سبزی ریحان در روایات، خواص دارویی و مضرات آن

خواص سبزی ریحان

بذر ریحان به دلیل طرفداران زیادی که سبزی ریحان دارد یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین انواع بذر سبزیجات مخصوصاً در ایران است. خاصیت‌های بسیار زیاد، موارد مصرف بالا و طعم لذیذ عواملی هستند که این سبزی را تبدیل به یک سبزی خاص نموده‌اند. سبزی ریحان یک سبزی یک ساله است که قسمت برگ‌های آن و چند سانتی‌متر از ساقه آن به عنوان یک سبزی خوراکی استفاده می‌شود. گیاه ریحان 20 تا 50 سانتی‌متر رشد داشته و برگ‌های آن به رنگ سبز یا بنفش در اطراف ساقه آویزان می‌شوند. برگ‌های آن به شکل بیضی بوده و معمولاً فرم منظمی در گیاه دارند. با توجه به اینکه تیره این گیاه با نعناع و نعناعیان بازمی‌گردد، هم از نظر خواص درمانی و هم از نظر طعم دهندگی محبوب شده است. از ریحان برای طعم دهی به غذاها نیز استفاده می‌شود.

انواع ریحان

ریحان در کنار خواص بسیار زیاد دارای انواع زیادی نیز می‌باشد. انواع ریحان بر اساس رنگ و یا عطر و بو دسته و نوع رشد دسته‌بندی می‌شوند. هر کدام از انواع ریحان طرفداران خاص خود را داشته و مصارف مربوط به خود را دارند. استفاده از این سبزی در کنار غذاهایی مانند کباب و خورشت‌ها باعث شده تا باغداران انواع مختلفی از آن را کشت کرده و در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. در ادامه با انواع ریحان‌های کشت شده و پرطرفدار را با هم مرور می‌کنیم.

20,000 تومان320,000 تومان
90,000 تومان300,000 تومان
55,000 تومان650,000 تومان
  • ریحان سبز: یکی از محبوب‌ترین انواع ریحان برای مصرف کنندگان ریحان سبز است. این نوع ریحان که برای مصرف کننده از جمله سبزیجات شناخته شده محسوب می‌شود دارای ساقه‌هایی با رنگ سبز است. برگ‌های آن نیز همرنگ با ساقه رشد می‌نمایند. شدت رنگ برگ‌های این سبزی بسته به میزان آفتاب و نوری که در طول روز دریافت می‌نماید کمی ممکن است متفاوت باشد. کاشت این نوع ریحان در خانه‌ها و در گلدان نیز بسیار رایج بوده و کاربران زیادی برای تأمین نیاز خود در طول سال این سبزی را در خانه پرورش می‌دهند.
  • ریحان بنفش: ریحان بنفش از نظر شکل ظاهری برگ‌ها و اندازه کاملاً مشابه با ریحان سبز است با این تفاوت که رنگ‌های آن به بنفش نزدیک شده است. خود ریحان بنفش بر اساس میزان تیرگی و بالا بودن رنگ بنفش به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. برگ‌ها و قسمت نازک‌تر ساقه از این نوع ریحان به عنوان مصرف خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ریحان بنفش و ریحان سبز دو نو اصلی ریحان می‌باشند که بقیه انواع ریحان به نوعی مشتق شده از این دو نوع هستند. ریحان بوته‌ای یا یونانی، ریحان سبز افغانی، ریحان سبز ایتالیایی، ریحان سیاه، ریحان دارچینی از انواع ریحان می‌باشند.

سبزی ریحان در روایات

بررسی سبزی ریحان در روایات نشان می‌دهد که در میان بزرگان دین نیز این سبزی محبوبیت بالایی داشته و مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در روایات و سفارشات بسیار زیادی که از انبیا و امامان باقی مانده نامی از این سبزی خوش طعم و پرخاصیت دیده می‌شود. خواص بسیار بالای آن که از قدیم به عنوان اطبا از آن استفاده می‌نموده‌اند نیز باعث شده تا شهرت این سبزی افزایش یابد.

سبزی ریحان در روایات

یکی از مشهورترین موارد نام برده شده از سبزی ریحان در روایات منسوب به امام صادق می‌باشد. در کتاب طب اسلامیه در جلد 6 و صفحه 364 حدیثی با این مضمون بیان شده است. “ریحان سبزی انبیا است. در این سبزی 8 خاصیت مهم وجود دارد. ریحان هضم کننده بسیار عالی است، رگ‌ها و مجاری داخلی بدن را باز می‌نماید، بوی بد دهان را در باز دم از بین برده و بازدم را خوشبو می‌نماید، باعث خوشبو شدن بوی بدن می‌شود، اشتها آور است، باعث بیرون راندن درد از بدن می‌شود، برای پیشگیری از جذام کاربرد دارد و یک ماده عالی برای درمان درد معده است.” این روایت از امام صادق خود گواه اهمیت این سبزی در میان بزرگان دین می‌باشد.

تبیین خواص و فواید سبزی ریحان در روایات نشان از دو موضوع مهم دارد. در وهله اول خاصیت این سبزی در درمان است که به آن اشاره نمودیم. از جهت دوم نشان دهنده قدرت استفاده از سبزی ریحان در میان بشر است. اطبای تمام کشورها که از سبزی‌ها به عنوان موارد دارویی و. درمانی استفاده می‌کردند، از خواص سبزی ریحان غافل نمانده‌اند. در طب سنتی ایران نیز از این سبزی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده شده است.

50,000 تومان465,000 تومان
85,000 تومان195,000 تومان
85,000 تومان550,000 تومان
10,000 تومان690,000 تومان

خواص دارویی ریحان

از مهم‌ترین خواص دارویی ریحان می‌توان به آرامش بخشی آن اشاره نمود. مصرف این سبزی می‌تواند اعصاب و روانی آرام و آسوده برای مصرف کننده ایجاد کند. استفاده از جوشانده ریحان در هر روز بعد از غذا می‌تواند آسیب‌های ناشی از افسردگی را به دشت کاهش دهد. یکی دیگر از خواص دارویی ریحان که بسیار هم مورد توجه قرار گرفته تقویت معده برای هضم غذا و کمک به سیستم گوارشی بدن است. سبزی ریحان در طب سنتی برای درمان اسهال نیز به کار گرفته می‌شده است. از این سبزی برای تقویت قلب نیز استفاده می‌شود. خانم‌ها نیز می‌توانند از خواص دارویی ریحان برای التیام دردهای زنانگی استفاده کنند. همچنین این سبزی خاصیت شیر افزایی نیز دارا می‌باشد. یکی از دلایل اصلی که از سبزی ریحان در کنار غذا استفاده می‌شود، خاصیت این سبزی در از بین بردن بوهای بدن خارج شده از معده است.

خواص دارویی ریحان

مضرات ریحان بنفش

سبزی ریحان داری طبعی گرم است از این رو مضراتی را هم می‌توان برای آن برشمرد. یکی از شایعاتی که درباره مضرات ریحان بنفش مطرح است، سرطان‌زا بودن آن است. قبل از پرداختن به مضرات ریحان بنفش باید عرض کنیم که این ادعا تنها یک شایعه اشتباه است که به دلیل وجود یک ماده غذایی در این سبزی رواج پیدا کرده و اصلاً صحت ندارد. ریحان بنفش مانند هر سبزی دیگری اگر بی‌مهابا و در حجم بالا استفاده شود مضراتی به همراه دارد. یکی از اصلی‌ترین مضرات ریحان بنفش در زنان باردار می‌باشد. خوردن این بسزی برای این افراد جایز نیست و باعث انقباض ماهیچه‌های رحم در آنها می‌گردد. کسانی هم که با مشکلات فشار خون دست و پنجه نرم می‌کنند بهتر است مصرف ریحان بنفش را تا درمان کامل به تعویق بیندازند؛ زیرا این سبزی با داروهای این بیماری‌ها تداخل دارد.

خرید اینترنتی بذر ریحان

اگر قصد دارید برای خرید اینترنتی بذر ریحان اقدام نمایید، در درجه اول بایستی چند معیار مهم را در نظر بگیرید:

  1. میزان بذر ریحان مورد نظر برحسب اندازه زمین که باید تهیه نمایید.
  2. انواع ریحان مناسب برای کاشت بر اساس آب و هوا و تقاضای مصرف کننده.

با استفاده از این دو معیار باید نسبت به انتخاب یکی از انواع بذر ریحان اقدام نمایید و خرید این بذر از طریق سایت اطلسی ها به راحت‌ترین شکل برای کاربران فراهم آمده است و کاربران می‌توانند تنها با چند کلیک نسبت به خرید این محصول اقدام نمایند. برای بهره‌مندی از خدمات سایت نیز در کنار خرید این محصول می‌توانید مشاوره‌های لازم برای کشت آن را نیز دریافت نمایید. رعایت حساسیت‌های کشت این سبزیجات باعث تولید محصول با کیفیت تر برای کاربر شده و رونق کسب و کار شما را چنین برابر می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
گفتگو را شروع کنید

ما معمولا در کوتاه‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم.