لامپ زیاد دارم خوبه یا گلو برم خونه؟
  درضمن مغازم دمای بیرونه
  هیعنی تابستان تا حدود40درجه گرم میشه

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله بسیار حساسه،نور مستقیم آفتاب نیاز نداره اما نور زیاد و غیرمستقیم نیاز داره و محیط روشن ،در محیط کم نور از بین میره
   لامپ معمولی بد نیست اما نمیتونه نیازهای گیاه رو کامل برطرف کنه مگر لامپ مخصوص رشد گیاه باشه
   در دمای بالا از بین خواهد رفت و در تابستان دمای بیرون رو تحمل نمیکنه،بنابراین ببرید منزل بهتره

 5. فهیمه گلشاهی گفته:

  سلام.من یه هفته ست گیاه بنجامین تهیه کردم و ریزش برگ گرفته وابیاری هم من هرسه روز بهش آب میدم.علتش چی می تونه باشه.وکولرهم داخل منزل روشنه

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.
   بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید میتونید گلدان رو با احتیاط بدون اینکه ریشه تکان بخوره و خاکش بریزه در گلدان جدید بکارید و دورش رو با خاک خوب و با کیفیت پر کنید.
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر دو ماه یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری خیلی زیاد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.

 6. عاطفه گفته:

  سلام.. درخت بنجامین بلک دارم.. یک هفته ای میشه برگهاش کاملا سالم و سبز هستند و می‌ریزه ممنون میشم علت رو بگین

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره
   بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید میتونید گلدان رو با احتیاط بدون اینکه ریشه تکان بخوره و خاکش بریزه در گلدان جدید بکارید و دورش رو با خاک خوب و با کیفیت پر کنید.
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر دو ماه یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری خیلی زیاد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   در مورد اینکه سبز برگها میریزند احتمال زیاد وجودداره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.

 7. سپیده گفته:

  سلام .وقت بخیر. بنجامین که من خریدم از گلخانه گرفتم که جای پرنوری هم نبود .بخاطر همین فک کردم که شاید بتونم توی هال ازش نگهداری کنم که نور کمی داره . موقع خرید گلدان را تعویض کردم . هفته اول چند تا دونه در حد 3 یا 4 تایی روزانه میریخت . ولی الان بعد از حدود 3 هفته برگهای بیشتری داره میریزه و حتی چند تابرگ هم وسط گل زرد شده و ریخته . بنجامین من تقریبا درخچه است حدود 70 یا 80 سانت بلندی داره و پر هم هست . البته تو هفته اول و دوم چند تا هزارپا هم از گلدان بیرون اومده بود .روزی یکبار هم اسپری آب مانده بهش میزنم.
  با این اوصاف بفرمائید چکار کنم بیشتر از این برگهاش نریزه .
  سپاسگزارم

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره
   بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید میتونید گلدان رو با احتیاط بدون اینکه ریشه تکان بخوره و خاکش بریزه در گلدان جدید بکارید و دورش رو با خاک خوب و با کیفیت پر کنید.
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر دو ماه یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری خیلی زیاد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.

 8. عرفان رحمانی گفته:

  سلام یه درختچه بنجامین دارم برگاش زرد شده وبرگای سبزش هم میریزه توی خاکش هم پشه های ریز دیده میشه میشه راهنمایی بکنید؟

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.البته بنجامین نور مستقیم آفتاب نمیخواد اما به فضای بسیار پر نور و نزدیک پنجره احتیاج داره.
   بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید .اگر تا به حال بعد از خرید گدان رو تعویض نکردید، میتونید گلدان رو با احتیاط بدون اینکه ریشه تکان بخوره و خاکش بریزه در گلدان جدید بکارید و دورش رو با خاک خوب و با کیفیت پر کنید.
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر دو ماه یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری بیش از حد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   اگر لکه های قهوه ای با هاله ای زرد روی خود برگها بود ممکنه بیماری قارچی باشه و باز به اسپری قارچ کش نیاز داره.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   در مورد پشه های سیاه درون خاک باید دو تا سه وعده از وعده های آبیاری معمول گیاه با سم سوین یا آیکون(آیکون بهتره) ،آبیاری بشه تا از بین بروند چون به مرور باعث ضعف و خرابی گیاه میشوند. میتوانید به عنوان مکمل درمان، چسب زرد حشرات رو هم چند تکه کنید و به صورت عمومی روی سطح خاک ایستاده قرار بدید تا پشه ها بعد از خروج از خاک و بعد از آبیاری با سم ،به آنها بچسبند و از بین بروند و نتوانند به گلدان دیگر منتقل شوند و پرواز کنند.
   البته این توصیحات کلی هست و باید خودتون بررسی کنید و با این موارد مطابقت بدید.

 9. حمیده گفته:

  سلام من حدود یک ماهه که بنجامین خریدم ولی ریزش برگهاش زیاده درصورتی که نور ورطوبت وآب دادن به موقع انجام میدم ولی هنوز ریزش داره

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.البته بنجامین نور مستقیم آفتاب نمیخواد اما به فضای بسیار پر نور و نزدیک پنجره احتیاج داره.
   بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید .اگر تا به حال بعد از خرید گدان رو تعویض نکردید، میتونید گلدان رو با احتیاط بدون اینکه ریشه تکان بخوره و خاکش بریزه در گلدان جدید بکارید و دورش رو با خاک خوب و با کیفیت پر کنید.
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر دو ماه یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری بیش از حد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   اگر لکه های قهوه ای با هاله ای زرد روی خود برگها بود ممکنه بیماری قارچی باشه و باز به اسپری قارچ کش نیاز داره.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   اگر برگها سوزن سوزن شده باشه یا تار روی برگها باشه یا روی یک برگ بصورت منطقه ای کم رنگ و چروک شده باشه احتمال داره کنه تار عنکبوتی باشه که در اینصورت 3 وعده با فاصله سه روز باید با سم آبامکتین سمپاشی بشه.کود میکرو هم هر دو ماه یکبار پیشنهاد میدم استفاده کنید.
   البته این توصیحات کلی هست و باید خودتون بررسی کنید و با این موارد مطابقت بدید.

 10. نگین گفته:

  سلام بنجامین خریدم همه ی برگاش ریخته ولی خشک نشده آیا دوباره برگ میکنه؟

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله اگر ساقه ها و تنه چروکیده نشده باشند امکان داره با نگهداری صحیح گیاه دوباره برگرده و برگ دربیاره
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.البته بنجامین نور مستقیم آفتاب نمیخواد اما به فضای بسیار پر نور و نزدیک پنجره احتیاج داره.
   بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید .اگر تا به حال بعد از خرید گدان رو تعویض نکردید، میتونید گلدان رو با احتیاط بدون اینکه ریشه تکان بخوره و خاکش بریزه در گلدان جدید بکارید و دورش رو با خاک خوب و با کیفیت پر کنید.
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر دو ماه یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری بیش از حد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   اگر لکه های قهوه ای با هاله ای زرد روی خود برگها بود ممکنه بیماری قارچی باشه و باز به اسپری قارچ کش نیاز داره.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   اگر برگها سوزن سوزن شده باشه یا تار روی برگها باشه یا روی یک برگ بصورت منطقه ای کم رنگ و چروک شده باشه احتمال داره کنه تار عنکبوتی باشه که در اینصورت 3 وعده با فاصله سه روز باید با سم آبامکتین سمپاشی بشه.کود میکرو هم هر دو ماه یکبار پیشنهاد میدم استفاده کنید.
   البته این توصیحات کلی هست و باید موردی بررسی کنید و با این موارد مطابقت بدید.

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم،نظر لطف شماست
   موفق و پیروز باشید.

 11. سمیرا گفته:

  با سلام و روز بخیر
  مطالب سایت عالی بود
  گل بنجامین طلایی من بعد از رشد بسیار خوب دچار ریزش برگ شد برگهای سبز ریزش میکنند گلدان ان عوض کردم الان ریزش برگ کم شده و برگها زرد میشه و بعدش ریزش میکنه اما جدیدا برگهای جوان همونجوری که سبز و کوچک هستند خشک میشه گیاه خیلی بررسی کردم و سه تا افت قهوه ایی روی ساقه دیدم لطفا راهنمایی کنید نمیخام گلم خراب بشه ……لطفا لطفا راهنمایی…….سپاس

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم در خدمتم
   باید شرایط محیطی گیاه بررسی بشه در درجه اول و هر چیز مشکوکی مثل ترشحات براق،سوزن سوزن شدن،تار،زخم،خوردگی،لکه های قهوه ای و ….. رو بفرمایید گر مشاهده شده تا بهتر بتونم راهنمایی کنم.اما یک توضیح کلی میدم شاید مفید واقع بشه.
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.البته بنجامین نور مستقیم آفتاب نمیخواد اما به فضای بسیار پر نور و نزدیک پنجره احتیاج داره.بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید .
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر دو ماه یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری بیش از حد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه یا قارچی شده باشه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو سه وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   اگر لکه های قهوه ای با هاله ای زرد روی خود برگها بود ممکنه بیماری قارچی باشه و باز به اسپری قارچ کش نیاز داره.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   اگر برگها سوزن سوزن شده باشه یا تار روی برگها باشه یا روی یک برگ بصورت منطقه ای کم رنگ و چروک شده باشه احتمال داره کنه تار عنکبوتی باشه که در اینصورت 3 وعده با فاصله سه روز باید با سم آبامکتین سمپاشی بشه.کود میکرو هم هر دو ماه یکبار پیشنهاد میدم استفاده کنید.
   البته این توصیحات کلی هست و باید موردی بررسی کنید و با این موارد مطابقت بدید.
   اگر اون آفتهای قهوه ای حجم دارند و برجسته هستند و با ناخن یا هر چیز دیگه کنده میشن احتمال داره شپشک سپردار باشه و اگر اینطور باشه باید اون آفت ها تا حد امکان برداشته بشن و بعد دوره ی سمپاشی شروع بشه و با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.

   • مهسا گفته:

    سلام روزتون بخير
    من حدود ي ماه هست بنجامين ابلق خريدم
    يك هفته اي بود شروع كرده بود كلي برگهاي جديد داد اما دو سه روزي هست ك برگهاش ميريزه اما درحد يكي دوتا حتي برگ جديدش
    و حتي جوونه هاشم ديگه برگاشون باز نشدن
    الان من نميدونم علتش چيه
    با توجه ب توضيحات شما ديدم يكي دو برگ خيلي كم قهوه اي رنگ هستن يا حالت سوراخ شده برگش
    اگر بخوام عكس بفرستم ميشه شماره بديد
    ممنون

    • تاجیک گفته:

     سلام وقت بخیر
     کلا دلایل زیادی میتونه داشته باشه معمولا بعد از خرید تا یکی دو ماه برگ ریزی طبیعیه اما بعد از عادت کردن به محیط جدید باید دیگه برگ ریزی قطع بشه مگر اینکه مشکل چیز دیگه باشه
     دقت کنید نباید در کنار بخاری یا شوفاژ در زمستان باشه و در تابستان نباید جلوی کولر باشه و با سرد هم بهش نخوره در زمستان
     اگر سوراخ شدگی یا بد رنگ شدنش اخیرا اتفاق افتاده باشه و قبلا نبوده بهتره بررسی بشه
     بله میتونید عکسش رو بفرستید
     09024174242

    • تاجیک گفته:

     اگر هم هر گونه ترشحات براق، زخک،تار،خوردگی لکه های قهوه ای یا سیا برجسته و یا در بافت برگ دیدید باید از نظر آفت هم بررسی بشه

 12. ملیکا گفته:

  سلام خسته نباشید گیاه بنجامین من در اوایل روزهایی که خریدم خیلی خوب رشد میکرد،اما بعد از مدتی هم برگاش زرد و خشک میشه و میریزه،هم برگ سبز او میریزه،باید چکاری برا ش انجام بدم تا از ریزشش جلوگیری بشه ،ممنون

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم در خدمتم
   باید شرایط محیطی گیاه بررسی بشه در درجه اول و هر چیز مشکوکی مثل ترشحات براق،سوزن سوزن شدن،تار،زخم،خوردگی،لکه های قهوه ای و ….. رو بفرمایید گر مشاهده شده تا بهتر بتونم راهنمایی کنم.اما یک توضیح کلی میدم شاید مفید واقع بشه.
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.البته بنجامین نور مستقیم آفتاب نمیخواد اما به فضای بسیار پر نور و نزدیک پنجره احتیاج داره.بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید .
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر دو ماه یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری بیش از حد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه یا قارچی شده باشه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو سه وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   اگر لکه های قهوه ای با هاله ای زرد روی خود برگها بود ممکنه بیماری قارچی باشه و باز به اسپری قارچ کش نیاز داره.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   اگر برگها سوزن سوزن شده باشه یا تار روی برگها باشه یا روی یک برگ بصورت منطقه ای کم رنگ و چروک شده باشه احتمال داره کنه تار عنکبوتی باشه که در اینصورت 3 وعده با فاصله سه روز باید با سم آبامکتین سمپاشی بشه.کود میکرو هم هر دو ماه یکبار پیشنهاد میدم استفاده کنید.
   البته این توصیحات کلی هست و باید موردی بررسی کنید و با این موارد مطابقت بدید.

 13. امیر حسین حسینی گفته:

  سلام مطالبتون خوبه ولی من یکی از فامیلامومن یک بنجامین بلک داد که داشته برگریزی پیدا میکرده اوردن من نگه داری کنم شاید خوب شه اونا پای گلدون تفاله قهوه ومیریختن خاکشم عوض کردن ولی بازم برگ ریزی داشته برگاس سبزشم روش خشک شده به صورت کاملا سبز اگه ریشش قارچ زده باید چیکارکنم

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   اگر همه شرایط ذکر شده براش فراهم هست مثل نور زیاد،دمای مناسب،رطوبت خوب و کوددهی منظم
   هم باید از نظر آفت بررسی بشه و هم قارچ،در مورد آفت کل گیاه و رو و زیر برگها بررسی بشه علائمی مثل تار،زخم،ترشحات براق،لکه های قهوه ای یا کرم رنک و برجسته که با ناخن هم کنده میشن معمولا و ….. هر کدام میتونه علائم آفت باشه که باید بررسی بشه.
   مورد بعدی قارچ هستش . روی برگها خودش رو معمولا به صورت لکه های قهوه ای در بافت خود برگ نشون میده و اگر در ریشه باشه معمولا علائمی مثل ریختن برگها در حالت سبز،شل شدن برگها و شاخه ها و چروک شدن پوست شاخه ها و تنه نشون میده که برای درمان دو تا سه وعده از وعده های آبیاری پشت هم با قارچ کشهای درمانی نظیر کاربندازیم حل شده در آب آبیاری میشه تا قارچ متوقف بشه البته موفقیت درمان بستگی به این داره که چقدر بیماری پیشرفت کرده باشه
   اگر هم قارچ روی برگ بود 3 وعده با فاصله ی 3 روز روی گیاه قارچ کش درمانی مثل کاربندازیم یا قارچ کش درمانی دکتر پلنت یا …… اسپری میشه.
   در مورد خشکی برگها در کنار موارد فوق رطوبت هم حتما بررسی بشه.
   در ضمن ترجیحا تفاله قهوه و چای به بنجامین داده نشه چون درصد اسیدی بودن خاک بنجامین بسیار کم هست و با ریختن بیش از حد این تفاله ها خاک بیش از حد اسیدی میشه و برای گیاه مناسب نیست استفاده تفاله برای این گیاه یا انجام نشه یا با فاصله ی خیلی زیاد و مقدار ناچیز باشه .البته بنده شخصا برای بنجامین پیشنهاد نمیدم .

 14. امیر حسین حسینی گفته:

  ممنون از کمکتون فقط همه ی علائم مثل چروک شدن ساقه,‌اویزون شدن برگ ها و خشک شدن برگ های سبز رو داره با کود کاررابندازیم رو باید چگونه مصرف کنیم
  نور دما رطوبتش عالیه من دوتا بنجامین دارم گذاشتم پیشه اون یکی چون اون جاش عالی بود گفتم بزارمش پیش اون رطوبتم با اب بهش اسپری میکنم
  روش خانگی هم برای از بین بردن قارچ هست ؟

 15. بنده ی خدا گفته:

  سلام
  خیلی خیلی ممنون از مطالبتون
  تنها مکانی اتاق ک نور دارع کنار شوفاژه
  اگ بزارمش کنار شوفاژ مشکل دارع؟!
  میترسم بزارم از الانشم بدتر بشع🤦‍♂️

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم نظر لطف شماست
   بله اگر گیاه در کنار شوفاژ یا بخاری باشه طوری که حرارتش رو حس کنه ممکنه آسیب ببینه و برگهاش بریزه. با توجه به محدودیت ها در نزدیک ترین جای پرنورتر که حرارت بهش نخوره قرار بدید. در تابستان هم نباید باد کولر بهش بخوره و برگها رو تکون بده چون اون هم باعث ریزش برگها میشه.

 16. طاهر گفته:

  سلام،وقت بخیر،بنجامین من حدود 13سالشه،چند وقت به چند وقت آفت میزنه که سمپاشی میکنم ولی در کل جان نداره،جدیدن آفت پنبه مانند پشت برگاش بود و برگاش لکه های ریز زرد میزد،سمپاشی کردم و دیگه آفت پنبه ای ندیدم،ولی به شدت ریزش برگ پیدا کرده،لطفا راهنماییم کنید

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   باید شرایط محیطیش بررسی بشه،میتونیددر صورت تمایل به واتساپ یا تلگرام شرکت عکس گیاه رو بفرستید.
   اما برای درمان صحیح باید نوع آفت و سم به درستی انتخاب بشه.آفت پنبه مانند سفید ممکنه که شپشک آردآلود باشه که در اینصورت اوا باید تا حد امکان گیاه رو دستمال بکشید و اون قسمت های سفید و شپشک رو بردارید بعد از اون یک دوره ی سه وعده با فاصله ی سه روز سم کنفیدور اسپری بشهتا شپشک ها از بین بروند.
   لکه های ریز زرد رو باید ببینم ممکنه کنه باشه و یا کمبودی از عناصر ریزمغذی باشه.گیاه ضعیف شده و مدت ها بیمار بوده بنابراین ممکنه این ریزش برگ هم بخاطر ضعف و هم آفت باشه. یک توضیح عمومی هم میفرستم خدمتتون مطالعه کنید اما برای مشخص شدن دلیل اصلی بهتره گیاه رو ببینیم و شرح حال گیاه مشخص بشه در ابتدا.
   هر چیز مشکوکی مثل ترشحات براق،سوزن سوزن شدن،تار،زخم،خوردگی،لکه های قهوه ای و ….. رو بفرمایید اگر مشاهده شده تا بهتر بتونم راهنمایی کنم.
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.البته بنجامین نور مستقیم آفتاب نمیخواد اما به فضای بسیار پر نور و نزدیک پنجره احتیاج داره.بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید .
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر ماه یکبار کود آهن بدید. و هر دو ماه کود ریزمغذی برای رفع نیازهای عناصر میکرو کمک کننده است.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری بیش از حد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه یا قارچی شده باشه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو سه وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   اگر لکه های قهوه ای با هاله ای زرد روی خود برگها بود ممکنه بیماری قارچی باشه و باز به اسپری قارچ کش نیاز داره.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   اگر برگها سوزن سوزن شده باشه یا تار روی برگها باشه یا روی یک برگ بصورت منطقه ای کم رنگ و چروک شده باشه احتمال داره کنه تار عنکبوتی باشه که در اینصورت 3 وعده با فاصله سه روز باید با سم آبامکتین سمپاشی بشه.کود میکرو هم هر دو ماه یکبار پیشنهاد میدم استفاده کنید.
   البته این توصیحات کلی هست و باید موردی بررسی کنید و با این موارد مطابقت بدید.

 17. سمیه گفته:

  سلام. بنجامین من خوب داشت رشد میکرد. چند وقت پیش سوسکهای ریز سیاهی تو خونه مشاهده کردم و فهمیدم از گلدون بنجامین میان. سم آیکون زدم ولی از بین نرفته و خاکش پر از لارو شده بود. چند روز پیش خاکش رو کلا عوض کردم و ریشه گل رو شستم و زود خاک جدید روش ریختم تا هوا نکشه. الان بعد از گذشت ده روز داره برگ هاش میریزه. آیا داره از بین میره یا ممکنه بمونه؟

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   سم آیکون مناسب است اما باید دو سه وعده از وعده های آبیاری پشت هم از اون استفاده میشد تا بیشتر اثر کنه و البته در هر بار آبیاری با این سم هم باید تمام خاک گلدان و عمق اون خیس میشد و هیچ جای خشکی در خاک گلدان باقی نمیموند که حشرات در اونجا پنهان بشوند.
   درآوردن گیاه و لخت کردن ریشه این گیاه کار اشتباهی هست و ممکنه گیاه آسیب جدی ببینه حتی در موقع تعویض گلدان هم باید گلدان رو قالبی بدون اینکه ریشه لخت بشه در گلدان دیگه گذاشت و دورش رو با خاک جدید پر کرد چون بنجامین گیاه حساسیه در بعضی گیاهها میشه ریشه رو لخت کرد اما در مورد بنجامین یا کروتون و چند گیاه دیگه که حساس هستند اینکار باعث خرابی و آسیب جدی به گیاه میشه.
   ریزش برگها احتمالا بخاطر همون شوکی هست که بهش وارد شده البته اگر مورد یا کمبود مواد غذایی یا بیماری دیگه ای نداشته باشه .بهش زمان بدید تا یک ماه یا یک ماه و نیم تا شاید عادت کنه اگر بتونه این تنش رو پشت سر بگذاره ممکنه زنده بمونه اما پنجاه پنجاه هستش . اگر گیاه حالش خوب شد و بیشتر ریزش برگش کم و متوقف شد میتونید کوددهی رو هم شروع کنید تا تقویت بشه.
   بد نیست در این فاصله فعلا یک وعده اسید هیومیک داخل خاکش بریزید ،شاید کمی کمک کنه تا تنش رو رد کنه اما شاید….
   کود اچ پی(HB) هم میتونید هفته ای یک بار اسپری کنید روی گیاه که اون هم یجور تقویت کننده ارگانیک هستش البتهه اینها پیشنهاد هست برای اینکه شاید کمک کنه تا این تنش راحتتر رد بشه برای گیاه اما بعد از بهبود گیاه هر دو هفته یکبار کود 20-20-20 یا کود مخصوص فیکوس به عنوان کود اصلی مورد استفاده قرار میگیره.
   این هم یک توضیح عمومی برای بنجامین هست که خوندنش خالی از لطف نیست اما در مورد گیاه شما احتمالا همون شستن ریشه بهش شوک وارد کرده.

   -باید شرایط محیطی گیاه بررسی بشه در درجه اول و هر چیز مشکوکی مثل ترشحات براق،سوزن سوزن شدن،تار،زخم،خوردگی،لکه های قهوه ای و ….. اگر دیده بشه ممکنه آفت باشه.
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.البته بنجامین نور مستقیم آفتاب نمیخواد اما به فضای بسیار پر نور و نزدیک پنجره احتیاج داره.بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید .
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونید هر ماه یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری بیش از حد هم توصیه نمیشه.
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه یا قارچی شده باشه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو سه وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   اگر لکه های قهوه ای با هاله ای زرد روی خود برگها بود ممکنه بیماری قارچی باشه و باز به اسپری قارچ کش نیاز داره.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   اگر برگها سوزن سوزن شده باشه یا تار روی برگها باشه یا روی یک برگ بصورت منطقه ای کم رنگ و چروک شده باشه احتمال داره کنه تار عنکبوتی باشه که در اینصورت 3 وعده با فاصله سه روز باید با سم آبامکتین سمپاشی بشه.کود میکرو هم هر دو ماه یکبار پیشنهاد میدم استفاده کنید.
   البته این توصیحات کلی هست و باید موردی بررسی کنید و با این موارد مطابقت داد.

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش می کنم نظر لطف شماست
   بینهایت سپاسگزارم
   موفق و پیروز باشید

 18. فیروز ج گفته:

  سلام درمورد بنجامین یه نظرداشتم چون سالهاست من این گیاه رو پرورش میدم ایجاد محیط مرطوب براش خیلی بهترازغبارپاشی هست .

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خوشحال میشیم همیشه نظراتتون رو با ما درمیان بگذارید
   کاملا درسته،منم باهاتون موافقم ،همیشه ایجاد رطوبت غیرمستقیم از آبپاشی بهتره و تاثیر بهتری هم داره،غبار پاشی زیاد و بیش از حد ممکنه زمینه ساز بیماری قارچی و انواع پوسیدگی ها بشه و از طرفی هم بدلیل تبخیر سطحی سریع رطوبت زود از دسترس گیاه خارج میشه

 19. باقری گفته:

  سلام گل بنجامینم چند روزه برگ هاش زرد و داره خشک میشه میریزه ۳ ماه خریدم مشکلش چی. جاش یه مقدار کم نوره . کود هم بهش ندادم تا حالا. اب هم ۳ روز یکبار میدم

  • تاجیک گفته:

   باید شرایط محیطی گیاه بررسی بشه در درجه اول و هر چیز مشکوکی مثل ترشحات براق،سوزن سوزن شدن،تار،زخم،خوردگی،لکه های قهوه ای و ….. رو بفرمایید گر مشاهده شده تا بهتر بتونم راهنمایی کنم.اما یک توضیح کلی میدم شاید مفید واقع بشه.
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.البته بنجامین نور مستقیم آفتاب نمیخواد اما به فضای بسیار پر نور و نزدیک پنجره احتیاج داره.بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید .احتمال داره کم نوری هم اذیتش کرده باشه
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونیدماهی یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری بیش از حد هم توصیه نمیشه.فکر میکنم آبیاریتون زیاد باشه البته 3 روز یکبار زیاده
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه یا قارچی شده باشه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو سه وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   اگر لکه های قهوه ای با هاله ای زرد روی خود برگها بود ممکنه بیماری قارچی باشه و باز به اسپری قارچ کش نیاز داره.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   اگر برگها سوزن سوزن شده باشه یا تار روی برگها باشه یا روی یک برگ بصورت منطقه ای کم رنگ و چروک شده باشه احتمال داره کنه تار عنکبوتی باشه که در اینصورت 3 وعده با فاصله سه روز باید با سم آبامکتین سمپاشی بشه.کود میکرو هم هر دو ماه یکبار پیشنهاد میدم استفاده کنید.
   البته این توصیحات کلی هست و باید موردی بررسی کنید و با این موارد مطابقت بدید.
   اگر اون آفتهای قهوه ای حجم دارند و برجسته هستند و با ناخن یا هر چیز دیگه کنده میشن احتمال داره شپشک سپردار باشه و اگر اینطور باشه باید اون آفت ها تا حد امکان برداشته بشن و بعد دوره ی سمپاشی شروع بشه و با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   این گیاه رطوبت دوست است بنابراین در محیطهای خشک برگریزی پیدا میکنه بهتره رطوبتش رو بالا ببرید مثلا با درست کردن جزیره در زیرگلدانی یا استفاده از بخور سرد و گهگاهی هم به مقدار کم میتونید آبپاشی انجام بدید و برای آبیاری و اسپری هم از آبی که یکی دو روز مانده یا آب جوشیده و هم دمای محیط شده استفاده کنید.

 20. مرضیه گفته:

  با سلام من یه درخچه بنجامین ابلق اوردم از منزل پدرم ـ که اونجا نور زیادی نبود ـ ابتدا در اثر جابجایی برگهایش کلن ریخته بودن ـ ولی دوباره برگ در اورده بود اما دیگه ابلق نبودن و سبز بودن. بعد من اونو به تازگی اوردم خونمون ـ پشت پنجره جنوبی هست ـ اینکه میگید به نور زیاد احتیاج داره من نمیدونم که باید پرده رو بکشم یا باز باشه ـ اخه پرده رو که میکشم روزای افتابی نور کاملا برخورد میکنه با برگها ـ ما هم خوزستانیم ـ تقریبا افتاب زمستانیش گرم هست ـ اما نه سوزان ـ از طرفی حدود یک متر با بخاری فاصله داره ـ البته شبا بخاری رو زیاد میکنم فقط که اونم حرارتش به گل نمیرسه اما محیط گرم میشه سوالم اینه که جاش خوبه یا نه؟ پرده باز باشه یا بکشم

  • مرضیه گفته:

   در ضمن روزی دو سه بار اسپری اب میزنم. دو سه روز اول یکم برگ ریزی داشت ـ الان دیگه نمیریزه فقط برگاش زرد میشن ـ البته بیشتر برگای ریزش ـ علت این زرد شدن چیه؟

   • تاجیک گفته:

    در مورد نور پشت پنجره جنوبی عالیه به آفتاب مستقیم نیاز نداره اما اگر یکی دو ساعت آفتاب ملایم بخوره اشکالی نداره الان که زمستون هست و نور سوزان نیست میتونید در طول روز چند ساعت کناربزنید پرده رو اما در تابستان که هوا خیلی گرم هست پرده رو بکشید تا برگها نسوزه البته آفتاب صبح که ملایم هست یا نزدیک غروب در حد یکی دو ساعت اشکال ندراه اما باز اگر داغ بود همون رو هم صرف نظر کنید.
    دو سه بار اسپری نیاز نداره در حد یک روز درمیان یا روزی یکبار خوبه و در کل بهتره رطوبت غیر مستقیم براش تهیه ببینید با درست کردن جزیره در زیر گلدان و یا استفاده از دستگاه بخور سرد .
    در مورد بخاری هم اگر طوری باشه که حرارت به گلدان برسه خوب نیست و باید فاصله بیشتری بدید دما باید در اطراف گیاه یکنواخت باشه این زردی از بخاری هم میتونه باشه و البته مواردی که گفتم بررسی بشه چون دلایل زیادی میتونه داشته باشه

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   این توضیح عمومی رو مطالعه کنید باید شرایط محیطی گیاه بررسی بشه در درجه اول و هر چیز مشکوکی مثل ترشحات براق،سوزن سوزن شدن،تار،زخم،خوردگی،لکه های قهوه ای و ….. رو بفرمایید اگر مشاهده شده تا بهتر بتونم راهنمایی کنم.اما یک توضیح کلی میدم شاید مفید واقع بشه.
   بنجامین گیاه حساسی هست به نور بالا و رطوبت بالا و دمای متعادل نیاز داره،نبود هر کدام از این موارد ممکنه منجر به زردی و حتی ریزش برگ بشه.البته بنجامین نور مستقیم آفتاب نمیخواد اما به فضای بسیار پر نور و نزدیک پنجره احتیاج داره.بنابراین به محل پرنورتر منتقل کنید .احتمال داره کم نوری هم اذیتش کرده باشه
   کوددهی هر دو هفته یکبار با کود 20-20-20 یا کودهای مخصوص بنجامین انجام بدید.برای سبزی برگها هم میتونیدماهی یکبار کود آهن بدید.مقابل باد کولر و یا گرمای بخاری نباشه و از هر تنشی به دور باشه،خشکی نباید بکشه وقتی سطح خاک دو سه سانت خشک شد آبیاری انجام دهید و نگذارید خاک کامل خشک بشه،البته آبیاری بیش از حد هم توصیه نمیشه.فکر میکنم آبیاریتون زیاد باشه البته 3 روز یکبار زیاده
   مورد آخر اینکه این گیاه به آفت کنه تار عنکبوتی و شپشک سپردار بسیار حساسه بنابراین با بروز هر مشکلی سریع باید اقدام کنید،همین برگ ریزی و زردی گاهی ممکنه در نتیجه فعالیت آفت باشه که البته با دیدن تصویر گیاه بهتر میشه تشخیص داد.
   اگر برگ گیاه سبز میریزند احتمال داره ریشه مشکل داشته باشه و نتونه مواد غذایی و آب رو جذب کنه یا قارچی شده باشه،باید گیاه رو دید اما به عنوان پیشگیری میتونید دو سه وعده با قارچ کش کاربندازیم آبیاری انجام بدید.
   اگر لکه های قهوه ای با هاله ای زرد روی خود برگها بود ممکنه بیماری قارچی باشه و باز به اسپری قارچ کش نیاز داره.
   از طرفی روی ساقه و دمبرگها رو ببینید اگر حجم های قهوه ای و برجسته وجود داشته باشه در اونصورت شپشک داره و باید با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.
   اگر برگها سوزن سوزن شده باشه یا تار روی برگها باشه یا روی یک برگ بصورت منطقه ای کم رنگ و چروک شده باشه احتمال داره کنه تار عنکبوتی باشه که در اینصورت 3 وعده با فاصله سه روز باید با سم آبامکتین سمپاشی بشه.کود میکرو هم هر دو ماه یکبار پیشنهاد میدم استفاده کنید.
   البته این توصیحات کلی هست و باید موردی بررسی کنید و با این موارد مطابقت بدید.
   اگر اون آفتهای قهوه ای حجم دارند و برجسته هستند و با ناخن یا هر چیز دیگه کنده میشن احتمال داره شپشک سپردار باشه و اگر اینطور باشه باید اون آفت ها تا حد امکان برداشته بشن و بعد دوره ی سمپاشی شروع بشه و با سم کنفیدور 3 وعده با فاصله 3 روز سمپاشی بشه.

 21. آرتی گفته:

  سلام .ببخشید از کجا بفهمیم که گلدون بنجامین براش کوچیک شده ؟ بنجامینم بیشتر برگاش زرد شد و ریخت ، اما دوباره جوونه زده و داره برگ میده. من همه ش حس میکنم جاش تنگه؟ از کجا بفهمم این و ؟

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   مشکل زرد شدنش مربوط به خیلی چیزا میشه که باید بررسی بشه اما در مورد زمان تعویض گلدان هر وقت گلدان از ریشه پر شد طوری که از ته گلدان بیرون زد یا ریشه به سمت سطح خاک آمد زمان تعویض گلدان هستش که معمولا در اینصورت وقتی 5 ، 6 سانت از سطح خاک رو کنار بزنیم کم کم با ریشه روبرو میشیم. گاهی هم شاخه و تاج گیاه به اندازه ای رشد میکنه که کاملا مشخص میشه با گلدان تناسب نداره و این هم میتونه کمک کننده باشه.

 22. باران گفته:

  سلام و درود ، بسیار سپاسگزارم از مطالب و راهنمایی های شما،
  حدود یک ماه و نیمه که بنجامین ابلق خریدم ، برگاش می ریزه که خوب فکر کنم طبق توضیحات شما طبیعیه ، و برگهای جدید و جوونه های جدید هم می زند و در حال رشته ولی بعضی از مواقع برگ های کوچک جدید هم می ریزه ، برگهاش کرمی پر رنگ نزدیک به زرد و قهوه ای کم رنگ میشن و می ریزن و من زیر گلدان رو که نگاه کردم ، خاک های سفید رنگ چسبیده به گلدان و تو زیرگلدونی دیدم،
  غبار پاشی هم انجام میدم (گاهی اوقات با آب معمولی مانده و گاهی اوقات با آب که در آن پودر دارچین حل شده) ، روی ساقه خانم هیچ افت و پشه و تاری نیست ، خاک گلدان را هم وصل نکردم بعد از یه ماه و نیم ، ولی خیلی نگرانم ،

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم،نظر لطف شماست
   در مورد برگها اگر لکه روی برگها ایجاد میشه و این لکه به طرفین رشد پیدا میکنه و گاهی با هاله زرد همراه بشه ممکنه بیماری قارچی باشه که در اینصورت باید 3 وعده با فاصله 3 روز روی گیاه قارچ کش درمانی اسپری کنید و بهتره قارچ کش ترکیبی باشه.اگر برگ از حاشیه ها کم رنگ و بد رنگ میشه و کم کم به کل برگ توسعه پیدا میکنه و لکه واضحی به همراهش نیست احتمالا کمبود مواد غذایی و خصوصا ریزمغذی ها رو داره بنابراین بهتره هر دو هفته یکبار کود 20-20-20 و هر دو ماه یکبار کود میکرو و کود آهن و هر 3 ماه یکبار کود اسید هیومیک بهش بدید. آبپاشی گهگداری اشکال نداره اما با همون آب معمولی کافیه دارچین اضافه نکنید چون بنجامین حساسه و ممکنه همین هم روش تاثیر بگذاره. بهترین گزینه برای تامین رطوبت در خانه استفاده از دستگاه بخور سرد یا درست کردن جزیره در زیرگلدان گیاه هستش. اگر هم گلدان تعویض نشده اما ریشه پر کرده باشه میتونید با یک سایز بزرگتر تعویض کنید اما با احتیاط طوری که خاک از دور ریشه نریزه و اطراف اون روبا خاک مرغوب پر کنید.

   • نیما گفته:

    با سلام ، من حدود ۶ ماه گیاه بنجامین دارم اواخر پاییز خاکش عوض کردم منتقل کردم به گلدان بزرگتر.

    از بهار برگ ریزی شدید داشت متوجه افات سیاه رنگ چسبیده به ساقه های بنجامین شدم و دو بار توسط کنفیدر سم پاشی کردم
    الان تمام برگ هاش مچاله شده به سمت پایین است تقریبا ۱ درصد برگ هاش مونده کلا.

    ابیاری و نور و رطوبت: آبیاری یه بند انگشت خشک شد.
    نور علاوه بر نور طبیعی لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم هم گذاشتم براش
    رطوبت هم یه بخور بزرگ با فاصله ۵۰-۶۰ سانتیمتری بالاش قرار دادم.

    همچنین شاخه های زیرین رو بریدم.

    ۵ سانت خاکش برداشتم ورمی کمپوست گلباران سبز اضافه کردم

    به برگ هاش هم جیبرلین زدم.

    ممنون میشم من راهنمایی کنید.

    • تاجیک گفته:

     سلام وقت بخیر
     در مورد آفتی که فرمودید احتمالا شپشک سپردار هستش و باید قبل از شروع دوره سمپاشی اون شپشک ها رو تا حد امکان با یک وسیله تیز یا هر چیز دیگه از گیاه جدا کرد و بعد سه وعده با فاصله سه روز سم کنفیدور اسپری کرد در غیر اینصورت ممکنه بیماری کامل درمان نشه. در مورد شرایط نگهداری ظاهرا خوبه، دقت کنید که اگر ساقه و شاخه های گیاه چروکیده شده باشه ممکنه ریشه ها در حال پوسیدگی باشند یا به بیماری قارچی مبتلا شدن که باید این مورد رو هم بررسی کنید . اگر این مورد اتفاق افتاده بود دو وعده از وعده های آبیاری گیاه رو با قارچ کش کاربندازیم انجام بدید البته بسته به مرحله بیماری هم داره که این باید در مراحل اولیه بعد از دیدن پوست چروک انجام بشه.
     جیبرلین برای درشت شدن و رشد گیاه خوبه اما اول باید گیاه درمان بشه و بعد کوددهی صورت بگیره.در مورد بخور هم باید از بخور سرد استفاده کنید و بخور بصورت مستقیم نباید با گیاه برخورد داشته باشه چون در اونصورت ممکنه گیاه آسیب ببیند و با فاصله بگذارید طوری که محیط اطراف مرطوب بشه. نور هم غیرمستقیم و زیاد باشه که ظاهرا این فاکتور برای گیاه فراهم هستش.

 23. باران گفته:

  ببخشید ، عذرخواهی می کنم بابت غلط املایی، یه کمی با عجله نوشتم،
  الان که با دقت بیشتر نگاه کردم به گل ، دیدم پشه یا حشره های ریز در خاک هست و روی ساقه راه می‌ره ، البته نه زیاد ، پوسته های قهوه ای هم روی ساقه هست که به راحتی با دست زدن جدا میشه,خیلی سخت دیده میشه ولی هست

  • تاجیک گفته:

   خواهش میکنم
   در مورد پوسته قهوه ای اگر به شکل لکه های برجسته هستند ممکنه شپشک باشه که در اونصورت بعد از پاکسازی باید 3 وعده با فاصله 3 روز سم کنفیدور اسپری بشه که بهتره عکس گیاه رو دید.
   در مورد پشه وحشره های ریز در خاک احتمالا پشه مشکی و لاروش هست که بهتره دو وعده از وعده های آبیاری گیاه رو با سم آیکون10 یا سم سوین انجام بدید و در کنار این کار چسب زرد حشرات هم برش زده و ایستاده روی خاک یا لبه گلدان بصورت عمودی قرار دهید تا بهش بچسبند و سم دیازینون یا مالاتیون هم میتونید داشته باشید و موقع آبیاری خاک با سم فوق با خارج شدن این پشه ها از خاک در لحظه روی اونها اسپری کنید تا تعدادی از اونها هم به این شکل از بین بروند.

 24. پریسا گفته:

  سلام.بنجامین من نوک بعضی برگهاش سوخته، برگهای جدیدی که در میاد کم رنگ و بعضی هاشون میریزه، برگهای قدیم هم زرد میشن و میریزن، البته بعضی از برگهای سبز هم بدون تغییر رنگ ریزش پیدا کردند. اخیرا دو سه بار جای گلدون رو در حد 1 متر جابجا کردم و کمی هم کود دادم.اسم کود رو نمیدونم ولی پودری سیاه رنگ هست که فروشنده گفت کودی قوی هست و فقط ماهی یکبار به گلهای آپارتمان بدم! به نظرتون ریزش برگها به خاطر کود هست یا جابجایی؟ برای جلوگیری از ریزش بیشتر برگها و درمان گلم چیکار کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید!

  • تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   میدونید که بنجامین گیاه حساسیه و جابجایی و کوددهی نامناسب و بیماری و حتی شرایط نامساعد میتونه بهش صدمه بزنه بنابراین باید بررسی کنید
   اینکه برگها کمرنگ سبز میکنند هم ممکنه بخاطر کم نوری باشه و هم مکنه بخاطر کمبود عناصر ریزمغذی باشه گیاه باید در جایی با نور غیرمستقیم و زیاد قرار بگیره و کوددهی با کود میکرو توصیه میشه
   هر دو هفته یکبار کود 20-20-20 و هر دو ماه یکبار کود میکرو
   اگر ریزش برگهای سبز با خشک شدن شاخه ها و یا چروک شدن پوست شاخه یا تنه همراه بشه احتمال بیماری قارچی در ریشه ها وجود داره که در اونصورت باید دو وعده از وعده های آبیاری با قارچ کشهای درمانی مثل کاربندازیم انجام بشه
   دقت کنید گیاه در این فصل نباید مقابل باد کولر قرار داشته باشه و می بایست از هر تنشی دور باشه. این خشکی هم ممکنه بخاطر رطوبت کم باشه بنابراین در زیرگلدان جزیره درست کنید و یا از دستگاه بخور سرد بهره بگیرید.
   در آخر گیاه رو از نظر آفت بررسی کنید هر گونه ترشحات براق،زخم،خرودگی،تار،لکه های برجسته و یا غیر برجسته میتونه آفت یا بیماری باشه.

 25. فائزه گفته:

  سلام وقت بخیر گیاه بنجامین من تمام شرایط مطلوب از لحاظ نور و دما و رطوبت رو داره حتی بررسی کردم آفت هم نداره ولی متاسفانه خیلی دچار ریزش برگ شده باید چکار کنم ممنون بابت راهنماییتون

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   از نظر تغذیه بررسی کنید شاید مواد غذایی کافی به گیاه نمیرسه خصوصا اگر حاشیه برگها روشن تر میشه
   مورد دیگه خاک هست که اگر چسبنده و سفت باشه و آب زیاد در عمق بمونه ریشه ها رو خفه میکنه و در نهایت پوسیدگی به همراه داره و باعث ریزش میتونه باشه
   اگر برگها سبز ریزش داره یا ساقه ها چروک میشن احتمال وجود قارچ در ریشه ها بیشتر میشه و باید بررسی و درمان بشه
   آفتها هم ممکنه با چشم دیده نشن پس به علائم توجه کنید مثل ترشحات براق، تار، سوراخ، لکه یا توده های برجسته و …..
   در نهایت باید گیاه رو دید تا بهتر نظر داد

 26. علی رضا یزدان پناه گفته:

  سلام وقت بخیر
  گلدان بنجامین ما نسبتا بزرگ هست
  و موقع آبیاری اب به پایین نمیرسه و اب خارج نمیشه
  ممکنه این امر باعث ریزش برگ ها بشه؟

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله اگر گلدان نسبت به سایز گیاه و ریشه هاش خیلی بزرگ باشه و با خاک اضافه پر بشه میتونه با جذب زیاد آب منجر به افزایش بیش از حد رطوبت خاک و در نهایت پوسیدگی ریشه ها بشه. پس این هم میتونه باعث ریزش شده باشه اما حتما موارد دیگه رو هم بررسی کنید چون ممکنه چند دلیل داشته باشه.

 27. مهسا گفته:

  با سلام شرمنده من یک سوال داشتم از خدمتتون بنجامین من خیلی خوب برگ میداد تا اینکه شروع به ریزش برگ کرد الان که نگاه میکنم ساقه گیاه که داره وارد خاک میشه سیاه شده من هیچ آفتی روش ندیدم ولی فقط سیاهی ساقه رو دیدم آیا بهتره که گلدانش رو عوض کنم یا کود و آفت کشی لازم هست بهش بدم ممنون میشم پاسخم رو بدید

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر باید عکس گیاه رو دید اما اگر تنه اصلی سیاه شده باشه ممکنه دچار پوسیدگی و یا بیماری قارچی شده باشه.
   بد نیست قارچ کش کاربندازیم رو بصورت آبیاری یک یا دو وعده از وعده های آبیاری به همراه آب داخل خاک بریرید و روی تنه رو هم قارچ کش ترکیبی اسپری کنید سه وعده با فاصله سه روز اگرم نبود با همون کاربندازیم اما حقیقتا تا گیاه دیده نشه هیچ نظر قطعی نمیشه داد.
   چون اگر بیماری داخل بافت تنه رفته و حاد شده باشه کار خیلی سخت میشه. در ضمن آبیاری رو هم کنترل کنید چون افراط در آبیاری هم ممکنه زمینه ساز بیماریهای قارچی و پوسیدگی بشه.

 28. پگاه کياني گفته:

  سلام من یک گل بنجامین دارم شپشک آرد آلود گرفته تمام برگهایش ریخته و بعضی وقت ها برگهای سبز و کوچک آن هم میریزد هرهفته سم قارچ کش سیستماتیک اسپری میکنم .نور متوسط دارم‌.( پنجره شمالی )ولی هم چنان برگ ریزان دارد جوانه میزند ولی همه ی ان ها برگ نمیشود وخشک میشود .وقتی برگ ها بزرگ میشوند لک قهوه ای رو به خشکی میزند .لطفا راهنمایی کنید .

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   باید عکس گیاه رو دید
   اما با توجه به توضیحات هم قارچ و هم آفت داره
   در رابطه با آفت 3 وعده با فاصله سه روز سم کنفیدور بزنید
   هر هفته نیاز به اسپری قارچ کش نیست ابتدا 3 دفعه با فاصله 3 روز قارچ کش ترکیبی اسپری کنید
   و یک یا دو وعده از وعده های آبیاری گیاه رو هم داخل آب قارچ کش سیستمیک مثل کاربندازیم حل کرده و بصورت آبیاری مصرف کنید
   شرایط محیطی رو هم به حالت ایده آل نزدیک کنید

 29. مهدی شریفی گفته:

  سلام. بدلیل تعمیرات در زمستان پارسال نزدیک دو ماه بنجامین را در راه پله قرار دادم‌. اما بعد که گذاشتم سر جاش. شروع بهدبرگ ریزی شدید کرد. یه مدت هم در محل اتصال دمبرگ به ساقه سفیدکهای پنبه ای بوجود میومد که با کاغذ جداشون میکردم الان دیگه اون سفیدکها وحود نداره ولی برگ ریزی به شدت ادامه داره برگها به مرور زرد میشن بعد میافتن. توی این مدت هم دو بار اسپری آفت کش زدم هم کود مایع هر ۱۵ روز میدم. فایده ای نداره. چه کاری میتونم انجام بدم تا نجاتش بدم ؟

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   جابجایی گیاه هر بار گیاه رو با شوک مواجه کرده و تغییر دمایی هم خصوصا قرارگیری در هوای سرد گیاه رو بیشتر دچار شوک کرده پس بخشی از برگریزی بخاطر جابجایی هستش.
   مورد دیگه بحث آفت هستش که میبایست بعد از پاکسازی که انجام دادید از سم کنفیدور استفاده کنید ترجیحا سه وعده با فاصله سه روز اسپری کنید. از کود هیومیک اسید در برنامه غذایی حتما استفاده کنید تا شوک رو هم کمتر کنه.
   در رابطه با کود هم باید برنامه غذایی منظمی داشته باشید تا نیاز گیاه تامین بشه چون ممکنه یک نوع کود نتونه نیاز گیاه رو برطرف کنه. از طرفی گیاه رو در جایی پر نور فیکس قرار بدید تا به محیط عادت کنه و شرایط رو برای گیاه به حالت ایده آل نزدیک کنید. در نهایت بهتره عکس گیاه رو ببینم تا بهتر راهنمائی کنم.

 30. احسان گفته:

  سلام.
  ممنون از راهنمایی شما
  یک ماهه بنجامین ابلق رو آوردم خونه شاید در هفته تا ۱۰ عدد برگ میریره که خشک هم نیستن کمی مایل به زرد رنگ هستن ولی از سرشاخه داره برگ جدید باز میکنه ضمنا گلدون رو تعویض کردم

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم
   بنجامین گیاه حساسیه و بعد از جابجایی و قرار گیری در منزل بطور طبیعی یکی دو ماه ممکنه تا به محیط عادت کنه برگریزی داشته باشه اما باید به مرور کم بشه اگر نشه باید به دنبال مشکل در جای دیگری بود.
   شرایط محیطی گیاه رو مطالعه و به حالت ایده آل نزدیک کنید خصوصا بحث نور خوب و آبیاری منظم که به این ترتیب کمک بشه تا حال گیاه بهتر بشه.
   گیاه رو با هومیک اسید آبیاری کنید و هر دو ماه و نیم یکبار در برنامه غذایی گیاه داشته باشید. البته کودهای دیگر هم لازم هست.
   از نظر آفت بررسی کنید هر گونه ترشح، تار، زخم، لکه برجسته و توده غیر عادی و ….. نباید داشته باشه و اگر بود بفرمایید تا بهتر راهنمایی بکنم.
   عکس گیاه رو میتونید در واتساپ بفرستید تا دقیقتر راهنمایی کنم خدمتتون.

 31. عبداله گفته:

  با سلام و عرض تشكر از زحمات شما دوست
  من حدودًا از سه سال پيش درخت خريدم ولى متاسفانه هر چه جوانه بزنه بعد چند روز ريزش ميكنه و الان فقط مقدارى از برگهاى قديمى مانده كود بيست بيست استفاده كردم ممنون از تمام راهنمايي تون

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام ،ممنون از شما
   در رابطه با بنجامین بحث بسیار گسترده هستش اما مهمترین عوامل ریزش رو میگم خدمتتون
   اول، از همه کم نوری. این گیاه باید در فضای روشن نگهداری بشه
   دوم، بیماری قارچی در ریشه ها یا پوسیدگی ناشی از آبیاری زیاد که معمولا باعث مشه برگهای سالم و جوانه ها بریزند و معمولا در این موارد ابتدا مصرف قارچ کش بصورت آبیاری و در ادامه مصرف هورمون های ریشه زایی و هیومیک اسید برای افزایش حجم ریشه ها توصیه میشه
   سومین عامل تغییرات ناگهانی دما یا خشکی محیط هست که بهتره بصورت غیرمستقیم رطوبت رو بالا ببرید
   در آخر پیشنهاد میدم برنامه غذایی منظم داشته باشید کود 20-20-20 برای انواع سبز بیشتر استفاده میشه و در کنارش کود میکرو،کود هیومیک اسید و کود آهن هم باید استفاده کنید و بعد از درمان برای افزایش جوانه ها از کود اچ بی بهره بگیرید

 32. کلاته گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  بنجامین من ریزش برگ داره چندوقت پیش توی خاکش حشره ریز بود که من سم زدم الان خاکش نداره حشره ولی کلا سرحال نیست،جابه جایی ام داشته چون از حیات خلوت اوردمش توخونه،علت ریزش برگش چیه؟ممنون از شما

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   دلایل زیادی میتونه داشته باشه جابجایی میتونه تا حدی باعث ریزش بشه اما به مرور باید کمتر بشه در غیر اینصورت باید بدنبال دلیل دیگه ای باشیم.
   چون در خاک حشره داشته و ممکنه ریشه ها دچار پوسیدگی شده باشند بد نیست با قارچ کش آبیاری و روی گیاه هم اسپری بشه و در نهایت با استفاده از هورمون ریشه زایی کمک به رشد مجدد ریشه کنیم و در ادامه یک برنامه غذایی کامل رو با کودهایی مورد نیازش در طی سال براش اجرا کنید.

 33. هادی گفته:

  چند وقتی که گیاه شروع به برگ ریزی کرده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   دلایل زیادی میتونه داشته باشه اگر امکان داره شرح حالی از گیاه بفرمایید و اگر ممکنه عکس گیاه رو به خط شرکت بفرستید

 34. مرضیه تقی زاده اندواری گفته:

  سلام من گیاهم دوهفته است ریزش برگ داره برگاش زرد میشه میریزه نور کافی و اب هم به اندازه میدم البته برگ جدید هم میده خیلی هردو رو حدودا ۶تا۷برگ میریزه البته تمام گلام اینطوری شدن دیفن باخیا اخرین برگش زرد شد پتوسم که چندتا زرد شد و همچنان میشه من هفته پیش بهشون کود رشد هم دادم ولی انگار تاثیری نداشت بنظرتون مشکلشون چیه

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام
   اول باید میزان آبیاری بررسی بشه چون خیس ماندن بیش از اندازه خاک میتونه باعث زردی برگها بشه. شاید آبیاری به اندازه هست اما به دلایلی مثل مشکل در زهکش یا جنس خاک، خاک گلدان بیش از اندازه خیس میمونه پس این مورد رو در قدم اول بررسی کنید.
   اگر زردی ها همراه با لکه هایی هست میتونه قارچ هم باشه و بهتره با قارچ کش طبق نظر کارشناس اسپری و آبیاری انجام بشه.
   همینطور از نظر آفت هم باید بررسی کنید همیشه گفتم که بعضی ترشحات، توده ها، لکه های برجسته میتونند کار آفت باشن.
   ضمنا اضافه میکنم نور باید خوب باشه و فضا روشن باشه تا گیاهان کمتر به مشکل بر بخورند.

 35. صبا ثابت گفته:

  سلام من زمستون یک گل بنجامین ابلق خریدم حالش خوب بود وهر هفته ی بار بهش آب میدادم توی اردیبهشت گلدونشو عوض کردم بازم حالش خوب بود وهر هفته ی بار بهش آب میدادم ولی دوهفته پیش خیلی هواگرم شد برگاش ریختن ومن هم در هفته دو بار بهش آب میدادم ولی برگاش اول زرد میشن و به میریزن

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   باید عکس گیاه رو دید.
   اما اگر دلیل شوک باشه میشه آمینو اسید رو برای این گیاه استفاده کرد تا وضعیت بهتر بشه.
   پشت و روی برگها چک بشه چون آفت هم میتونه باعث زردی و ریزش برگ بشه اگر ترشح، لکه یا توده ای دیدید باید بررسی بشه.
   با گرم شدن هوا نیاز به رطوبت هم افزایش پیدا میکنه پس دلیل دیگه زرد شدن میتونه کمبود رطوبت باشه سعی کنید رطوبت محیطی رو کمی بالاتر ببرید.

 36. بهرامی گفته:

  باسلام ایا اینکه میگن گلهایی که ازگلفروشی میخریم بعدازاینکه آوردیم خونه باید خاکشونو عوض کنیم چون گلفروشی ها خاک مناسبی برای گلدونها استفاده نمیکنن و خیلی وقتا داخل خاک کرم و هزارپا هس؛درسته؟؟

  • محمد تاجیک گفته:

   سلام وقت بخیر
   ما برای گیاهان نسخه واحدی نداریم و بسته به شرایط توصیه مکنیم. اما گاهی خاکهای استفاده شده در بعضی گلخانه ها کیفیت کافی رو نداشته و نیاز به تعویض خاک وجود داره. البته اینکه چقدر از خاک برداشته بشه و چگونه باز به نوع گیاه و حساسیت اون برمیگرده. مثلا برای بعضی گیاهان کل خاک تعویض و برای برخی دیگه فقط کمی از خاک اطراف ریشه و گلدان برداشته و خاک مرغوب اضافه میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
گفتگو را شروع کنید

ما معمولا در کوتاه‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم.