نگهداری از گیاهان در منزل

بسیاری از افراد برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی دچار تردید و دودلی هستند. اگر شما هم مطمئن نیستید که خرید گل و گیاه تصمیم درستی است یا نه، کافی است این مطلب را درباره فواید نگهداری از گیاهان در منزل بخوانید، البته قرار نیست خانه را به جنگل تبدیل کنید و همه فضاها را با گلدان‌های طبیعی بپوشانید. چند گیاه زیبا در فضای مناسب می‌تواند نتایج مورد انتظار را داشته باشد؛ در ضمن فراموش نکنید گیاهان در شب دی اکسید کربن پس می‌دهند، به همین دلیل داشتن تعداد زیادی گلدان در اتاق خواب توصیه نمی‌شود.

با نگهداری از تعداد مناسبی گل و گیاهان خانگی می‌توانید از فایده‌های آن‌ها در طول روز بهره ببرید و متوجه شوید که حضور آن‌ها در خانه تا چه حد کیفیت زندگی را بالا می‌برد. در ادامه با مزایای حضور گیاهان در خانه آشنا می‌شوید.

10,000 تومان690,000 تومان
25,000 تومان690,000 تومان
10,000 تومان620,000 تومان
55,000 تومان650,000 تومان

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل:

۱) گیاهان هوا را تصفیه و احیا می‌کنند:

  • گیاهان خانگی به تمیز کردن هوای خانه کمک می‌کنند و باعث احیای آن می‌شوند.
  • گیاهان در طول روز گازهایی که باعث آلوده شدن هوای مورد تنفس شما می‌شوند را جذب می‌کنند و رطوبت هوا را نیز افزایش می‌دهند.
  • گیاهان موجب خنک شدن هوا در فصل تابستان می‌شوند و در زمستان نیز هوا را گرم‌تر می‌کنند.
مزایای نگهداری از گیاهان در منزل

۲) گیاهان به کار کردن و مطالعه شما کمک می‌کنند

  • زمانی که در حال فعالیت هستید یا مطالعه می‌کنید، داشتن گیاهان خانگی کمک کننده است و راندمان را بهبود می‌بخشد.
  • گیاهان باعث کاهش سر و صدای داخل و بیرون از خانه می‌شوند و می‌توانند تمرکز شما را افزایش دهند. این ویژگی زمانی که در فضای کوچک و بسته قرار داشته باشید، بیشتر حس می‌شود.
مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_2
  • کاهش سر و صدا موجب می‌شود احساس آرامش بیشتری داشته و آسوده‌تر باشید. این حس همچنین با کاهش شدید استرس، اجازه می‌دهد با کارایی بیشتری کار خود را دنبال کنید. بدون شک این مزیت گیاهان آپارتمانی یکی از بهترین خصوصیت آنهاست.

۳) گیاهان گرد و غبار خانه را کاهش می‌دهند

گیاهان، گازهای آلوده کننده هوا را جذب می‌کنند، باعث تمیز و پاکیزه شدن محیط می‌شوند، آلودگی را کاهش می‌دهند و تا ۲۰ درصد گرد و غبار را کم می‌کنند. اگر به گرد و غبار حساسیت دارید، این ویژگی گیاهان می‌تواند کمک بزرگی برایتان باشد.

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_3

۴) گیاهان اعتماد به نفس را افزایش می‌دهند

گیاهان به عنوان موجودات طبیعی نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. آبیاری به اندازه مورد نیاز، تأمین نور کافی، تعویض گلدان، توجه به سلامتی و شادابی آنها و از بین بردن آفات و حشرات گیاهی در برنامه مراقبتی آن‌ها گنجانده می‌شود. اگر تصمیم دارید تعدادی از گیاهان را به خانه خود بیاورید، باید در قبال آنها مسئول باشید و به سلامتشان اهمیت بدهید. زمانی که سلامت گیاهان تضمین شود، اعتماد به نفس شما نیز به دلیل انجام صحیح وظایفتان بیشتر می‌شود.

۵) تقویت ضریب هوشی

گیاهان خانگی می توانند ما را باهوش‌تر کنند. پژوهشگران می‌گویند شاخ و برگ های طبیعی، ظرفیت ما برای توجه جهت‌دار (directed attention)، مدت زمانی که می توانیم روی یک کار متمرکز شویم را که معمولا بسیار پایین است، تقویت می کنند.

۶) کمک به روحیه بهتر

روان شناسان زیست محیطی می گویند وجود گیاهان سبز در خانه و محل کار نه تنها باعث می شود افراد کار موثرتری انجام دهند، بلکه به شادتر بودن آن‌ها در محیط کار نیز کمک می‌کند. بهبود حالت روحی، کاهش روحیات منفی، کاهش حواس پرتی، افزایش خلاقیت و افزایش بازده فعالیت ازدیگر مزایای استفاده از گیاهان در محیط کار است .

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_4

۷) کمک به سلامت خانواده

ثابت شده است که گل و گیاه می‌تواند بر وضعیت جسمی و روحی افراد تاثیر مثبت داشته باشد.

به عقیده کارشناسان، به دلیل اینکه گیاهان از عوامل هماهنگی در طبیعت هستند، به هماهنگ ساختن نیروهای فکری و جسمی بدن افراد نیز کمک کرده و به آن‌ها تعادل می بخشند، به همین دلیل بهتر است افرادی که در شهرها و به دور از طبیعت زندگی می کنند، هر روز برای مدتی پنجره‌ها را باز بگذارند تا هوای آزاد در محیط داخل جریان یابد و گیاهان بتوانند با استفاده از این هوا به سالم سازی محیط کمک کنند.

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_5

۸) گیاهان منبع انرژی‌های مثبت هستند

۹) گیاهان خستگی و سرماخوردگی را از بین می‌برند

طبق نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشکده کشاورزی دانشگاه نورتو، گل‌ها و گیاهان آپارتمانی می‌توانند با افزایش رطوبت و کاهش گرد و غبار مشکلاتی مانند خستگی، سرفه، گلودرد و سایر علایم و مشکلات مرتبط با سرماخوردگی را تا ۳۰ % کاهش دهند.

۱۰) از بیماری‌هایی که از طریق هوا منتقل می‌شوند، جلوگیری می‌کنند.

گیاهان آپارتمانی می‌توانند به حذف آلودگی‌ها از هوا کمک کنند. این آلودگی‌ها مانند VOCs (ترکیبات آلی فرار) می‌توانند چندین و چند مشکل بهداشتی ایجاد کنند از جمله تهوع، سردرد و سایر مشکلات سلامتی.

لوازم جانبی باغبانی

چسب حشرات

10,000 تومان

لوازم جانبی باغبانی

قیچی

270,000 تومان500,000 تومان
10,000 تومان690,000 تومان
ناموجود
15,000 تومان80,000 تومان
55,000 تومان650,000 تومان
10,000 تومان420,000 تومان
ناموجود

لوازم جانبی باغبانی

اسپری

65,000 تومان100,000 تومان
10,000 تومان300,000 تومان
20,000 تومان300,000 تومان
4,000 تومان85,000 تومان
85,000 تومان300,000 تومان
50,000 تومان465,000 تومان
85,000 تومان550,000 تومان
40,000 تومان85,000 تومان

۱۱) گیاهان سردرد را درمان می‌کنند.

سردرد یک مشکل آزاردهنده است و ممکن است بهره‌وری ما را کاهش دهد و فعالیت‌های‌مان را مختل کند. این مشکل معمولا به علت کمبود اکسیژن در مغز رخ می‌دهد. گیاهان در داخل محیط خانه از طریق فتوسنتز، اکسیژن تولید می‌کنند و این منبع اکسیژن می‌تواند برای درمان سردرد شما مفید باشد.

۱۲) از آلرژی جلوگیری می‌کند.

آلرژی معمولا به این دلیل رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما در معرض آلرژن‌ها (مواد آلرژی‌زا) قرار می‌گیرد. بعضی از آدم‌ها ممکن است به گرده‌های خاصی آلرژی داشته باشند. اگر شما فرزندان‌تان را از سنین پایین در معرض آلرژن‌ها قرار دهید، سیستم ایمنی آن‌ها توان بیش‌تری برای مقابله در برابر مواد آلرژی‌زا خواهد داشت و همین امر کمک می‌کند که در آینده از آلرژی رنج نبرند.

۱۳) احتقان را از بین می‌برد.

احتقان یک اختلال است که در اثر آن بیش از اندازه مایع در بینی جمع می‌شود. این اختلال معمولا به عنوان آبریزش بینی شناخته می‌شود. برخی از گیاهان آپارتمانی مانند اکالیپتوس با عطر و بویی که دارند می‌توانند به عنوان ضد التهاب طبیعی به درمان این مشکل در شما کمک کنند. این گیاه دارویی همچنین حاوی برخی از فیتوکمیکال‌هایی است که به از بین رفتن خلط کمک می‌کنند.

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_7

۱۴) به عنوان یک مرطوب‌کننده‌ی طبیعی عمل می‌کنند.

اگر شما در یک منطقه‌ی خشک زندگی می‌کنید، به جای خرید یک دستگاه مرطوب‌کننده‌ی الکتریکی، بهتر است یک یا دو گیاه خانگی خریداری کنید. این گیاهان می‌توانند به افزایش رطوبت هوا کمک کنند، زیرا نه تنها اکسیژن آزاد می‌کنند، بلکه به میزان رطوبت هوا نیز اضافه می‌کنند.

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_8

۱۵) کیفیت خواب را بهبود می‌دهند.

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_9

از فواید نگهداری گل و گیاه در منزل این است که برخی از گیاهان آپارتمانی، در طول شب اکسیژن آزاد می‌کنند، از جمله گیاه ژربرا.

قرار دادن این گیاه در محیط اتاق خواب می‌تواند کیفیت خواب شما را بهبود ببخشد و آرامش ذهنی شما را افزایش دهد.

۱۶) دود سیگار را خنثی می‌کنند.

سیگار حاوی مقدار زیادی مواد شیمیایی است که هنگام روشن بودن به هوا پخش می‌شود. ما می‌دانیم که سیگاری‌های دست دوم (کسانی که سیگار نمی‌کشند اما در معرض دود سیگار قرار دارند) بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند اختلال تنفسی و سرطان قرار دارند. اگر سیگاری هستید و اغلب در داخل اتاق سیگار می‌کشید، بعضی از گیاهان آپارتمانی را برای جذب مواد شیمیایی و خنثی کردن سموم در هوا قرار دهید. این کار باعث می‌شود که خانواده‌ای سالم‌تر داشته باشید.

۱۷) خلاقیت را افزایش می‌دهند.

از فواید نگهداری گل و گیاه در منزل این است که طبق یک مطالعه، وجود گیاهان در محیط‌های بسته می‌تواند عملکرد مغز را در ارائه‌ی ایده‌ها و بهبود خلاقیت افزایش دهد. رنگ‌های مختلف گیاهان داخل محیط کار سبب می‌شود که کارگران احساس خوشبینی داشته باشند و این امر برای افزایش بهره‌وری آن‌ها عالی است.

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_10

۱۸) باغبانی درمانی Horticulture therapy یا (HT)

باغبانی درمانی امروزه به عنوان یک روش درمانی جدید ارائه شده که خطر ابتلا به زوال عقل را ۳۶ درصد کاهش می دهد، همچنین باغبانی درمانی به بهبود روابط اجتماعی، تقویت حافظه، درمان افسردگی و افزایش قدرت عضلات بدن کمک می کند.

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_11

۱۹) خوشبو کننده طبیعی هوا

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_12

به جای استفاده از خوشبو کننده های مصنوعی، می توانید از گل یاس، گل ارکیده، اسطوخودوس و برگ قاشقی برای خوشبو شدن فضای خانه استفاده کنید.

۲۰) دارو های طبیعی

برخی از گیاهان دارای خواص دارویی قوی هستند که می توان از آن ها برای درمان بیماری استفاده کرد؛

گیاه آلوئه ورا دارای ژل است که می تواند به عنوان مرطوب کننده طبیعی استفاده شود و به درمان بریدگی ها و سوختگی ها کمک کند.

گیاه آویشن که بیشتر در آشپزی کاربرد دارد می تواند برای درمان گلودرد موثر باشد.

برگ های گیاه کاری که یک ادویه پرطرفدار در آشپزی محسوب می شود برای بهبود سلامت قلب مفید هستند.

مزایای نگهداری از گیاهان در منزل_13

۲۱) دکوراسیون خانه را زیبا می کنند

استفاده از گل ها و گیاهان در دکوراسیون خانه می تواند باعث مدرن تر و زیبا تر شدن فضای داخلی اتاق نشیمن و دفتر کار شود؛ شما می توانید گیاهان مختلف را در گلدان به دیوار بزنید یا در کنار مبلمان خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
گفتگو را شروع کنید

ما معمولا در کوتاه‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم.