Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/atlasiha/public_html/catalog/view/theme/pav_silkshop/template/common/parts/mainmenu.tpl on line 5

اسپاتی فیلوم


  • کد محصول: P1
  • موجودی: در انبار
  • 35,000تومان معرفی:

نام علمی اسپاتی فیلوم Spathiphyllum Wallisii از خانواده Araceae بوده و زیستگاه آن کلمبیا می‌باشد. اسپاتی فیلوم تصفیه کننده هوا بوده و به نور کم نیاز دارد به همین علت برای منازل و ادارات گیاه مناسبی است. این گیاه دارای برگ‌های سبز براق، کشیده و نوک‌تیز می‌باشد و رگ‌برگ‌های آن برجسته بوده و از دور قابل مشاهده است. گل‌های آن کوچک بوده و بر روی سُنبله کِرمِ مایل به زردِ استوانه‌ای به طول 3 سانتی‌متر جای دارد، این سُنبله توسط براکته سفید رنگ که همچون یک قاشق می‌باشد پوشیده شده است. این گیاه ساقه کوچکی دارد و از نظر ساقه شبیه گل آنتوریوم می‌باشد همچنین ارتفاع این گیاه بین 30 تا 60‌ سانتی‌متر متغیر است. در مناطق استوایی از این گیاه در باغچه هم استفاده می‌شود.


  گل‌دهی:

در صورت فراهم کردن شرایط ایده‌آل گیاهِ اسپاتی فیلوم می‌توان از آن انتظار 9 ماه گل‌دهی داشت.


 شرایط نگهداری:

  آبیاری:

به طور کلی بهترین آب برای آبیاری گیاهان، آبی است که مانده باشد. آب را درون ظرفی ریخته و اجازه دهید که ساعت‌ها (حتی اگر مقدور است 1 یا 2 روز) بماند، با این عمل کُلُر و فلوراید موجود در آب از بین رفته و اگر املاحی داخل آن بوده تَه نشین شده و از همه مهم‌تر دمای آب با دمای محیط یکسان می‌شود. باید توجه کرد که اسپاتی فیلوم در محیط‌های پُر نور به آبیاری بیشتر و در محیط‌های کم نور به آبیاری کمتری نیاز دارد. خاک گلدان نباید خشک شود و همیشه باید مرطوب باشد، بهترین روش برای شناخت زمان آبیاری به این گیاه این است که سطح خاک را به اندازه 3 سانتی‌متر کنار زده اگر خاک در حال از دست دادن رطوبت خود باشد، گیاه نیاز به آبیاری دارد. در تابستان گیاه آبیاری بیشتری نیاز دارد و غبارپاشی برای گیاه مناسب است، با رسیدن فصل زمستان و کاهش نیاز گیاه به آب، آبیاری باید کاهش یابد، آبیاری بیش از حد می‌تواند موجب بیحال شدن برگ‌ها و در نتیجه سیاه شدن و پوسیدگی آن‌ها شود.

 دما: 

این گیاه بومی مناطق گرمسیری بوده (منطقه کلمبیا)، پس به سرما حساس می‌باشد و دمای زیر 13 درجه برایش مناسب نیست. بهترین دما برای نگهداری اسپاتی فیلوم 15-23 درجه می‌باشد و دما را تا 32 درجه به شرط آبیاری منظم و غبارپاشی تحمل می‌کند، دمای بیش از حدِ محیط زمینه ساز بیحال شدن گیاه و سوختگی برگ می‌شود.

   نور: 

اسپاتی فیلوم گیاهی سایه‌دوست می‌باشد و به نور متوسط نیاز دارد اما همان‌طور که نور مستقیم آفتاب موجب سوختن قسمت‌هایی از برگ شده و در میزان گل‌دهی گیاه اثر منفی دارد، نور کم نیز موجب رنگ پریدگی و نازکی برگ‌ها بخصوص برگ‌های تازه شده و در میزان گل‌دهی اثر منفی می‌گذارد و می‌تواند زمینه ساز ریزش گل‌های موجود شود.

 خاک:

اسپاتی فیلوم به خاکی با زهکشی خوب و سبک نیاز دارد و برای این خاک می‌توان از ترکیب پیت‌ماس، خاک‌برگ، پِرلیت و یا از ترکیب کوکوپیت، خاک‌برگ، پِرلیت استفاده کرد. باید توجه داشت عدم وجود عناصر کافی در بستر خاک موجب کاهش رشد، کم‌رنگ شدن و کوچک ماندن برگ‌ها بخصوص برگ‌های تازه و در نتیجه شکل نگرفتن گل می‌شود. این گیاه خاکی که  PH آن اسیدی باشد را نیاز دارد.

 رطوبت:

اسپاتی فیلوم به رطوبت بالایی نیاز دارد و رطوبت محیط به رشد و شادابی این گیاه کمک می‌کند پس برای این منظور به غبارپاشی به وسیله آبپاش نیاز دارد. رطوبت نسبی 60 تا 65 درصد برای گیاه مناسب است در غیر این صورت از کیفیت و سرحالی برگ‌ها کاسته می‌شود.

  تغذیه:

به طور کلی گیاهان گل‌دار به تغذیه زیادی نیاز دارند، بهتر است کود در فصل رشد یعنی بهار و تابستان داده شود، استفاده از کود‌های کامل که حاوی آهن و منیزیم است برای این گیاه مفید می‌باشد زیرا اسپاتی فیلوم به کمبود این دو حساس بوده و در اثر کمبود این دو عنصر حاشیه برگ‌های آن زرد می‌شود. برای گل‌دهی بیشتر گیاه هم می‌توان به صورت ماهانه با کود کریستالون قرمز آن را تغذیه کرد البته باید در نظر گرفت کود زیاد می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها شود.


  تکثیر:

تکثیر گیاه اسپاتی فیلوم به روش‌های زیر صورت می‌گیرد:

  روش اول:تقسیم ریشه و پاجوش

اسپاتی فیلوم را می‌توان با استفاده از این روش در فصل بهار تکثیر کرد. بدین منظور از قسمت‌هایی که گیاه متراکم شده است می‌توان تعدادی پاجوش به وسیله یک شئ تیز (کاتر یا قیچی) از گیاه مادر جدا کرد. سعی شود هر گیاه جدید با ریشه قوی و فعال از گیاه مادر جدا شود و در گلدان مناسب کاشته شود. گلدان‌های کوچک را در دمای 20 درجه با نور کافی قرار می‌دهیم و گاهی با آب مِه‌پاشی می‌کنیم.  روش دوم:کاشت بذر

گیاه اسپاتی فیلوم در صورت شرایط مساعد محیطی بذر نیز تولید می‌کند که برای تکثیر می‌توان مورد استفاده قرار داد. بعد از قهوه‌ای شدن گل و پوشش بذر، پوشش بذر را به وسیله شئ تیز (مانند کاتر یا چاقو) شکاف داده و بذر‌ها را خارج می‌کنیم. بذر را در محیطی سبک و مرطوب به صورت سطحی کاشته و لایه نازکی از بستر کاشت را روی آن قرار می‌دهیم، دمای محیط بین 20 تا 22 درجه برای جوانه زدن مناسب می‌باشد، نور در سریع‌تر جوانه زدن بذ‌ر‌ها مؤثر بوده اما تابش مستقیم آفتاب باعث از بین رفتن بذر می‌شود. افزایش رطوبت نسبی محیط و کشیدن پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشته شده نیز به رشد جوانه‌ها کمک می‌کند. اگر شرایط مناسب فراهم شده باشد در طول مدت 10 روز شاهد جوانه زدن بذر‌ها خواهیم بود.


  هرس:

 بعد از خشک شدن گل‌ها باید آن‌ها را به وسیله قیچی از انتها چیده و برگ‌های خشک شده و ضعیف را بهتر است از نزدیکی سطح خاک جدا کنیم.

  تعویض گلدان:

تعویض گلدان زمانی باشد که ریشه‌های گیاه کاملاً گلدان را  پُر کرده باشند و حتی از گلدان بیرون بزنند. اگر گلدان گیاه را بدون توجه به رشدش بزرگ کنید، انرژی گیاه صَرف پُر کردن ریشه در خاک می‌شود. بدین ترتیب نرخ رشد شاخه‌ها کم می‌شود.

  آفت و بیماری:

- شته و کَنه تارعنکبوتی آفت این گیاه می‌باشد، حشرات سپردار نیز گاهی مشکلاتی را بوجود می‌آورند. این حشرات بر روی برگ، دُمبرگ و یا ساقه تجمع و از شیره گیاه تغذیه می‌کنند و موجب زردی برگ‌ها و ضعیف شدن گیاه خواهند شد. در این صورت می‌توان از روش‌های زیر برای مقابله با این آفت استفاده کرد: 

الف) روش طبیعی: شستشوی گیاه با آب خالص و فشار مشخص و یا اسپری کردن مخلوط آب و مایع ظرفشویی روی گیاه (حدود 30 میلی‌لیتر مایع ظرفشویی در یک لیتر آب).

ب) روش بیولوژیکی: در این روش می‌توان از سِن و کَنه شکارگر و کفشدوزک‌های کنه‌خوار که دشمنان طبیعی این آفت هستند استفاده کرد.

ج) روش شیمیایی: شرط ابتدایی برای استفاده از سموم شیمیایی در این نوع مبارزه تشخیص اندازه و تراکم این نوع کَنه بر روی گیاه است و با توجه به این مسئله می‌توان از دو نوع سم Tetradifon و Propargite استفاده کرد.

- تریپس نیز از دیگر آفات است، که می‌تواند از شیره گیاه تغذیه کرده و باعث بد شکل شدن برگ‌ها شود و لکه‌هایی نقره‌ای - خاکستری بر روی برگ‌ها ایجاد کند. در ابتدا پس از مشاهده حشره روی گیاه، آن را بشوئید. در گلخانه‌ها و مزارع برای جمع‌آوری آفت از کارت‌های زرد و آبی استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان از سم کنفیدور یا ایمیداکلوپراید به نسبت 0/3 تا 0/7 میلی‌لیتر در یک لیتر آب استفاده شود و یا از سم دی‌کلرووس با نسبت 2 تا 2/5 میلی‌لیتر در یک لیتر آب بهره گرفت.

- بلایت و فیتوفترا از جمله بیماری‌های قارچی می‌باشند که باعث ایجاد لکه‌های کم‌رنگ سیاه یا قهوه‌ای در حاشیه یا مرکز پهنه برگ می‌شوند: بیماری بلایت را می‌توان توسط محلول‌پاشی سموم مسی به صورت شیمیایی کنترل کرد و فیتوفترا نیز با آغشته کردن قسمت آلوده گیاه با محلول بردوفیکس قابل درمان است.


  خطر:

تماس شیره گیاه با دست ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود.


گیاه آپارتمانی
دما به سرما حساس بوده و بهترین دما برای نگهداری اسپاتی فیلوم 15-23 درجه می‌باشد.
آبیاری آبیاری گیاه مهم می‌باشد، نباید سطح خاک خشک شود و باید مقداری مرطوب باشد. البته آبیاری بیش از حد موجب سیاه شدن برگ و پوسیدگی گیاه می‌شود.
نور به نور متوسط نیاز دارد و تابش نور مستقیم آفتاب موجب سوختن برگ‌های آن می‌شود.
رطوبت رطوبت بالایی نیاز دارد، پس برای این منظور به وسیله آبپاش غبارپاشی می‌کنیم تا رطوبت 60 تا 65 درصد حاصل شود.
خاک به خاکی با زهکشی خوب و سبک نیاز دارد و برای این خاک می‌توان از ترکیب پیت‌ماس، خاک‌برگ، پِرلیت و یا از ترکیب کوکوپیت، خاک‌برگ، پِرلیت استفاده کرد.
تغذیه گیاهان گل‌دار به تغذیه (کود) زیادی نیاز دارند. از کود کامل که حاوی آهن و منیزیم است استفاده کرده و برای گل‌دهی بیشتر می‌توان به صورت ماهانه از کود کریستالون قرمز استفاده کرد.
تکثیر تکثیر اسپاتی فیلوم به 2 صورتِ تقسیم ریشه و پاجوش، کاشت بذر امکان‌پذیر می‌باشد.
آفت و بیماری شته و کَنه تار عنکبوتی، تریپس، بلایت و فیتوفترا
هرس بعد از خشک شدن گل‌ها، آن‌ها را به وسیله قیچی مناسب جدا می‌کنیم. در ضمن برگ‌های خشک شده و ضعیف نیز باید چیده شود.
تعویض گلدان قانون کلی گیاهان می‌گوید که هرچه گلدان تنگ‌تر شود رشد گیاه بیشتر خواهد بود. در صورت بیرون زدن ریشه‌ها، گلدان را با یک سایز بزرگ‌تر در بهار تعویض کنید.
خطر تماس شیره گیاه با دست ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

برچسب ها: اسپاتی فیلوم, اسپاتی, گیاه آپارتمانی